Předvádění v trochu jiném stylu

Nejen soutěžní orbu ať již s traktory, nebo koňmi mohli vidět návštěvníci letošního Mistrovství ČR v orbě. Tradiční součástí tohoto mistrovského klání byl i Den Zemědělce, který uspořádalo vydavatelství Profi Press a který byl tentokráte koncipován trochu v jiném duchu.

Návštěvníci Dnů Zemědělce jsou zvyklí na program v němž jsou stroje rozděleny do skupin podle toho jakou práci vykonávají. Stroje pak jezdí jednotlivě a jejich předvádění je doplněno komentářem, který popisuje technická data a upozorňuje na zajímavosti předváděných strojů.
Letos to však bylo trochu jinak. S ohledem na to, že pro předvádění strojů byla k dispozici jen omezená plocha pozemku, navíc rozdělená esteticky pěkným však leč pro naše účely nevhodným remízkem, vymysleli jsme předvádění trochu jinak.

Paralelní předvádění

Na pozemku byly vytyčeny plochy pro předvádění jednotlivých skupin strojů a kdo chtěl mohl si stroje na těchto plochách předvést. Nebyl tedy dán přesný časový plán kdy která souprava pojede, ale stroje se řadily podle toho jak je jejich vystavovatelé vypouštěli ze stacionárních expozic. Přestože to chvílemi vypadalo trochu chaoticky, nakonec se vše zvládlo a kupodivu ani reakce návštěvníků či předvádějících nebyly na tento způsob předvádění nijak negativní.
Ale jaké stroje se to vlastně předvedly? Pomineme-li techniku Lemken v kombinaci s tažnými stroji značky Fendt, které měly vymezeny samostatnou plochu a zejména v případě traktorů byly k vidění ty nejžhavější novinky, například z nové řady 900, tak je třeba říci, že většina z předvádějících firem aktivně předvedla některý ze strojů jenž má v nabídce.
Firma Kverneland Czech (nyní Kverneland Group Czech) se prezentovala s největším pluhem, kterým je nápravový PW 100. Zajímavostí je uchycení zadní části pluhu, která je na tříbodovém závěsu, tudíž ji lze samostatně zvedat a díky tomu se s pluhem jednak dobře manévruje na souvrati a dále je krátká vzdálenost na níž ho lze zaorat.
Představily se ale i další stroje. Například známý Horsch Pronto 6DC, zajímavý secí stroj Kockerling Ultima, nebo gigantická kombinace traktoru Fendt 936 a secí kombinace Amazone Avant. Řada strojů jezdila souběžně a tak diváci, kteří chtěli ten jenž byl pro ně zajímavý museli rychle přebíhat z jedné části pozemku na druhou.

Stacionární expozice

Ale nejen aktivní předvádění strojů bylo součástí Dne Zemědělce. Samozřejmě, že zde byly k vidění i výstavní expozice firem kde byly předvedeny stroje jenž se nepohybovaly. Patrně největší expozici měla firma Strom Praha, kde návštěvníci mohli shlédnou průřez všemi řadami traktorů John Deere, ale také sklízecí mlátičku, řezačku, postřikovač a samozřejmě půdozpracující techniku firmy Strom Export. Zájem návštěvníků budil malý traktor 4520, protože přece jen řady s vyšším výkonem jsou u nás již dostatečně známé.
Také na stánku firmy P+L bylo stojů hodně. Chybět samozřejmě nemohl secí troj Great Plains, přesný secí stoj Kinze, secí stroj Ultima jsme již zmínili.
Naším tradičním domácím výrobcem půdozpracující techniky je i firma Farmet jejíž produkty si návštěvníci Dne zemědělce mohli prohlédnout rovněž. Farmet nyní vyrábí již kompletní sortiment techniky pro zpracování půdy a tak předvedl například svůj Disker (talířový podmítač), Turbulent pro hlubší kypření půdy, nebo kompaktomat pro finální předse´tovou přípravu.
Firma Some předvedla kombinovaný stroj pro přípravu půdy a setí Terrasem, což je dobře prodávaný produkt od této značky a mimoto též řadu traktorů z koncernu Same Deutz Fahr Group. Pěkný průřez půdozpracující technikou Vaderstad byl i na stánku firmy Agrall a protože tato firma prodává i traktory Claas nemohly tyto chybět aby bylo předvedené stoje s čím agregovat. Významné místo v čele expozice měl půdozpracující stroj Top Down, který je určen pro hlubší zpracování půdy, typicky jakožto náhrada klasické orby.
Firma Opall Agri předvedla několik svých pluhů a sousedící Dagross pak svůj nový produkt v sortimentu, kterým jsou válce Guttler.
Zejména traktory z koncernu CNH vystavily firmy Agrotec a Agri CS. Modrých traktorů New Holland a červených Case IH bylo vystaveno hodně a traktory NH byly doplněny technikou firmy Kuhn, kterou zastupoval například secí stroj Fastliner 4000 či talířový podmítač Optimer. S traktory značky Case IH byly zase k vidění stroje od firmy Simba, například talířový podmítač X Press se záběrem 5,5 metru.
Silnou pozici v technice pro zpracování půdy má u nás značka Kverneland. Kromě již zmíněného nápravového pluhu předvedla na svém stánku průřez technikou tohoto koncernu, který se honosí přívlastkem největšího výrobce závěsné techniky. Kromě pluhů a podmítačů nechyběly samozřejmě secí stroje a také lisy Vicon, žací stroje Taarup či mulčovače Mc Conell. A od letoška jsou to i traktory, Valtra které dováží dceřinná společnost Top Agri.
Snad s ohledem na přehlídku techniky zaměřené na zpracování půdy byl u firmy Agrico předveden teleskopický manipulátor ve funkci traktoru – Merlo Multifarmer.
Firma Pekass je známá svými pluhy Overum z nichž dva také předvedla, mimoto byla v její expozici k vidění i další technika například širokozáběrový Mulčovač Berti a rotorem s vodorovnou osou otáčení.
Na stánku Agrokonzulty Žamberk dominovaly stroje Horsch v takřka kompletním sortimentu, ale také novinka, kterou je technika Jeantil zastoupená rozmetadlem statkových hnojiv s vertikálními rozmetacími válci. Zajímavostí byl přesný secí stroj, který lze agregovat za secími stroji Horsch Pronto a Maistro, které jsou vybaveny tříbodovým závěsem. Násypka stroje Horsch je pak určena pro hnojivo.
S tradičním sortimentem v němž mimo secí techniky Sulky a půdozpracující sekce Gregoire Besson nemohly chybět manipulátory Manitou se předvedla firma Moreau Agri, a velké množství zajímavých strojů předvedl též dovozce techniky Amazone. Například talířový podmítač Catros. Z tuzemských výrobců nechyběla firma NOPO Slatiňany, nebo rokycanský výrobce SMS. A představilo se i několik dalších firem. O strojích firmy Lemken, která vystavovala společně s RCG Agromex bude pojednáno v samostatném článku.
Zetor představil čtyřválcový model 117 41.4c a největší koncentrace nových Zetorů byla u firmy N+N Košátky, kde se mimo zástupců řady Proxima a Forterra předvedly i dva Zetory historické a pěkně zrestaurované. Jednalo se o modely 25 a 3011. A historické stroje předváděli i pracovníci čáslavské pobočky NZM Praha.
Kdo letošní Mistrovství republiky v orbě a Den Zemědělce navštívil měl tedy na co se podívat a to ať byl jen fanda zemědělské techniky, nebo potenciální zákazník, který se rozhodoval pro koupi nového stroje.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *