Přehlídka techniky domácích výrobců

Již potřetí uspořádala firma N+N KOŠÁTKY Den traktorů Zetor, na němž se předvedly nejen traktory, ale i závěsná technika především od domácích výrobců. Tentokrát se akce uskutečnila v obci Javorník nedaleko od Hodkovic nad Mohelkou.

Proč u Hodkovic, poblíž Liberce, když dva předcházející ročníky byly uspořádány v Košátkách – zde je hlavní sídlo firmy ? Důvod je prostý. V září byla v Hodkovicích nad Mohelkou otevřena nová pobočka N + N Košátky provoz Hodkovice.
A co návštěvníci viděli ? Traktory Zetor v průřezu všech nabízených modelových řad.

České traktory s českým nářadím

Jako první se představil Major 7340 s čelním nakladačem Trac Lift 120 z Humpoleckých strojíren s vzadu neseným bubnovým žacím strojem ZTR 165 z Agrostroje Pelhřimov. Traktor je klasické koncepce, kterou uživatelé Zetorů znají již po řadu let. Je vybaven čtyřválcovým motorem s výkonem 77 koní, pětirychlostní synchronizovanou převodovkou, dvěma rychlostními rozsahy a dvoustupňovým násobičem točivého momentu. Zadní hydraulika je s mechanickou regulací, kterou je dobře známý Zetormatic. Standardem je jeden vnější hydraulický okruh, plus jedna jednočinná rychlospojka. V kabině je možné mít mechanicky odpruženou sedačku Mars, nebo na přání vzduchem odpruženou Grammer. Základním plusem tohoto traktoru je nízká pořizovací cena, která začíná již na 600 tis. Kč.
Pravým protipólem traktoru Major byl druhý předvedený stroj, kterým byl model 117 41 Forterra. Tento traktor patřil přímo prodejci N+N Košátky a je nejvýkonnějším a nejkomfortněji vybaveným strojem, který Zetor nabízí. Na rozdíl od všech ostatních modelů používá šestiválcový motor koncernu Same Deutz-Fahr Group s elektronickou regulací a s možností nastavení konstantních otáček. Kabina je dobře vybavena, nechybí v ní stavitelný volant, vzduchem odpružená sedačka, ovladače EHR Bosch nebo klimatizace, to vše je ve standardu. Předvedený traktor byl obut na radiálních pneumatikách Barum (420/70 R24 vpředu a 520/70 R38 vzadu) a měl agregovaný diskový žací stroj Exact 285 D z Agrostroje Pelhřimov.
Třetím předvedeným traktorem byla Proxima 6441 s šestirotorovým obracečem píce z produkce Strojíren Rožmitál. Nová Proxima se velmi dobře uchytila na našem trhu. Jde o nástupce řady Super, který používá upravené motory z větší řady Forterra, naladěné na nižší jmenovité výkony. K motorům jsou dodávány dva typy převodovek. Jednak pětistupňová, se dvěma rychlostními rozsahy a dvoustupňovým násobičem točivého momentu a dále šestistupňová se dvěma rychlostními rozsahy a mechanickou reverzací, která dobře vyhovuje při použití traktoru s čelním nakladačem. Standardem je zubový hydrogenerátor s výkonem 50 l/min, zadní TBZ s nosností 4 tuny.
Dalším představeným traktorem byl Major 4340 s jednorotorovým shrnovačem SB 441 Zajímavostí tohoto traktoru byl čelní TBZ s odnímatelnými rameny, což je u této modelové řady neobvyklá výbava.
Představení strojů pokračovalo nejvýkonnějším traktorem z řady Proxima, kterým je model 8441 a zdá se , že tomu tak zůstane, protože výroba loni slibovaného výkonnějšího modelu 9441 zatím není reálná. Tento traktor byl agregován s mulčovačem Lagarde.
Na trhu se úspěšně prodávanými Zetory staly také modle y 114 41 Forterra, které používají nejvýkonnější zetorácké čtyřválce. Tyto traktory byly předvedeny ve dvou exepmlářích a to jednak v agregaci s baličkou Taarup 7335 a dále s čelním naklačem Trac Lift 300 a lisem Vicon RV 1601 s variabilní komorou.
Přehlídku ukončil Major 6340 s čelním rampovačem Hercules 4 z PTR Třeboň a dvoububnovým navijákem od téhož výrobce. Ač se na první pohled zdá, že řada Major není pro lesní použití příliš vhodná, řada uživatelů tyto traktory v lese s úspěchem používá,. přestože nejsou vybaveny reverzací pod zatížením, či výkonným servořízením, svoji práci si odvedou a hlavně si na sebe díky nízké pořizovací ceně rychle vydělají a plusem je i to, že cena náhradních dílů není vysoká, a že při práci v lese se toho dost (zejména oken) rozbije o tom netřeba se zmiňovat.
Předvádění traktorů proběhlo bez problému, škoda jen, že v aktivních ukázkách se představily pouze traktory se žacími stroji, obracečem s shrnovačem a mulčovač. Lisování a balení nebylo z důvodu malého množství hmoty možné, stejně tak se traktory nemohly předvést v ukázkách s technikou pro zpracování půdy, protože travní porost nebylo možné orat.
Ale i tak si přítomní návštěvníci mohli dobře prohlédnout domácí techniku a s traktory se svézt a na ty kteří vydrželi až do konce čekala tombola s hlavní cenou, která byla velmi zajímavá. Jednalo se o sedačku do traktoru.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *