Předvádění v Košátkách

Den traktorů Zetor. Tak zněl název druhého ročníku předvádění techniky, které uspořádala společnost N + N Košátky. Na poli se kromě traktorů představil široký sortiment techniky, kterou firma dodává zemědělcům především na území severně od Prahy.

Společnost N + N Košátky je dodavatelem několika vesměs českých značek zemědělské techniky, jejichž zástupce mohli návštěvníci během předvádění spatřit spolu s všemi vyráběnými řadami traktorů Zetor. S prodejem souvisí samozřejmě servis a dodávky náhradních dílů, čímž se firma také zabývá.
Zetor především
Při představování se divákům předvedli nejprve menší, později větší modely traktorů. Jako první se před tribunou objevil Zetor 6340 Major v agregaci s postřikovačem MGM 3024. K traktoru zaznělo, že se jedná v podstatě o obdobu typu 7745. Liší se však přední poháněnou nápravou, která je opatřena samosvorným diferenciálem, hydraulické čerpadlo je umístěno vlevo na boku motoru, takže je k němu dobrý přístup. Převodovka má všechna kola ve stálém záběru. Na přání je možné objednat plazivé rozsahy rychlostních stupňů. Plastová nádrž pojme 69 litrů, v přípravě je také nádrž na 90 litrů paliva. Řízení je hydrostatické a traktor byl osazen kultivačními pneumatikami, které odpovídaly agregaci s postřikovačem. Na přání je možné instalovat přední vývodový hřídel i tříbodový závěs nebo sedadlo Grammer.
Další soupravou byl opět traktor 6340 nejdříve s neseným rozmetadlem Vicon Rotaflow a následně s lesní nástavbou. Rampovač je po namontování bočnic radlice možné použít jako čelní nakladač.
Zetor 7341 Super přivezl ve svém tříbodovém závěsu soutěžní dvouradličný jednostranný pluh Kverneland. Tyto modely se od Majorů liší především novou kabinou a budou nahrazeny novou řadou. Soutěžní pluh je oproti běžně užívaným pluhům vybaven mnoha přídavnými zařízeními a je možné jejich všechny součásti nastavovat mnoha způsoby.
Další soupravu tvořil opět Zetor 7341, tentokrát s zametacím kartáčem Bema 20.
Poprvé v agregaci
Zetor 8441 Proxima představil přihlížejícím zástupce výrobce Ing. Bohdan Špička. Traktor navazuje na řadu Super a zachovává její základní funkce i rozměry. Hlavní změnou traktoru je nový čtyřválcový motor splňující normy Tier II. Motor vznikl na bázi motorů řady III, tj. Forterry.
V současnosti vyráběná řada čítá tři typy a to 6441 s výkonem 61 k, 7441 s 72 k a 8441 s 82 k. Tyto modely jsou osazeny přední hnací bržděnou nápravou Carraro, existují i modifikace bez ní. Převodovka traktoru zůstává stejná jako u předchozích typů. Možná je instalace plazivých rychlostí nebo reverzace. Spojka je vybavena sklokeramickou lamelou. Traktor je tradičně osazen regulační hydraulikou Zetormatic se sekčním rozvadečem. Standardními pneumatikami jsou 12,4 – 24 vpředu a 16,9 – 34 vzadu. Na přání je však možné traktor dodat s pneumatikami podle požadavků zákazníka. Kabina je osazena tónovanými skly a sedadlem Grammer v provedení Lux, tj. možností pootočení vlevo i vpravo o 19 °. Na přání je možné dodat klimatizaci, stavitelný a výsuvný sloupek volantu, přídavná závaží atd.
Do budoucna – tj. v průběhu příštího roku bude řada doplněna o modely 5441 s tříválcovým motorem o výkonu 53 k a 9441 s výkonem kolem 90 k. Posledně jmenovaný model bude osazen zbrusu novou převodovkou, která se bude alternativně montovat do slabších typů.
Pro zpřístupnění novinky pro uživatele přichází výrobce s zajímavou cenou, která pro představený model činí u N + N Košátky 700 000 Kč.
Traktor byl navíc osazen čelním nakladačem Trac – Lift 220 a krmným vozem Siloking.
Další Zetor Proxima 8441 byl agregován s neseným pluhem Opall Agri Jupiter II 125.
Nejsilnější na závěr
Před tribunou se na závěr představení vystřídalo hned pět traktorů 11441 Forterra. K nim Petr Nezbeda uvedl jen několik technických údajů: Přední náprava je osazena samosvorným diferenciálem a bržděna pomocí kotoučové brzdy umístěné na kloubovém hřídeli pohonu. Motor disponuje výkonem 110 k, převodovka má čtyři rychlostní stupně plus tři řazené pod zatížením a reverzaci. Kabina je osazena tónovanými skly, sedadlem Grammer. Tříbodový závěs ovládá systém EHR Bosch, vnější okruhy třísekční rozvaděč. Na přání je možné traktor vybavit klimatizací a radiopřehrávačem.
Závěr patřil nejsilnějším traktorům z produkce Zetoru, a to 11741. Ten je až na motor ve shodné výbavě s typem 11441. Výkonu 120 koní dosahuje šestiválcový motor italské provenience.
Mistr oráč
Sám letošní mistr republiky v orbě Václav Milík předvedl v doprovodném programu byla ukázka soutěžní orby, kterou. K práci mu sloužil jak jinak než traktor Zetor s dvouradličným jednostranným pluhem Kverneland. Jeho tým podporují kromě jiných také N + N Košátky.
Kromě značky Zetor se během dne předvedly také stroje značek MGM, Opall Agri, Kverneland a Siloging. Mimo to je firma dodavatelem strojů ZDT Nové Veselí, olejů a maziv od společnosti Fuchs oil, kardanů a dalších součástí firmy Kis. Leasing strojů je N + N Košátky schopno zajistit prostřednictvím ČSOB leasing.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *