06.11.2001 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehlídka postřikovačů na Dni Zemědělce

Skutečnost, že o postřikovací techniku je stálý zájem demonstrovali i divozci a výrobci těchto strojů, z nichž takřka každý předvedl něco ze své nabídky.

Prvním z předváděných strojů byl tažený postřikovač z domácí produkce, od firmy Agrio Křemže, s typovým označením NAPA 24, s pracovním záběrem ramen 24 m a nádrží na 3000 l postřikové jíchy. Jedná se o zástupce střední velikosti, který je určený pro středně velký zemědělský podnik. Postřikovač je vybaven horním závěsem, pístomembránovým čerpadlem, vzduchovým brzdami a plynule stavitelným rozchodem kol. Postřikovací ramena jsou nezávisle zavěšená, odpružená a lze je podélně i příčně naklápět. Jako tažný prostředek postřikovači posloužil traktor New Holland TL 80. (1)
Dalším předváděným strojem byl traktorem Zetor 7745 tažený postřikovač Berthoud Racer s nádrží o objemu 2000 l a rameny se záběrem 18 m. Ramena jsou rozdělena na čtyři sekce, jsou hydraulicky sklopná a nemají žádná vodící lanka. Dodržování konstantní dávky postřiku zabezpečuje systém Autoreguler. samozřejmostí je stavitelný rozchod kol v rozmezí od 1,8 do 2,1 m. (2)
Samojízdný postřikovač Berthoud Boxer 3000 je zemědělské veřejnosti dobře znám. Postřikovací nádrž má objem 3000 l, ramena disponují záběrem 24 m a svahovým naklápěním. Maximální výška ramen od země je 2,1 m, minimální 0,6 m. Počítač snímá informace z čidla tlaku a čidla pojezdové rychlosti. na základě nastaveného programu je pak udržována konstantní dávka postřiku na ha. Je zde i paměťová jednotka umožňující uchovávat údaje až z 99 pozemků a získané údaje přenést do PC počítače. Kabina stroje je vybavena klimatizací a uhlíkovými filtry. Motor má výkon 163 k, podvozek má světlost 1,2 m, pojezd stroje je hydrostatický. (3)
Návěsný postřikovač RTS 2518 je od firmy MGM Holešov a reprezentuje novou řadu výrobků firmy. Má nádrž na 2500 l postřikové jíchy a ramena se záběrem 18 m. Postřikovač má hladkou vnitřní stěnu nádrže, aby bylo zabezpečeno dobré vyplachování. Nově je řešeno zavěšení ramen. Počítače pro udržování konstantní dávky postřiku dodává firma Muller elektronik. Při předvádění byl postřikovač tažen traktorem Zetor 9540. (4)
Samojízdný postřikovač Hardi Alpha 3400 není třeba příliš představovat. Stejně jako systém podpory vzduchu Twin Force, který zabezpečuje dvojice ventilátorů a umožňuje jak lepší pokrytí rostlin postřikovou látkou, tak možnost pracovat i za větrnějších podmínek. Předvedený model byl poháněn motorem s výkonem 191 k, měl nádrž na 3400 l postřiku, a ramena se záběrem 24 m, zavěšená na kyvadlo-trapézovém závěsu. Pojezd stroje je hydrostatický a všechna kola jsou řiditelná. (5)
Také postřikovače Tecnoma není třeba příliš představovat a známý Laser 3000 mohli shlédnout také účastníci Dne Zemědělce. Měl nádrž s objemem 3000 l a ramena o záběru 30 m. Nejvyšší světlost podvozku je 1,15m, kabina je klimatizovaná s uhlíkovými filtry. Ve standardním vybavení je řízení postřikové dávky s využitím počítače jenž snímá údaje o pojezdové rychlosti a průtoku postřikové jíchy. (6)

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down