Předvádění traktorů na zámku

Pryč jsou doby kdy předvádění zemědělské techniky bylo něčím nad jiné zvláštním. V posledních letech tomu bývá jinak, a konec jara a začátek léta se nese vždy ve znamení přehlídek strojů různých značek. Díky aktivitě firmy N+N Košátky mezi nimi nechybí ani traktory Zetor.

Ale abych se vrátil k tomu předvádění strojů. Přehlídky ve stylu jednoho stroje jedoucího za druhým již pozbývají na atraktivitě a tak se pořadatelé snaží vymýšlet něco nového. Mimo jiné i proto, že prodejní sortiment zavedených firem bývá již dobře znám. Letošní převádění traktorů Zetor bylo proto orientováno do prostorů zámku Sychrov a mimo prohlídky traktorů a k nim připojené závěsné techniky se návštěvníci mohli seznámit s prezentacemi pracovníků firmy Zetor, a.s., které byly zaměřeny jak na současné vyráběné modely, traktorů, na dodávky a sortiment náhradních dílů, ale i na výsledky hospodaření firmy Zetor jako takové. A když už byli návštěvníci na zámku, mohli si dopřát též krátkou prohlídku jeho interiérových prostor a nechybělo ani občerstvení.

Zetor nabírá tempo

Po několika letech krize a následné stabilizace, je nyní Zetor ve fázi růstu, což zajisté potěší jak jeho zákazníky ale i pracovníky této tradiční brněnské firmy. A to jak stávající, tak budoucí, protože Zetor rozšiřuje výrobu a přijímá nové zaměstnance.
A výroba roste. Zatímco v roce 2005 bylo vyrobeno 5 501 traktorů, o rok později to již bylo 6 403 kusů a pro rok letošní je plánováno navýšení o 16 % tedy na hodnotu asi 7 100 kusů. Výrobní kapacity firmy Zetor jsou přitom zhruba dvojnásobné.
Pro ty které zajímá též zastoupení jednotlivých modelových řad je možné uvést, že největší podíl na trhu mají traktory Proxima, kterých se loni prodalo 3268 kusů, u řady Forterra to bylo 1997 kusů a řada Major dosáhla prodeje 1227 kusů. Od roku 2007 již řada Major vyráběna není, ale na počet tří základních modelových řad Zetor zůstává. Novinkou je totiž řada Proxima Plus, jíž lze hodnotit jako malý a výkonný traktor, tedy produkt, který doposud v nabídce Zetoru chyběl. Ale Zetoru chybí ještě jiný produkt, a to výkonnější traktory.
Nicméně pravděpodobně v roce 2010 tomu již bude jinak a do výroby se připravuje zcela nová modelová řada traktorů Maxterra. O těchto traktorech nejsou doposud k dispozici bližší informace, nicméně výkonově by měly pokrývat spektrum 120 až 180 koní a co je jistě zajímavé výrobce se nakonec přece jen podržel svého šestiválcového motoru, který má již delší dobu vyvinut a bude jej samozřejmě nutné upravit na platný emisní limit. Jako převodovka bude použit komplet od zahraničního výrobce a to reverzační provedení s reverzací pod zatížením a 24 převodovými stupni. Šest z nich bude přitom možné řadit pod zatížením. A když už jsme u prezentování novinek, již v příštím roce by měla být na řadě Proxima předvedena upravená převodovka, vlastně spíše spojka. Místo klasické suché spojky bude použito dvou mokrých spojek a jelikož jedna z nich bude určena pro jízdu vpřed a druhá vzad, bude se jednat o reverzaci pod zátěží.

Proxima Plus

Řada Proxima plus se do sériové výroby dostala v tomto roce a našim čtenářům jsme ji již představili. Zmíním proto spíše jen nová konstrukční řešení, která byla použita. Na motoru je umístěno například nové turbodmychadlo, ventilátor s visco spojkou či výkonnější alternátor (95 A). Nová je převodovka obsahující dvoustupňový násobič točivého momentu, která je reverzační má 16 převodových stupňů vpřed i vzad). Reverzace je mechanická, ovládaná pákou vlevo vedle volantu, jsou použity zesílené portály odlité z jednoho kusu, vývodový hřídel má mokrou spojku s elektrohydraulickým ovládáním, zadní závěs je modulové koncepce. Přední náprava je dimenzována na vyšší zatížení, přes přední PTO lze odebírat vyšší točivý moment. Také nosnost zadního TBZ je vyšší.
Všechny tyto novinky odlišují modely Proxima Plus od řady Proxima. Takže ten kdo chce komfortnější a výkonnější Zetror může volit právě model Proxima Plus. Mimochodem tyto traktory mají v základní výbavě i klimatizaci. Jak ale dopadne srovnání Proximy Plus s řadou Forterra? Je zajímavé, že v základu se například traktory 105 41 a 106 41 cenově příliš neliší. Forterra je samozřejmě dražší, není to ale skok nijak velký. Navíc však nabízí převodovku se třemi stupni řazenými pod zatížením, EHR hydrauliky, vyšší nosnost TBZ, a protože jde o větší a těžší traktor tak i lepší tahové vlastnosti.
Forterra je tak traktorem univerzálnějším, vhodným například pro soukromé zemědělce s výměrou okolo 100 ha jakožto hlavní traktor. Proxima Plus je spíše traktorem, který má menší rozměry tudíž lepší manévrovací schopnosti a přitom dostatečný výkon motoru. Traktor je to však lehký takže pro polní práce s převahou těch půdozpracujících se tolik nehodí. Může být ale použit dobře tam, kde je odebíráno hodně výkonu přes PTO. Třeba v kombinaci s krmným vozem, nebo jako doplňkový traktor na farmě.

Náhradní díly

Všechny stroje je třeba udržovat a také i opravovat, neb jejich životnost není nekonečná. U zemědělské techniky pracujíc obvykle v prostředí, které pro stroje není příznivé je zatížení značné a je rozdíl zda je mu vystaven originální, nebo neoriginální díl. V současné době již asi není třeba polemizovat nad tím zda se vyplatí díl neoriginální jehož plusem je cena, nebo originál jeho plusem je vyšší kvalita.
Vyjma té kvality hovoří ve prospěch originálu i jeho výrobní přesnost a tudíž co kam patří to tam pasuje a co není bez zajímavosti, zatímco někdy je cena neoriginálního dílu poloviční, jindy je srovnatelná s dílem, který má vyražené ochranné znaky Zetoru PDC (dceřinná společnost Zetoru zabývající se prodejem náhradních dílů).
A zemědělci na originální součástky začínají stále více slyšet. Vždyť například v roce 2002 byl podíl originálů jen 15 % zatímco nyní je to asi 35 %. Vypadá to stále jako malé číslo, ale přece jen pirátské kopie z Polska, Indie a Číny mají stále cenovou převahu. A zejména na straší Zetory, na jejichž okamžitém fungování zemědělci nejsou přímo závislí jsou často použity. Na nový či zánovní traktor, od jehož spolehlivého fungování se odvíjí úspěšnost hospodaření však nic jiného než originální díl doporučit nelze.

Nejúspěšnější prodejce

Firma N+N Košátky již několik let nejúspěšnějším prodejcem Zetoru na našem trhu. A prvenství v počtu prodaných kusů se jí podařilo obhájit i v loňském roce. Po skončení prezentace proto Petr Nezbeda v prostorách reprezentační místnosti Sychrovského zámku převzal ocenění pro nejlepšího prodejce Zetoru pro rok 2006.
Netradiční prezentace traktorů v netradičním prostředí se tedy zdařila a pozvaní uživatelé traktorů Zetor byli zajisté spokojeni. Na závěr si zájemci mohli některé z traktorů prakticky vyzkoušet a samozřejmě též se servisními techniky probrat technické zajímavosti na nových traktorech, a samozřejmě v případě strojů již používaných, také případné problémy a možnosti jak je řešit, i to jak stroje správně ovládat, což je jako obvykle jeden ze základních předpokladů jejich spolehlivé funkce.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *