Preciznost i při vysokých rychlostech

Setí je pro výnos plodin jeden z nejkritičtějších momentů, ne-li ten nejdůležitější. Pokud špatně zasejete, tak už ani precizní ochrana a výživa tuto ztrátu nedožene. Nároky na secí stroje se zvyšují, a právě v podmínkách, jako panují letos na podzim, se ukazuje, že je nutné zaset včas a velmi precizně. Espro hravě zvládne oba úkoly.

Jednoduchost ovládání a nastavení je základním předpokladem pro eliminaci možných chyb obsluhy. Veškeré nastavení pracovních orgánů je možné provést bez jakéhokoliv nářadí. To v praxi znamená, že obsluha je schopná stroj uvést do provozu v krátkém čase a tím zvýšit denní výkon. Nastavení výsevku je velmi jednoduché bez nutnosti výměny výsevních válečků. KUHN používá jen jeden osvědčený výsevní váleček na distribuční jednotce Venta. Espro je ISOBUS kompatibilní stroj, takže jej lze ovládat přes traktorový ISOBUS terminál nebo pomocí terminálů 800/1200, ty lze použít i pro ovládání jakéhokoliv dalšího ISOBUS stroje. Souvraťová automatika je řízena přes hydraulický rozvaděč stroje, tím pádem stačí jen hydraulický okruh Load Sensing nebo dva dvojčinné okruhy a volná vratka. Souvraťová automatika se spouští manuálně na terminálu nebo přes joystick, kde jsou předvolena tlačítka pro Start a Stop. Velmi oblíbenou variantou je ovládání pomocí aplikace Sekční kontroly, ta však vyžaduje odemčení příslušné licence v terminálu.

Espro 8000R při setí do mulče

Denní výkon

Denní výkon je důležitý pro zasetí plodin v tom správném termínu. Rychlost, pracovní záběr a zásobník osiva dělají denní výkon secího stroje. Se secím strojem Espro je možné pracovat až do rychlosti 17 km/h, již toto předurčuje stroj k velkým výkonům. V podmínkách, jaké panují letošní podzim, se ukazuje, že pneumatikový pěch s přesazenými koly o průměru 900 mm je velkou výhodou při snížení tahového odporu v těžkých podmínkách. Objem zásobníku u nejprodávanějších modelů Espro 6000 R a Espro 4000 R je o objemu 3500 l s tímto objemem je možno zasít až 15 ha na jedno plnění při výsevku 200 kg/ha.

Precizní práce

Precizní dodržení pracovní hloubky je klíčové pro správné vzcházení osiva. Nastavení hloubky i přítlaku přes podložky na hydraulických válcích zajišťuje, že hloubka bude zachována po celé šíři stroje.  Přesazená disková výsevní botka Crossflex drží hloubku setí bez problémů. Křížový profil, na kterém jsou uložena ramena výsevních botek, zaručuje, že polyuretanové bloky drží rameno na svém místě i ve vysokých rychlostech.

Rozdělovací hlava VistaFlow

V loňském roce jsme uvedli na trh novou rozdělovací hlavu VistaFlow a její bezproblémový provoz přesvědčil další zákazníky, že se toto řešení vyplatí. Princip této technologie spočívá v kombinovaném hlídání průchodu osiva a univerzálních kolejových řádků. Hlídání osiva je již standardem na většině secích strojů prodaných v ČR, ale s univerzálními kolejovými řádky se Vám otevírají nové možnosti. Většina postřikovačů pracuje se záběrem 24 m, pokud tedy chcete dělat kolejové řádky s 6m secím strojem, tak máte tři možnosti: přesít při druhém průjezdu polovinu prvního průjezdu, vypnout polovinu secího stroje při prvním průjezdu nebo asymetrické kolejové řádky. Pokud si zvolíte symetrické kolejové řádky, tak rozdělovací hlava automaticky vypne polovinu stroje. V případě asymetrických kolejových řádků nic nepřesíváte, secí stroj si kolejové řádky bude značit podle průjezdů. Tento systém si tak poradí s jakýmkoliv rozpětím postřikovače stejně tak i s rozchodem kol. Jednoduchým nastavením v terminálu. Dalším benefitem tohoto systému je vypnutí každého druhého řádku.

Toto není jediná technologie, kterou Espro oplývá.

Variabilní výsevek

Již od začátku výroby je schopnost variabilního výsevku pomocí podkladových map, které nahrajete do své GPS. Variabilní setí umožňuje optimální výsevek podle půdních podmínek, to zlepšuje vyrovnanost porostu a jeho optimální vývoj. Tato možnost je samozřejmě i v případě secího stroje s přihnojením. Precizní přihnojení je to, čemu se v budoucnosti nevyhneme, pokud bude trend zpřísňování nitrátových směrnice pokračovat.

Přihnojování

Secí stroje Espro s přihnojením jsou k dostání ve 4 a 6 metrech. Tyto stroje mají několik možností použití. Nejběžnější je klasické přihnojení přihnojovacími disky do meziřádku.  V případě, že chcete dát osivu startovací dávku hnojiva na kterou si hned šáhne, tak můžete hnojivo poslat přímo do řádku jednoduchým přehozením šoupat na hlavním vedení osiva a hnojiva. Dále je možné použít přihnojovací disky pro setí druhé plodiny, to se je šikovné při zakládání krmných směsí, a i tady lze set dvě plodiny s různým dávkováním přes secí disky. Samozřejmostí je použití celého zásobníku pro setí jedné plodiny, Espro 6000 RC je vybaveno zásobníkem o objemu 5500 l. To umožňuje zaset na jedno plnění asi 22 ha při výsevku 200 kg/h.

Rychlé a přesné setí s novými precizními technologie dělá se secího stroje ESPRO kvalitní volbu pro vaše podnikání.*

Ing. Tomáš Smékal

Produktový manažer strojů na zpracování půdy a setí

KUHNCENTER CZ a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down