Představili kompletní výrobní program

V maďarském Mosonmagyaróváru otevřela v roce 1993 moderní továrnu na výrobu pluhů firma Vogel&Noot. O tom, že výrobní program je daleko širší a nezaměřuje se pouze na pluhy, se mohli přesvědčit návštěvníci prvních Dní otevřených dveří, které se konaly počátkem června a s kompletně vystaveným sortimentem přivítaly v prostorách továrny zájemce z celé Evropy.

Továrna se začala stavět v roce 1991 „na zelené louce“ a za necelé dva roky byla stavba dokončena. Areál se rozkládá na ploše 20 000 m², z nichž je 10 500 m² zastřešeno. Kromě pluhů se zde vyrábějí další stroje na přípravu půdy, secí stroje i mulčovače a důležitá je i nezemědělská výroba obalové techniky a miliónu kusů radiátorů ročně. O množství produkce vypovídá nejlépe fakt, že továrnou za rok projdou a jsou zpracovány čtyři milióny tun hutního materiálu špičkové kvality. Při prohlídce jednotlivých provozů zaujme moderní technické řešení některých technologických procesů, ale i poctivá ruční kovářská práce, bez níž se asi zatím výroba kvalitních pluhů neobejde.
Pluhy byly vystaveny v celé škále
To, že produktem číslo jedna jsou pro značku Vogel&Noot pluhy, dokazovala výstavka na otevřeném prostranství před výrobní halou. Mezi pluhy si mohl vybrat skutečně každý. K vidění byly ty nejmenší dvouradličné a v široké nabídce zahrnující všechny vyráběné modely nechyběly ani otočné nápravové pluhy Herkules se šesti až devíti radlicemi. Kompletní sortiment doplnila výstavka výbavy pluhů od mnoha typů krojidel, předradliček až po všechny typy užívaných varií.
Jako novinka pro letošní sezónu byl potom za traktorem představen devítiradličný (vyrábí se až s deseti radlicemi) otočný nápravový pluh Heros, který mohli vidět v expozici společnosti Cime i návštěvníci letošního Techagra. Pluh s novou konstrukcí hydropneumatického jištění je vybaven elektronickou multifunkční řídicí jednotkou easytronic. Elektronické čidlo navádí pomocí laserového systému první radlici do brázdy. Pluh pulzuje v rozmezí ±30 cm a traktor nemusí dodržovat ideální směr jízdy a může se tak snadněji vyhýbat případným překážkám. Systém easytronic je navíc vybaven souvraťovou pamětí a bezpečnostními čidly umístěnými na kloubech, která zabraňují poškození pluhu např. při otáčení. Pluhy Heros se silným děleným rámem o průřezu 200×200 mm patří do skupiny konstrukčně nejmohutnějších a největších, proto vyžadují jako tažný prostředek traktor o výkonu 240 až 300 koní. Podle požadavků uživatele jsou dodávány se třemi způsoby jištění, střižným šroubem, listovou pružinou nebo hydraulickým. Náprava pluhů je plynule nastavitelná a umožňuje tak přesnou hraniční orbu.
Podmítače zvětšily pracovní záběr
Krátké talířové brány Vogel&Noot TerraDisc doplněné válcem Terrapak jsou určené k plošnému intenzivnímu promíchání zeminy a rostlinných zbytků. Na trhu jsou již známy ve tří a čtyřmetrové pracovní verzi. Nyní se tento typ podmítače prezentoval v hydraulicky sklopné verzi s pracovním záběrem pět metrů a ve výrobě je již i šestimetrová polonesená také hydraulicky sklopná verze, která by se měla v oficiální nabídce objevit ve velice krátké době. Ozubené talíře, které jsou jednotlivě zavěšeny do gumového odpružení, mají průměr 460 mm a velice dobře pronikají do půdy. Obě sekce jsou plynule nastavitelné podle pracovní hloubky a rychlosti pojezdu.
Novinkou letošní sezóny je také talířový podmítač ????????????????? kombinovaný s podrýváky. Radličky podrýváků jsou uchyceny na hydraulických válcích a toto řešení umožňuje přesné seřízení jejich pracovní hloubky (až do 25 cm). Při zapojení této pracovní sekce dochází k provzdušnění i nadzvednutí půdy. Celý hydraulický systém je odpružen. Za podrývákovými radličkami pracují dvě talířové sekce uspořádané do X.
Radličkový podmítač do mulče Vogel&Noot TerraCult s válcem s plochými pruty Terraclean pracuje ve čtyřřadém systému uspořádání bezkřidélkových radliček. Díky nízkému odporu v půdě dosahuje nejlepších výsledků při vyšších pojezdových rychlostech, kdy dochází ke kvalitnímu zamíchání půdy a rostlinných zbytků. Předváděcí stroj by se měl v České republice objevit letos na podzim.
V hydraulicky sklopné verzi se prezentoval univerzální radličkový podmítač TerraMix vhodný pro práci na větších pozemcích. Na rozdíl od předešlého typu podmítače pracuje TerraMix s radličkami s křidélkovým ostřím, které díky nastavitelnému pracovnímu úhlu dobře proniká i do tvrdé půdy. Nastavení pracovní hloubky sériově odpružených vějířovitých disků a válce probíhá současně. Podmítač je vybaven multifunkčně nastavitelnými bočními plechy pro optimální přechod na další záběr.
Mezi novinky v kategorii strojů pro zpracování půdy se zařadily také podrýváky osazené buď rovnými slupicemi pro drenážní práce, nebo zahnutými, které zároveň půdu provzdušňují. Širší nabídka secích strojů
Ve výrobním programu firmy Vogel&Noot nechybějí ani pneumatické a mechanické secí stroje. Mezi těmi mechanickými se objevila novinka v podobě třímetrového secího stroje SuperDrill. Secí stroj pracuje v agregaci s rotačními branami. Je vybaven secími botkami s otočným ostřím, jejichž tělesy procházejí semenovody. Držáky botek nejsou jen na závěsu, ale botky jsou uchyceny i na bocích rotačních bran. Mechanické secí stroje SuperDrill se vyrábějí v pracovních záběrech 2,5 (zásobník osiva o objemu 500 l), 3 (645 l) a 4 metry (870 l).

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *