Kloubové kolové nakladače nacházejí uplatnění v různých odvětvích zemědělské výroby. Setkáme se s nimi jak v provozech rostlinné, tak i živočišné výroby. Kromě zemědělských provozů jsou využívány také v komunálním sektoru, v provozech kompostáren, při zpracování dřeva nebo v areálech bioplynových stanic.
Většina modelů a typových řad se nabízí také v konfiguracích pro stavebnictví, zemědělské modely však mají některé odlišnosti. Jednotlivé nakladače se dále liší typem pohonných jednotek, konstrukcí výložníku, provedením podvozku nebo řešením pracoviště obsluhy.
Z pohledu konstrukce můžeme rozdělit danou techniku na kompaktní provedení určená především pro stájové provozy či různé uzavřené prostory a modely vhodné pro práce ve vnějších prostorech, dále na různé kategorie z hlediska výkonnosti, podle dosahu na čepu nářadí nebo celkových rozměrů. Každý výrobce nabízí možnost upínání a aretace nářadí vlastní konstrukce, řada výrobců ale nabízí také univerzální druhy upínání či dokonce upínání nářadí ostatních výrobců. Samozřejmostí je možnost volby různého příslušenství a nářadí. Jednotlivé zástupce kloubových modelů různých výkonových tříd si v krátkosti představíme.
Různé motory a výkony
Podíváme-li se na nabídku kloubových nakladačů z hlediska výkonových řad a pohonných jednotek, setkáme se zpravidla se čtyřmi kategoriemi. Pohonným jednotkám dominují spalovací vznětové agregáty, ale stále častěji se objevují i nakladače opatřené elektrickými motory. Elektromotory jsou vhodné pro kompaktní modely, využívané např. v komunálním sektoru, při práci v uzavřených prostorách nebo v zahradnických provozech. Jako základ nabídky kloubových nakladačů lze považovat modely osazené vznětovými tříválcovými a čtyřválcovými motory o výkonu do 37 kW (50 k). O takových nakladačích hovoříme také jako o statkových nebo stájových modelech. Jako kompaktní kloubové nakladače můžeme označit takové modely, jež se v základním provedením osazují čtyřválcovými motory o výkonu 37 až 74 kW (50 až 100 k) a jejichž výkonnější typy mohou mít také motory o výkonu do 88 až 96 kW (120 až 130 k). Do provozních podmínek vyžadujících ještě výkonnější techniku jsou určeny modely se čtyřválcovými motory, jež mají v základním provedení výkon 74 až 118 kW (100 až 160 k). Pro práci v silážních žlabech, manipulaci na polních hnojištích či při dalších náročných operacích se nabízí řada modelů se čtyřválcovými a šestiválcovými motory o výkonu 118 až 191 kW (160 až 260 k).
Celková nabídka kloubových nakladačů je však ještě širší, než bylo výše zmíněno. Někteří výrobci například nabízejí nakladače s pěti- a šestiválcovými agregáty o výkonu až 279 kW (380 k). Ty jsou však spíše určeny pro stavebnictví. *
Celý článek Ing. Filipa Javorka najdete ve Farmáři č. 4.