Předvádění i pro projíždějící

Pozemek obdělávaný společností Agross Ing. Jaroslava Bačiny byla před Dnem Zemědělce, na němž se krom jiného prezentovaly postřikovače, změněna v předváděcí polygon, a tak mohly stroje předvést, co v nich je. Protože pole těsně sousedí s dálnicí na Teplice, naskytla se i projíždějícím nevídaná podívaná.

Postřikovače se divákům předvedly a prostřednictvím zástupců jednotlivých firem představily v pořadí: nesené, návěsné a samojízdné. Všechny stroje museli překonat umělou terénní nerovnost, a to nejprve příčnou, pak podélnou. Zde mohli diváci vidět spouštění a zdvihání ramen a jejich vyrovnávání. Následovala terénní nerovnost v podobě zakopaných pražců, což demonstrovalo např. vyjeté koleje – ramena předvedla tlumení rázů. Další úkol spočíval v otočení se postřikovače kolem osy konce levého ramene. Tento úkol nezvládly všechny stroje, resp. jejich obsluhy dokonale, ale i přes to mohli návštěvníci v pravidelně upravovaném pískovém podkladu vidět stopy kol postřikovače nebo celé soupravy a udělat si tak představu, jakou plochu porostu jim při otáčení na souvrati přejede. Po otočení se stroje přes všechny nerovnosti vrátili zpět na místo startu.
Nejdříve nesené
První soupravou, která se rozjela po polygonu tvořil traktor New Holland TL 90 v agregaci s neseným postřikovačem Porter M (1), což je jednoduchý postřikovač značky Kuhn. Vyznačuje se tuhým kompaktním rámem, do nějž jsou uloženy veškeré nádrže, tzn. hlavní nádrž, přimíchávací nádrž, nádrž pro výplach a konečně nádrž pro mytí rukou. Předvedený stroj byl osazen nádrží o objemu 800 litrů, možný je i objem 1000 a 1200 litrů. Ramena jsou hydraulicky sklopná, ale na předváděném stroji nedisponovala tlumením, svahovým vyrovnáváním ani naklápěním. Na přání je však možné zařízení instalovat. Záběr ramen může činit až 21 metrů. Kromě nesených vyrábí Kuhn i postřikovače návěsné.
Druhým strojem ze široké skupiny nesených, tažených i samojízdných postřikovačů Rau se předvádění zúčastnil Rau Spridomat D2 (2). Šlo o nesený stroj zavěšený na nosiči Fendt, který se vyznačuje dvěma nádržemi – přední je uložena nad přední nápravou a má objem 1400 litrů, zadní s objemem 1000 litrů je spolu s vertikálně skládanými rameny HC umístěna v tříbodovém závěsu. Je možná i jiná kombinace nádrží a to 2000 l vpředu nebo 1500 vzadu. Ramena mohou mít šíři 18 až 27 metrů. Jejich modulové skládání umožňuje práci i v méně širokých záběrech případně i při asymetrickém složení.
Návěsné
Třetí stroj se řadí již mezi postřikovače návěsné. Byl jím Tecnoma Fortis (3). Jeho nádrž je vyrobena z polyetylenu rotačním litím a má objem 2600, 3300 nebo 4300 litrů. Přímo v hlavní nádrži jsou vestavěny schody pro obsluhu a nádrž na čistou vodu o objemu 400 litrů. Nádrž na mytí rukou najdeme nad chemickou míchací jednotkou. Ta disponuje zařízením na výplach obalů. Poškození porostů zabraňuje hladký podvozek stroje. Rozchod kol nápravy lze nastavit od 1,5 do 2 metrů. Sledování stop kol traktoru zajišťuje prostřednictvím senzoru řízená náprava, která je také odpružena vzduchovým systémem Axair. Regulace Axairu zátěžovým ventilem udržuje rampu stroje ve stále stejné pracovní výšce nezávislé na naplnění nádrže. Další snížení přenosu rázů lze dosáhnout instalací odpružení oje typu Softec. Celý stroj je ovládán pomocí palubního počítače Aventa. Jeho ovládání může obsluha provádět tlačítky přímo na jeho display nebo pomocí ergonomicky tvarovaného joysticku. Na něm jsou soustředěny všechny nejdůležitější funkce, jež je třeba během práce ovládat. Počítač neplní jenom ovládací funkce, ale lze ho také využít k vedení statistik a je zcela kompatibilní se všemi známými systémy precizního zemědělství. Pístomembránové čerpadlo disponuje výkonem 250 l/min. Postřikovač může být osazen rameny šíře 28, 30 a 32 metrů se svahovým vyrovnáváním, tlumením i individuálním naklápěním.
Druhý návěsný stroj pocházel z produkce MGM Holešov. Konkrétně se divákům předvedl typ MGM A 3524 (4), jenž je součástí vyráběné řady návěsných postřikovačů. Ty jsou produkovány s nádržemi o objemu 2500, 3500, 4500, 5500 a 6500 litrů a záběrem ramen 18 až 39 metrů. Nádrž je vyrobena z polyesterlaminátu s hladkou vnitřní stěnou, což umožňuje snadné a dokonalé vypláchnutí. Nádrž na čistou vodu má objem 300 litrů a je součástí hlavní nádrže, díky čemuž zpevňuje hlavní nádrž a slouží jako vlnolam. Odpružení oje zamezuje přenášení rázů z traktoru na stroj. Rozhod kol nápravy je možný od 1,5 do 1,8 metru, na přání ji lze vybavit řízením. Ramena mohou být vybavena separátním uzavíráním konců ramen, čímž lze jednoduše zmenšit záběr. Výšku postřiku lze regulovat od 0,6 do 2,2 metru. Pro klidný chod jsou vybavena odpružením a tlumením. Míchání jíchy lze provádět pomocí nového typu Ekomixéru. Postřikovač je vybaven šestimetrovou sací hadicí a jeho provoz řídí počítač Müller Elektronic.
Dalším strojem byl postřikovač z produkce společnosti Agrio Křemže. Jednalo se o nejmenší typ řady, tzn. Napa 18 (5), s rameny o záběru 18 metrů a nádrží na 2500 litrů. Následuje široké spektrum strojů po záběr 36 metrů a objem 5000 litrů. Mezi standardní výbavu patří automatické zařízení proti příčnému pohybu ramen s možností svahového vyrovnávání. Ojedinělé jsou pneumatické armatury postřikovačů z Agria. Volitelná výbava Twin flow osazená na předvedeném stroji spočívá v možnosti zvolit přímo z kabiny typ trysek. Lze zvolit jeden či druhý typ trysek, případně využít trysek obou. Činnost postřikovače je možné řídit pomocí elektroniky LH Agro.
Následovalo předvedení návěsného postřikovače Hardi Commander Twin Force (6) s objemem nádrže 2000 litrů a záběr ramen 18 metrů. Vybaven byl řiditelnou ojí s automatickým systémem Trail control. Samozřejmostí je výbava řídícím počítačem, přimíchávacím zařízením, proplachovací nádrží, proplachovacími tryskami. Odlišnost oproti jiným postřikovačům je patrná na postřikovacích ramenech vybavených odpružením, svahovým i individuálním naklápěním. Je jí vybavení ramen zařízením Twin Force, které spočívá v proudu vzduchu přiváděném pomocí rukávce k držákům trysek. Zmiňovaný vzduch se v určitém místě střetává s postřikem a usměrňuje jeho pohyb do porostu a snižuje jeho úlet. Z toho vyplývá možnost snížení dávek nebo práce při vyšší pojezdové rychlosti. Postřikovače Hardi Commander jsou vyráběny i s nádržemi na 2800, 3200 a 4200 litrů a rameny od 12 do 38 metrů v provedení ocelovém, hliníkovém nebo ocelovém s podporou vzduchu. Stroje jsou vybaveny nerezovými rozvody a protiodkapovými držáky trysek.
Posledním návěsným postřikovačem z producke firmy Krukowiak byl stroj s názvem Goliat (7). Předvedená verze byla vybavena nádrží na 2500 litrů, možná je i varianta 3000 a 3500 litrů, hydraulickým rozkládáním trapézově uložených ramen o záběru 12 až 18 metrů a pěnovým značkovačem. Pro lepší kopírování je postřikovač vybavován kloubovou nadbíhací ojí. K dispozici je široký sortiment doplňkových prvků dodávaných na přání. Instalovaná řídící elektronika Arag i čerpadla Comet jsou nakupována od renomovaných světových výrobců.
Samojízdné stroje
Prvním ze strojů s vlastním pohonem byl postřikovač Hardi Alpha 4100 (8), tzn. s nádrží o objemu 4100 litrů. Možné jsou i menší nádrže, a to 3500, 2500 nebo 2000 litrů. Vybaven byl rameny se záběrem 36 metrů. Záběry mohou činit od 18 do 38 metrů a vlastní ramena jsou vyráběna jak z hliníku, tak oceli. Výhodou samojízdného stroje je jeho světlost, která u Alphy činí 1,0; 1,1; 1,2 nebo 1,5 metru. Standardem je řízení obou náprav, které umožňuje tři způsoby řízení. Pohon zajišťuje šestiválcový motor Deutz o výkonu až 210 koní spolu s hydrostatickým pojezdem. O transport postřiku se stará membránové čerpadlo s výkonem až 330 litrů za minutu.Ramena jsou uložena na odpruženém kyvadlovém závěsu a je možné je složit na poloviční záběr. K dispozici je celá řada trysek a také výbava Twin Force.
Postřikovač Matrot M 24 D 110 (9) upoutal na první pohled čelně uloženými rameny. Jedná se o jeden z nejmenších samojízdných strojů této řady. Čtyřválcový motor Deutz přenáší sílu prostřednictvím čerpadla na čtyřrychlostní hydromotor. Dále je již přenos sil zajištěn mechanicky a to buď na jednu nebo obě nápravy s uzávěrkami diferenciálu a případným mezinápravovým diferenciálem. Stroj je vybaven pneumatickým odpružením s tlumičem rázů na obou nápravách. Světlost stroje činí 1,0 nebo 1,3 metru. Řízení je možné prostřednictvím obou náprav. Kabina obsluhy je přetlaková a zvukotěsná s příslušnou filtrací nasávaného vzduchu. O práci se stará palubní počítač TeeJet 860. Hliníková ramena mají záběr 24 až 48 metrů. Možná je i výbava s rameny v zadní části stroje.
Dalším strojem byl Berthoud Boxer 4000 L (10). Společnost Berthoud produkuje stroje nesené o objemu nádrží 200 až 1500 litrů a rameny záběru 7 až 24 metrů, dále stroje návěsné s objemem 2000 až 4000 litrů a rameny 15 až 42 metrů. Samojízdné stroje pak mají nádrž 2500, 3000, 4000 a 5000 litrů a ramena 24 až 42 metrů, a to 24 až 33 metrů jsou z oceli a ramena se záběrem 30 až 42 metrů jsou z hliníku. Předvedený stroj disponoval nádrží na 4000 litrů a hliníkovými rameny šíře 36 metrů. Rozchod kol je možné nastavit od 2,25 až 2,7 metru. Světlost činí 1,1 metru, vyrábí se i stroje s 1,4 metru. Pohon zajišťují přeplňované motory Iveco nebo Deutz a to prostřednictvím hydrostatické soustavy. Řízení je možné oběma nápravami ve třech režimech. Regulace dávkování probíhá palubním počítačem. Klimatizovaná kabina s uhlíkovými filtry je standardem.
Předposledním postřikovačem představeným na Dni Zemědělce v Klíčanech byl Tecnoma Laser 4000 (11). Nádrž však může mít objem i 2500 nebo 3000 litrů, nově také 5000 litrů. Záběr ocelových ramen činí od 24 do 36 metrů. Ta jsou zavěšena na paralelogramu a disponují odpružením, automatickým, individuálním i svahovým vyrovnáváním. Trysky jsou upevněny na držáky Pentajet. Předvedený stroj měl 36 metrů široký záběr. Postřikovač pohání motor Iveco o výkonu 160 k. Pojezd obstarává hydrostatický systém. K dispozici je samozřejmě zatáčení obou náprav včetně krabího kroku. Palubní počítač řídí dávkování postřiku a je kompatibilní se systémy precizního zemědělství.
Předvádění uzavřel samojízdný postřikovač Rogator 418 s nástavbou Inuma (12). Novinka na českém trhu je menší verzí, následuje řada 618. Stroj byl vybaven nádrží na 3000 litrů a záběrem ramen 24 metrů. Postřikovač se vyznačuje univerzálností, neboť postřikovací nástavbu lze nahradit rozmetadlem průmyslových hnojiv. Kabina je předsazena před přední nápravu, díky čemuž obsluha dobře vidí na projížděný terén. Na ramena je možné instalovat trysky přesně podle požadavků zákazníka. Ta jsou samozřejmě vybavena vyrovnáváním a tlumením rázů s možností příčného nastavení. Stroj je poháněn motorem Catterpilar o výkonu 150 koní. Postřikovač je možné řídit oběma nápravami.
Po ukončení předvádění měli všichni návštěvníci možnost se blíže seznámit a případně si i vyzkoušet obsluhu strojů, které je během průjezdu polygonem zaujaly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *