Překládací vozy šetří peníze i čas

Stále hojně využívaný odvoz zemědělské produkce z pole prostřednictvím různých přívěsů už neodpovídá výkonu velkých sklízecích strojů. Prostoje na poli vedou k tomu, že až polovina jejich instalovaného výkonu a potažmo i polovina investic do sklizňové techniky zůstávají nevyužité. Proto už řada zemědělských podniků využívá velké překládací vozy, jež tvoří spojovací článek mezi neustále jedoucími sklízecími mlátičkami či jinými sklízeči a na okraji pole stojícími přepravními prostředky.

Pomocnou ruku v efektivním využití sklízecí techniky nabízí zemědělcům společnost P & L Biskupice, která je výhradním dovozcem techniky Bergmann do České republiky a na Slovensko. Právě tato německá firma má ve svém porttfoliu překládací vozy, a to nejen na obilniny či řepku, ale od loňského roku také na cukrovku.

Biskupická společnost má v nabídce překládací vozy na obilí GTW 330/430 a starší modely GTW 21/25 o objemech 21 až 43 m3. Aby vůz stihl obsloužit co nejvíce sklízecích mlátiček, musí se na okraji pole co nejrychleji zbavit svého nákladu a přeložit ho do čekajících dopravních prostředků. Proto Bergmann u nových překládacích vozů GTW 430/330 navrhl novou dimenzi šnekových dopravníků, které rychlé vyložení nákladu umožňují. Podávací šnekový dopravník o průměru 500 milimetrů s proměnlivým stoupáním šnekovice, v kombinaci s překládacím šnekem o průměru 600 milimetrů disponují bezkonkurenční překládací kapacitou až 1100 t/h, to znamená asi 25 m3/min. V ideálních podmínkách je tedy možné vyprázdnit největší vůz GTW 430 za necelé dvě minuty. Podle zkušeností českých zemědělců zvládne překládací vůz Bergmann GTW 430 obsloužit tři velké sklízecí mlátičky, čímž výrazně přispívá k jejich optimálnímu využití, a tím i vysoké produktivitě sklizně. Při výnosu osm až devět tun obilovin z hektaru je tak možné výrazně zvýšit jejich výkon – tři obsluhované mlátičky mohou sklidit plochu téměř jako čtyři. Při ceně sklízecí mlátičky okolo osmi milionů korun se proto určitě vyplatí nad nasazením překládacích vozů přemýšlet.*

Více o překládacích vozech Bergmann naleznete v Zemědělci č. 26.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *