31.01.2025 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehled talířového a radličkového nářadí

Talířové a radličkové nářadí se původně využívalo pouze pro podmítku. Tak jak se v posledních desetiletích vyvíjely technologie zpracování půdy a zakládání porostů, měnily se i požadavky na hloubku zpracování půdy a s tím i radličkové a talířové kypřiče.

Jak talířové, tak radličkové nářadí rozdělujeme do různých kategorií. Modely sloužící pro podmítku, tj. plošné zpracování půdy do hloubky 150 mm, tvoří stále podstatnou část jeho nabídky. S ohledem na univerzální vyžití nářadí, které umožňuje zpracovávat půdu i do větších hloubek roste i sortiment kypřičů konstruovaných pro hlubší kypření.

Talířové nářadí zpracovává půdu v hloubkách do 200–250 mm, výrobci radličkového nářadí nabízí modely pro kypření do hloubky až 250 či 350 mm. Větší hloubkový rozsah umožňují především slupice, které osazujeme různými radličkami, a to od dlátových až po křídlové. Samostatnou skupinu strojů představuje kombinované nářadí, které zahrnuje talířové a radličkové sekce. Do této skupiny patří také hloubkové kypřiče, dodávané jako podrýváky nebo dlátové pluhy. Toto nářadí zpracovává půdu obvykle v hloubkách do 450 mm a nabízí různou pozici talířových sekcí. 

V různých konfiguracích

Jednotlivé kypřiče se vyznačují typickými konstrukčními prvky, které doplňuje příslušenství pro využití v různých podmínkách. Jak talířové, tak radličkové nářadí doplňují stále častěji různé nožové válce, umístěné před hlavními pracovními orgány. Jejich úkolem je především rozřezání posklizňových zbytků včetně polehlého strniště. Dále slouží ke zpracování porostů zeleného hnojení.

S ohledem na hospodaření s vláhou či omezování výskytu plevelů je žádoucí dosahovat neustálého pokryvu půdy. Používají se jak porosty zeleného hnojení, tak tzv. vymrzající meziplodiny. Zpracování pozemků s meziplodinami usnadňují výše uvedené nožové válce, které se obvykle vyznačují spirálovým uspořádáním nožů. Někteří výrobci je dodávají také jako samostatné nářadí. Nožové válce, které jsou součástí výbavy půdozpracujícího nářadí jsou zpravidla jednořadé. Pokud jsou ve formě samostatného nářadí, nabízí se i jako dvouřadé, přičemž jednu řadu namísto nožů zaujímají profilované kotouče, které umožňují zpracování rostlinného materiálu a povrchu půdy. Alternativu k nožovým válcům představují hvězdicové profilované kotouče.

Některé radličkové nářadí může být před první řadou slupic osazeno kotouči, které disponují různou geometrií obvodu a slouží rovněž ke zpracování posklizňových zbytků a polehlého strniště.

Vybrané talířové nářadí je možné v přední části rámu doplnit o pružné prsty pro rozvrstvení nejen slámy. Jak talířové, tak radličkové nářadí můžeme dále vybavit předním, obvykle pružným smykem. Smyk využijeme nejen k úpravě hrubé brázdy při předseťové přípravě. Některé, zejména radličkové nářadí může být rovněž osazeno smykem za poslední řadou slupic.

Příslušenství talířového a radličkového nářadí zahrnuje různé možnosti zakládání porostů meziplodin. Jedná se jak o elektricky poháněná jednokotoučová rozmetadla, tak pneumatická zařízení, která zahrnují hadicové semenovody zakončené nárazovými plechy pro rovnoměrný výsev. Někteří výrobci dodávají přídavné pneumatické secí stroje opatřené různými secími lištami a botkami. Využijeme je zpravidla pro výsev řepky ozimé v rámci jediného přejezdu, který provádíme přímo na strništi, případně po první mělké podmítce.

Pěchovací válce

Talířové, radličkové a kombinované nářadí se až některé výjimky pojí s různými zadními přítlačnými válci, které mohou být rozšířeny o jedno nebo dvouřadé prstové zavlačovače. Válce volíme podle půdních a klimatických podmínek a rovněž s ohledem na navazující pracovní operace. Základem nabídky jsou zpravidla prutové, článkové nebo spirálové válce, které slouží především při provádění podmítky. Válce se obvykle nabízí jako jednoduché nebo dvojité. Jedná-li se o dvě řady válců, mohou být použity i dva druhy válců.

Pokud využíváme výše uvedené nářadí pro zpracování strniště za účelem následného zakládání porostů, použijeme zpravidla jednořadé nebo dvouřadé válce, které se obvykle dodávají jako článkové, umožňují intenzivní utužení půdy a vytváří pevné seťové lože. Talířové a radličkové nářadí se dodává rovněž s čelními opěrnými a vodicími koly, která napomáhají udržení nastavené hloubky zpracování půdy. Kola mohou být jednoduchá nebo dvojitá, pevná nebo otočná a využívají mechanického nebo hydraulického nastavování.

Celý článek Ing. Filipa Javorka najdete v Mechanizaci zemědělství 2/2025.*

  1. Nesené talířové nářadí s individuálním uložením talířů
  2. Tažené nářadí s centrálním uložením pracovních orgánů
  3. Klasické talíře mohou mohou být nahrazeny nožovými pracovními orgány
  4. Speciální nářadí, kde talíře spojuje řetěz
  5. Talíře uložené prostřednictvím pružinami jištěnými slupicemi

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down