Překopávač kompostu budil pozornost

Kromě tradičního sortimentu, do kterého určitě patří rozmetadla průmyslových hnojiv Bogballe či sběrací návěsy Mengele Roto Bull zaujaly v expozici firmy Fagus na brněnském výstavišti produkty italské značky Seko.

Krmné vozy této značky se v nabídce společnosti Fagus objevily před více než rokem a zájemci si mohou vybrat mezi vertikální i horizontální verzí krmných vozů, ať již v tažené nebo samojízdné verzi. Vystavený tažený vůz Samurai-5 byl vybaven vybírací frézou umožňující kvalitní nařezání hmoty. Stejně jako ostatní modely krmných vozů Seko je Samurai-5 vybaven čechravým systémem míchání, při němž se komponenty míchají do středu vozu. Krmná dávka je homogenní a její součásti jsou přesně odměřovány pomocí váhy a volitelných programů. Vozy se silnými šneky a dny s hardoxovou vložkou (ocel 15 + 4 mm) se vyrábějí v objemech 5 až 30 m³. Stále žádanější jsou samojízdné krmné vozy. Samojízdná verze vozu Samurai-5 s možností náhonu 4×4 je vybaven vybírací frézou a nastýlací turbinou Vulcan. Vystavený model s kapacitou 17 m³ (v nabídce jsou vozy od 11 do 20 m³) s motorem o výkonu 131 kW, řetězovým dopravníkem a vážícím zařízením Sekotronic umožňuje rychlé i a při tom přesné míchání, dávkování i dopravu krmiva.
Velkou pozornost vzbuzoval vystavený zástupce strojů budoucnosti, samojízdný překopávač kompostu Seko SCV 400. Je vhodný zvláště pro překopávání organických materiálů určených ke kompostování, ale i k rekultivaci kontaminovaných zemin a stabilizaci hnoje. Může být použit pro překopávání řádků lichoběžníkovitého profilu o šířce 3,2 až 5,7 metru a pracovní výškou od 1,3 do 3 m. Zlepšení obracecího efektu zajišťuje boční radlice a zároveň formuje tvar i okraje řádku. Biomasa je převracena pomocí míchače s horizontálním rotorem z otěruvzdorné oceli vybaveným wolframovými noži, takže lze drtit i dlouhá vlákna, hroudy nebo větší kusy materiálu. . Překopávače Seko pracují s výkonem 250 až 3000 m³/h při rychlosti do 2,5 km/h. Jsou ovládány dvěma joysticky umístěnými v kabině. Prostorná klimatizovaná kabina s dobrým výhledem s ergonomicky rozloženými ovládacími prvky poskytuje obsluze veškerý komfort. Stroj se pohybuje po ocelových pásech s gumovým povrchem a jsou velmi pohyblivé i na nezpevněném povrchu. Pohonnou jednotkou překopávačů jsou motory Perkins vybavené elektronickou řídicí jednotkou. Jde o vysoce výkonné motory ohleduplné k životnímu prostředí s velkým kroutícím momentem a nízkou spotřebou.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *