23.06.2008 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehlídka strojů na poli

Střelské Hoštice byly nedávno místem předvedení techniky, kterou dováží a prodává firma Stagra, spol. s r. o., ze Studené. Od svého vzniku v roce 1992 nabízí tento podnik zemědělské praxi v rámci služeb setí a zajištění sklizně. Veškeré práce provádějí se stroji, které současně prodávají. Kromě již zmíněného setí je to kypření a zpracování půdy, mulčování nebo postřiky polních plodin samojízdným postřikovačem. Kypřiče, krmné vozy a mulčovače též půjčují.

Stroje prodává Stagra v jižních a západních Čechách. Sortiment tvoří stroje pro zpracování půdy a setí Horsch, traktory, sklízecí mlátičky a pícní technika Deutz – Fahr, mulčovače a příkopové sekačky McConnel, krmné vozy Sgariboldi, samojízdné postřikovače Leeb a sběrací vozy a pícní technika Pöttinger.Centrála společnosti ve Studené provádí servisní a dílenské práce. Má tam i sklad s kompletním sortimentem náhradních dílů.
Na poli ve Střelských Hošticích se představily stroje pro zpracování půdy a setí Horsch, traktory Deutz – Fahr, krmný vůz Sgariboldi nebo příkopová sekačka McConnel. „Stroje značky Horsch jsou naše srdeční záležitost“, řekl úvodem jednatel společnosti Stagra, Ing. Karel Dvořák. Stroje Horsch používají a prodávají od roku 1992 a jejich kvalita se podle něj již mnohokrát potvrdila. Traktory, sklízecí mlátičky a pícní techniku Deutz – Fahr používá Stagra od roku 1993, od loňského roku je i masivně propaguje ve své obchodní síti.

Žluté vozy pro krmení
Krmné vozy Sgariboldi jsou známé svojí kvalitou. Rodinná firma se zabývá výrobou strojů pro krmení zvířat již od roku 1949. V jejím výrobním programu jsou samojízdné i tažené krmné vozy, stejně tak jako vertikální nebo horizontální, vybavené patentovaným systémem míchání krmiva Sgariboldi.
Stagra představila nejpoužívanější typ, tažený Monofeeder 10 DF s objemem 10 m3 a vybavený frézou. Vůz lze zapojit do horního i spodního závěsu. Jednoduchá převodovka pohání dvě čerpadla, jedno určené pro hydraulický systém, druhé pro pohon frézy. Potřeba výkonu na vývodovém hřídeli je nízká, pro tento model vyhovuje traktor s motorem o výkonu 60 k. Ovládání je standardně lanovody, představený model měl příplatkové elektrohydraulické. Nádrž oleje, integrovaná do rámu stroje vyžaduje výměnu náplně po 1000 motohodinách. Fréza otáčející se vysokými otáčkami dokáže zpracovat i značně utužený materiál. Rameno má dosah 5,3 m. Vyprazdňovací dopravník, dlouhý 0,6 až 2,4 m může být řetězový nebo pryžový. Míchací ústrojí tvoří jeden míchací šnek o průměru 700 mm a řezací nože. Vozy jsou vybaveny násypkou na koncentrát. Od letošního roku prodejce doporučuje vybavit krmný vůz váhou s pamětí, která umožňuje zpětnou kontrolu krmné dávky a jejího složení.

Snadná údržba příkopů Praktickou ukázkou prořezávání porostu se představila čelní příkopová sekačka McConnel PA52E. Traktor jako nosič musí mít hmotnost alespoň 3,5 t a výkon 60 k. Dosah ramene této sekačky je 5,2 m. K dispozici je pět různých adaptérů – příkopová sekačka, nůžky, kotoučové pily na dřevo, příkopová fréza a adaptér na mytí dopravních značek.

Talíře i radličky pro zpracování půdy Kvalitní přípravu půdy měly na starost jeden talířový a dva radličkové kypřiče Horsch. Nejmenším a nejjednodušším byl Terrano 3 FX. Nesený stroj se záběrem tři metry má na rámu slupice s radličkami uspořádané ve třech řadách. Pevné a robustní pružinové jištění nevyžaduje údržbu. Za radličkami následují urovnávací talíře. V zadní části kypřiče je integrovaný pěch. Zákazník může volit mezi šesti různými druhy podle půdních podmínek.
Potřeba tahové síly je 30 až 55 koní na metr záběru. Optimální pracovní rychlost se pohybuje u všech předvedených strojů na zpracování půdy Horsch mezi 9 až 15 km/h.
Terrano 5 FX má radličky uspořádané opět ve třech řadách s rozestupem za sebou 30 cm. Na všechny modely kypřičů Horsch lze vybírat z devíti typů radliček. Čím horší jsou podmínky na poli, tím užší radličku je třeba zvolit. Zájemci o jiné záběry mají na výběr ještě stroje s pracovními šířkami čtyři, šest a osm metrů.
Čtyřmetrový talířový podmítač Horsch Joker 4 CT je doplňkovým strojem v sortimentu výrobce. Krátký nesený stroj má ve dvou řadách talíře, uložené po dvou na jednom držáku, čímž se snižuje celková hmotnost a současně zvyšuje průchodnost. Utěsněná olejová nádrž zajišťuje opět bezúdržbový provoz. Podmítač je též vybaven volitelným zadním pěchem. Na rozdíl od radličkových kypřičů je u talířového podmítače omezujícím faktorem hloubka zpracování půdy, daná průměrem talíře. U tohoto provedení je to 11 až 12 cm. Ideální je na klasickou podmítku následující ihned za sklízecí mlátičkou nebo na konečnou úpravu půdy před setím. Nízký odpor stroje ovlivňuje pozitivně i potřebu tahové síly, která se pohybuje od 30 do 40 k/m záběru. V nabídce výrobce jsou i větší varianty se záběry šest, osm a dvanáct metrů.

Secí stroje
Kompaktní secí stroj Pronto 6 DC má záběr šest metrů a výsevní násypku přímo nad rámem. V přední části umístěná řada krátkých talířů urovná povrch a vytvoří výsevní lůžko. Pracovní hloubka se pohybuje mezi pěti a sedmi centimetry, v předpokládané hloubce setí. Následuje kolový pěch. Jedno kolo pracuje vždy pro dvě botky. Kopírovací schopnost secí botky zajišťují gumové silentbloky. Kvalitní kopírování je pak předpokladem rovnoměrného uložení osiva do půdy. Optimální rychlost setí je přibližně 13 až 14 km/h, na ideálním pozemku i 20 km/h. Rychlosti setí musí odpovídat i přítlak botky. Ten se nastavuje manuálně, na přání lze secí stroj vybavit ovládáním hydraulickým. Výhodou tohoto secího stroje je možnost nezávisle měnit přítlak pěchu a secích botek. Dvoutalířová konstrukce secí botky zajišťuje stejnou vzdálenost mezi řádky. Každá botka má svoje opěrné kolečko vybavené stěrkou. Na konci stroje jsou zavlačovací prsty. K doplňkové výbavě patří značkovač kolejových řádků či senzory průchodu osiva. Varianta s přihnojováním má rozdělenou násypku a je vybavena dvěma výsevními ústrojími a řadou přihnojovacích talířů na pevná granulovaná hnojiva, které přihnojují do meziřádků. Celý secí stroj je řízen počítačem.
Druhý secí stroj Pronto 6 AS se liší tím, že jeho výsevní vůz má vlastní podvozek na mohutných flotačních pneumatikách. Výsevní rampa je připojena na tříbodovém závěsu. Celý secí stroj je stavebnicový systém. Stagra představila provedení na přesný výsev kukuřice. Horsch spolupracuje s firmou Kinze, od které v tomto případě odebírá výsevní jednotky. Výsevní talíře dodává americká firma PPL, která má se setím kukuřice bohaté zkušenosti. Pracovní rychlost se při setí kukuřice doporučuje od šesti do devíti metrů.

Traktory jedné značky
Všechny předváděné stroje byly zapojeny za traktory Deutz – Fahr. Ty se vyznačují velkou komfortní kabinou s propracovaným systémem rozvodu vzduchu. Velmi logické je uspořádání ovládacích prvků do tří zón, žluté, červené a modré, které odpovídají ovládání pojezdové rychlosti, hydrauliky a ramen. Všechny traktory lze vybavit odpruženou přední nápravou, předními rameny a vývodovým hřídelem nebo vhodným dotížením. Elektronika ovládání zadních ramen je od firmy Bosh. Od letošního roku jsou všechny traktory vybaveny motory s vysokotlakým vstřikováním paliva Common Rail, splňujícími normu TIER III. Zastoupeny byly jak starší modely, tak i novinka, kterou je model Agrotron M 650 s novým motorem. Ten je schopen po drobné úpravě spalovat i za studena lisovaný řepkový olej.

Klíčové informace
 Firma Stagra představila osvědčené stroje i novinku.
 V praktických ukázkách předvedla technika Horsch svojí kvalitu.
 Nové motory traktorů Deutz – Fahr splňují normu TIER III.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down