Přehlídka traktorů na Moravě

Den Zetoru uspořádal letos v dubnu výrobce těchto traktorů spolu s firmou Mitrenga, a.s., která je jejich prodejcem v regionu severní Moravy. A spolupořadatelem byla i SŠZe Přerov na jejíž půdě se akce odehrála, a která v ten samý čas hostila i soutěž odborných dovedností žáků středních zemědělských škol.

Klasické předváděcí akce typu již dnes návštěvníky nepobaví a tak je třeba k předvádění přistupovat jinak a organizátoři si toho byli vědomi. Několik traktorů v agregaci s nářadím před diváky sice najelo a technická data těchto strojů byla prezentována, avšak víceméně stručně. Důraz byl kladen na praktické vyzkoušení, které mohli zájemci uskutečnit a to buďto samostatně, nebo v rámci dvou soutěží (přemísťování palet, couvání s přívěsem).

Forterra 135 v centru pozornosti

A co bylo k vidění? Samozřejmě hlavně Zetory. Prezentováno jich bylo pět a největší pozornost byla zaměřena na nový model Forterra 135, agregovaný se čtyřradličným pluhem Kvereneland LM 85. Model 135 by měl naběhnout do výroby ještě v toto roce a vyznačuje se několika novinkami. Na první pohled upoutá novým design odklápěcí kapoty, zaujmou má nové lemy blatníků a v kabině pak plastové kryty zakrývající ovládání rozvaděče vnějších okruhů hydrauliky. Všechny tyto úpravy budou následně použity i do ostatních modelů řady, tedy pro provedení 95, 405, 115 a 125. Co je však největší změnou? Je nový motor s jmenovitým výkonem 130 koní a šestnáctiventilovu hlavou, tedy čtyřmi ventily na válec. Čtyřvetilová technika znamená lepší plnění a výplach válců a tudíž lze do takového to motoru dostat i více vzduchu a paliva a tím zvýšit jeho výkon. Má to však i další pozitiva. Předně vyšší výkon dosažený z nižšího zdvihového objemu znamená nižší měrnou spotřebu paliva a pro uživatele bude plusem i podstatně zvýšený točivý moment v nízkých otáčkách. To až se budou chtě rozjet s traktorem v plné zátěži. Model 135 tak bude jistě úspěšným a s vlekou pravděpodobností na trůnu vystřídá dosud velmi úspěšné provedení 125. Forterra 125 je přitom nyní k mání za velmi dobrou cenu a to za 1 066 tis. Kč bez DPH (míníme nové provedení s odklopnou kapotáží, která nabíhá do výroby již nyní) a několik posledních kusů ve starším provedení lze koupit dokonce jen za 960 tis . Kč. Za příznivé ceny jsou pak i ostatní modely řady Forterra jakožto výsledek slevovací akce. Pro potenciální uživatele je to velice příznivá zpráva a dá se říci , že za poslední tři roky nebyly Zetory v nabídce za tak výhodnou cenu.

Forterra pro komunál

Pokud ještě zůstaneme u Forterry je vhodné zmínit další traktor této modelové řady a to provedení 115. Tento traktor byl předveden v oranžové barvě symbolizující komunální použití, v našem případě výbavu pro zimní údržbu silnic. Ta zahrnovala dva stroje od firmy MTM Tech. V přední části traktoru byla na DIN desce uchycena radlice na prohrnování sněhu a to s komfortním stranovým nastavením a odpružením. V zadním závěsu měl traktor sypač s objemem 1 m3. Co je vhodné zmínit je obutí traktoru, reprezentované silničními pneumatikami Nokian. Použití těchto pneumatik pro silniční aplikace traktoru je velmi výhodné. Jednak je nižší opotřebení vzorku a dále mnohem komfortnější jízda.

Proxima Power pro soutěže

Pro soutěž o Mistra volantu v překládání palet byl připraven Zetor 95 Proxima Power, agregovaný s nakladačem Trac Lift TL 220i z Humpoleckých strojíren. Tento traktor nebyl pro čelní nakladač zvolen až tak náhodně, protože je vybaven reverzací pod zatížením a ta je výhodná právě pro čelní nakladač. V horizontu dvou let by mělo být obdobné převodové ústrojí použito i do modelové řady Forterra Power.
Soutěže s paletami, přemís´tovanými čelním nakladačem a Proximou Power se zúčastnilo přes dvacet závodníků. Nejlépe si vedl Antonín Kratěna, který palety přemístil v čase 25 sekund a po zásluze převzal pohár Mistr volantu.
Druhým traktorem nasazeným v soutěži byla opět Proxima Power, avšak v modelovém provedení 105, tedy s výkonem 100 koní a měla zapřažený pětitunový přívěs ze ZDT Nové Veselí. Úkolem soutěžících bylo to co sváteční traktoristi nemají moc rádi, zatímco profesionálům nedělá problémy. Tedy couvání a to do vytyčeného prostoru a po trati do vtyčené do pravého úhlu. Tohoto úkolu s nejlépe zhostil Zdeněk Zapletal ze ZD Haňovice, který trať projel v čase rovné jedné minuty.

Proxima plus a dvakrát žací stroj

Další modelovou řadu Zetoru reprezentovala Proxima 105 Plus, která nesla v předním závěsu čelní diskový žací stroj Exact 245 F a v zadním obdobný boční model Exact 245 D (oba vyrábí Agrostroj Pelhřimov). Na sto koní výkonu traktoru pěkné zatížení s celkovým záběrem takřka 5 metrů. To je opravdu nadoraz a případné kondicionéry už motor traktoru určitě neutáhne.
Řada Proxima Plus se vyznačuje zejména mechanickou reverzací ovládanou pákou vlevo vedla volantu a též dvoustupňovým elektrohydraulicky řazeným násobičem točivého momentu.
Mimo výše uvedených Zetorů byly na akci traktory ještě dva to Proxima 65 s mulčovačem z Agrostroje Pelhřimov a ještě jeden volně stojící či jezdící model Forterry 115.
Celou akci profesionálně moderoval ing. Alois Mitrenga a při popisu jednotlivých strojů se střídali obchodní zástupci daných značek. A přes nepříznivé počasí nebyla účast návštěvníků nikterak špatná – přes 200 hostů.

Pneumatiky Mitas

Svůj stánek na akci měla též firma Mitas jakožto dodavatel pneumatik pro Zetory, ale samozřejmě nejen pro ně. Novinkou v sortimentu Mitasu je pneumatika Agriterra 02, což je flotační provedení s nejvyšší rychlostí 65 km vybavené ocelovým nárazníkem, který zvyšuje její odolnost. Pneumatika je určena pro přívěsné stroje. Další novinkou jsou pneumatiky řady SST, které mají extra sníženou hlučnost při rychlostech nad 50 km/h a dále pneumatiky SVT určené pro traktory s výkonem 270 až 300 k. A v souvislosti se Zetory musíme zmínit též pneumatiku RD 03, která byla vyvíjena s ohledem na budoucí použití v nové modelové řadě Maxterra.

Klání žáků středních škol

Souběžně s Dnem Zetoru probíhala na SŠZe Přerov celostátní soutěž v teoretických vědomostech a praktických dovednostech žáků čtvrtých ročníků zemědělských škol studijního oboru Agropodnikání. Soutěž sestávala z teoretické části, kterou představovaly písemné testy z pěstování rostlin, chovu zvířat, ekonomiky a mechanizace.
Praktická část spočívala v poznávání osiv, hnojiv, chorob, škůdců, plevelů, plemen hospodářských zvířat, hodnocení zvířat, poznávání a hodnocení krmiv, výpočtů podle zadání, obsluhy a seřízení základních mechanizačních prostředků, výpočtů ekonomických ukazatelů a jízdě zručnosti s traktorem Zetor 7211 s pětitunovým vlekem. Vítězem soutěže se stal Martin Humlíček VOŠ a SOŠ Bystřice nad Perštejnem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *