Dusík a fosfor, pokud se dostanou mimo ornou půdu do přírody, pak to také není z pohledu ekologie žádoucí. A samozřejmě každý pěstitel má zájem na tom, aby své draze pořízená hnojiva využil co nejefektivněji.
Pěkně se to řekne – „hraniční rozmetání“ – ale praxe tak jednoduchá není. Na okraji polí se často střídají sousední pozemky, cesty pro vozidla či pro pěší a silnice, příkopy s tekoucí či stojatou vodou anebo nezřídka i zahrady či pozemky domů a chat či chalup. Stane se, že se tu a tam mimo pole nějaká ta granule zatoulá. Nicméně při hraničním hnojení podél vodních toků by ani tyto drobné úlety neměly existovat. Veškeré hnojivo by mělo být aplikováno až na hranici pole, a to i při prudkých nárazech větru.
Německá firma Amazone je známá vývojem precizně pracující aplikační techniky, odstředivá rozmetadla nevyjímaje. Řada ZA-TS s rozmetacím ústrojím TS má integrovaný systém hraničního rozmetání. Pro normální rozmetání a hraniční rozmetání se pomocí systému AutoTS aktivují různé rozmetací lopatky, aniž by se musel vyměňovat rozmetací kotouč.
Rozmetání s omezeným záběrem může u rozmetadel ZA-TS pracovat v několika režimech. Hraniční rozmetání je vhodné právě pro případ, že pole sousedí například s polní cestou, na kterou již hnojivo není aplikováno. Další variantou je rozmetání na hranici příkopu. Různé varianty hraničního rozmetání lze podle potřeby aktivovat na ovládacím terminálu v kabině traktoru. Zároveň je možné pomocí rozmetacího ústrojí TS firmy Amazone při hraničním rozmetání provádět automatické snižování rozmetaného množství.
Aplikaci hnojiva ke kraji pole tak, že traktor s rozmetadlem jely blízko této hranice, předvedla firma Amazone v praktické ukázce v průběhu akce Amatechnica 2024. Předváděným byl nový největší model celé řady, ZA-TS 5000.
Více informací v Mechanizaci zemědělství.*