Předváděcí den SOME

Společnost SOME Jindřichův Hradec uspořádala ve spolupráci s místním SOU a ZD Kalich 31.5. v Kamenici nad Lipou předváděcí den. Návštěvníci prvního praktického předvádění strojů, které tato firma pořádala, se mohli na vlastní oči přesvědčit, jak nabízená technika pracuje. Ještě před samotným předváděním pronesli svou řeč Pierluigi Daniel, který má na starosti prodej traktorů Same v zemích střední Evropy a Gerd Kislinger, ředitel exportního oddělení firmy Pöttinger. Na výzvu moderátora dne, Ing. Antonína Maška, bylo před tribunou představeno předváděných 25 souprav.

Atrakcí pro diváky, kterou byl seskok tří parašutistů na předem vyznačený cíl, začalo vlastní předvádění.
Nejdříve orba
Jako první do pole vyrazila souprava traktoru Same Silver 90 a otočného pluhu Pöttinger Servo III. Jeho 90 koní výkonu si s čtyřradličným pluhem hravě poradilo. Následující výkonná kombinace traktoru Same Titan 190 a šestiradličného obracecího pluhu Pöttinger Servo VI Nova uháněla po poli s větrem o závod. A není divu 195 koní přeplňovaného šestiválce s elektronickou regulací, již nabízí řidiči dobré možnosti jak optimálně využít výkonný pluh.
Stroje na zpracování půdy a setí
Předvedení rotačních bran Alpego DX 600 bylo divácky velmi atraktivní.Toto aktivní nářadí mělo záběr plných 6 m, což není v kategorii rotačních bran obvyklé. Pro prodejce bylo jistě pozitivní i to, že ačkoli výrobce doporučuje pro tyto brány výkon tažného prostředku od 200 k a při praktické ukázce byl tažen traktorem s výkonem 195 k výkon to byl postačující což je zejména plus pro traktor, který dokáže svůj výkon dobře přenést na pracovní nářadí. Jedná se o robustní nářadí, složené ze dvou sekcí. Sekce jsou hydraulicky sklopné (transportní šířka 2,5 m) a každá má vlastní převodovku s jištěním proti přetížení. Obě sekce jsou v plovoucím uložení, což je při 6 m záběru nutné pro dobré kopírování terénu.
Secí kombinace si získaly u našich zemědělců značnou oblibu a jednu z nich mohli vidět i návštěvníci předváděcího dne v Kamenici nad Lipou. Jednalo se o rotační brány Lion 300 se záběrem 3 m a secí stroj Aerosem. Jedná se o klasický secí stroj s válečkovým výsevním ústrojím a pneumatickou distribucí a rozdělováním osiva. Jeho výhodou je poměrně velká vzdálenost mezi dvěma řadami botek což má jednoznačný význam – vyšší průchodnost. Mohli jsme si všimnout i tažného prostředku – tedy traktoru Same Silver 130, což je hojně prodávaný traktor střední třídy svým výkonem a výbavou určený především pro soukromé farmy.
Nejvyšší výkonová třída traktorů Same končí u modelu Diamond 260. To je typický polní tahač. Tomu odpovídá výkon 260 k šestiválcovácového přeplňovaného motoru Deutz o zdvihovém objemu 7,1 l s příznivou měrnou spotřebou paliva (202 g/kWh při jmenovitých otáčkách), převodovka typu PowerShift s tlakovým mazáním a chladičem oleje (40 x 40 – včetně plazivých rychlostí), systém SBA, EHR zadních ramen hydrauliky (zatížení 10500 kg), 5100 kg zatížení předních ramen, klimatizovaná kabina, radar, atp. Tento stroj byl agregován s kompaktorem Kobra, což je jednoduchý stroj na zpracování půdy se záběrem 8 m, složený ze smykové desky, dvojitých válců, 4 řad šípových radliček a prutového válce.
Ladným designem se vyznačují traktory Same Rubin. Nejvýkonnější z nich – Rubin 200 byl návštěvníkům představen. Jeho motor s výkonem 197 k disponuje velkou rezervou kroutícího momentu (40 %) a jedná se o vodou chlazený přeplňovaný šestiválec. Tak jako u ostatních traktorů Same, má i tento systém SBA, případně SDS (automatické ovládání opakujících se funkcí hydrauliky a vývodového hřídele například při otáčení na souvrati). Celý traktor je vybaven centrálním počítačem, který řídí motor, převodovku a ostatní elektronické systémy. Výsledkem je optimalizace provozu stroje a eliminace lidského faktoru.
Za tímto traktorem byl připojen pneumatický secí stroj Terasem 6000 L. Jedná se o stroj umožňující výsev jak do nezpracované půdy, tak do podmítky. Setí je zabezpečeno dvěma řadami výsevních kotoučů, za nimiž jsou pěchovací kola a zavlačovače.
Žací stroje
Po ukázkách strojů na zpracování půdy následovalo předvádění techniky pro sklizeň pícnin. Představil se čelní diskový žací stroj Nova Cat 266 FED a dále vzadu nesený diskový žací stroj Nova Cat 265 HED. Oba stroje byly zavěšeny na traktoru Same Silver 130. Dále jsme viděli v ČR nejprodávanější tažený diskový žací stroj Cat Nova 310 TED a Cat Nova 360 TCR. Výjimkou mezi diskovkami byl tažený bubnový žací stroj Pöttinger CAT 310 Plus TCR. Tento stroj byl tažen další výjimkou – tentokrát mezi traktory. Tou výjimkou byl Lanborghini Champion 150, což je stroj takřka identický s modelem Rubin 150. V této souvislosti bude čtenáře jistě zajímat jak to vypadá s dovozem těchto stříbrných strojů. Firma Some o jejich dovozu neuvažuje (bude stále dovážet „červenou řadu“), nicméně původní organizací dovezené stroje Lamborghini nadále servisuje.
Obraceče a shrnovače, baličky a lisy
Z produkce obracečů a shrnovačů zmíním to nejvýkonnější co bylo předvedeno. Tak tedy obraceč Eurohit 90 AZ se záběrem 9 m a osmi rotory a shrnovač Eurotop 1250 se 4 rotory a měnitelným pracovním záběrem od 9,9 do 12,5 m. Pro lisování a balení píce byly předvedeny dva stroje – lis RollProfi 3200 LSC (kombinovaná lisovací komora, průměr balíku 1,2 m, šířka 1,25 m, 14 řezacích nožů) a tažená balička RollProfi G 400 S. Tato balička má zajímavý systém nakládání balíků – zezadu pomocí hydraulického ramene.
Přehlídku techniky uzavřely sběrací vozy ERNTEPROFI 3, EUROPROFI 3 L, a JUMBO 6600 L. Zvláště posledně jmenovaný (novinka loňského roku) byl v centru pozornosti návštěvníků. Takže kdo přišel jistě nelitoval.
Luboš Stehno, Vladimír Skalický

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *