24.07.2023 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Precizní regulace dostupná i pro hnojení vápencem

Se systémem EMC (Electronic Mass Control) nabízí firma Rauch originální koncept přesné a efektivní aplikace minerálních hnojiv – a to již po dobu více než dvaceti let. Již v roce 1999 byla technologie EMC oceněna zlatou medailí DLG.  

V průběhu aplikace hnojiva měří EMC úroveň točivého momentu v pohonu rozmetacích kotoučů. Na základě získaných hodnot je elektronicky regulována úroveň otevření šoupátek ve výpustním otvoru nad každým kotoučem (nezávisle na sobě). Tak se i u hnojiv s rozdílnými letovými vlastnostmi dosahuje přesného dodržování dávek hnojiva.

Tato po dobu mnoha let prověřená technologie je nyní k dispozici i pro univerzální rozmetací ústrojí tažených rozmetadel Rauch Axent. Systém EMC tak může být využíván i při aplikaci vápence či organických hnojiv. To je výhoda oproti celé řadě stávajících rozmetadel jiných značek, která nemají kvalitní regulaci. Tak není zaručena přesnost v aplikaci, zvláště při hnojení s hnojivy o rozdílné hustotě, vlhkosti či s výskytem hrud (u vápence či nehomogenních organických hnojiv). Zároveň je pro zemědělce stále důležitější precizní aplikace vápence na základě půdních vlastností. Optimálním postupem je lokálně variabilní aplikace. S pomocí dat od GPS může být dávka regulována v širokém rozpětí od 0 kg/ha až do 3000 kg/ha.

Nová EMC regulace dále zvyšuje přesnost aplikace vápna. Homogennost tohoto hnojiva může být narušována při dlouhém skladování na okraji pole, kde je vystavováno vlivům počasí, anebo příměsemi, které se do hnojiva dostávají v průběhu nakládky. Rozmetací ústrojí Rauch Universal Power Pack je vybaveno trojicí senzorů, s nimiž se přesně zjišťuje výše točivého momentu v pohonu. Změna dávkování probíhá kombinací změny polohy šoupátka a rychlosti posuvu pásu na dně ložné plochy. V jednotlivých částech pole je pak dávkováno jen tolik hnojiva, kolik je zapotřebí. Zároveň jsou jednotlivé dávky i přesně dokumentovány.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down