Premiéra nových modelů

Akciová společnost Agrotec Hustopeče představila na svých Dnech techniky řadu nových modelů traktorů New Holland, které v letošním roce přicházejí na český trh. Ti, kdo se koncem února na jižní Moravu nedostali, nemusejí zoufat. Všechny nové traktory New Holland si budou moci prohlédnout na nadcházejícím brněnském veletrhu Techagro v pavilónu B.

Největší pozornost z řad pořadatelů i návštěvníků byla věnována modelům TDD, TS-A Delta a T8000.
Konkurent domácích traktorů
V Hustopečích si odbyly premiéru traktory New Holland řady TDD. Vyrábějí se ve třech variantách s výkonem motoru 80, 90 a 95 koní a podle Ing. Tomáše Kopy, vedoucího prodeje traktorů, jsou přímými konkurenty domácí značky Zetor. Čtyřválcový motor o objemu 3,9 l vybavený novým vstřikovacím čerpadlem s víceotvorovými tryskami splňuje emisní normu Euro II, modely 90 a 95 jsou vybaveny přeplňovanými motory s turbodmychadlem. Oproti předcházející řadě narostl u modelů TDD točivý moment, a to o 29 Nm u vystaveného modelu TD80D (hodnota 280 Nm) až po nárůst 52 Nm u modelu TD90D (celkem 320 Nm).
Traktory TDD mají čistě mechanickou reverzační převodovku se synchronizovanými čtyřmi stupni ve třech skupinách, rozsah rychlostí je 12 vpřed a 12 vzad. Změna směru jízdy se mění reverzační pákou, aniž by se musel řadit rychlostní stupeň, k řazení převodových stupňů a vývodové hřídele slouží dvojčinná spojka. Pro nové stroje je charakteristická maximální rychlost 40 km/h, poloměr otáčení 4,2 m, přední diferenciál spínaný samosvorně, zadní diferenciál zapínaný mechanicky prostřednictvím pedálu a jednoduchý pohon vývodového hřídele s minimálními ztrátami. Tomáš Kopa vyzdvihl také to, že tento model má po vzoru všech traktorů New Holland dvě hydraulická čerpadla. Hlavní s výkonem 40 l/min, další, které pohání pouze řízení – natáčení přední nápravy, má výkon 26,5 l/min. Traktory TDD mají velice výkonnou hydrauliku, zvedací síla je téměř shodná s hmotností traktoru – 3800 kg. K výbavě patří mechanicky odpružená sedačka, nastavitelný volant řízení, ventilace a topení, za příplatek klimatizace, až tři páry hydraulických okruhů a široké spektrum pneumatik. Modely TDD jsou dokonale vybaveny pro práci v noci.
„Jde o jednoduché traktory s hlavními mechanickými skupinami určené zejména pro práci v živočišné výrobě, k agregaci s krmnými vozy, s technikou pro sklizeň pícnin, postřikovači či rozmetadly průmyslových hnojiv,“ říká Ing. Kopa „Jejich hlavní výhodou je příznivý poměr výkonu a ceny, která by v závislosti na výbavě neměla překročit 900 tisíc korun.“ Jen pro zajímavost, Agrotec Hustopeče nabízí v kategorii výkonu 90 koní tři typy traktorů New Holland: nejmenší TND-A, který se letos bude dodávat se čtyřválcovým motorem o výkonu 93 koní (váží 3 tuny), dále pak již zmíněný model TDD (hmotnost 3,8 tuny) a nakonec model TLA s hmotností 4,2 tuny, kterých se u nás loni prodalo šedesát.
Výhodná ekonomická varianta
Další novinkou je řada TS-A Delta s designem a technickými přednostmi traktorů TS-A Plus, kterých se už v České republice prodalo více než 250 (včetně starší řady TS). Model TS-A Delta má sníženou kabinu, ve standardní výbavě střešní okno a klimatizaci umístěnou pod kabinou. Typ bez klimatizace má otevíratelné přední okno.Varianta TS-A Delta zahrnuje čtyři modely traktorů s výkony motorů 100, 110, 115 a 130 k. První dva modely jsou vybaveny moderními čtyřválci o objemu 4,5 l s přeplňováním, modely 115 a 130 pracují s přeplňovanými šestiválci 6,8 l. Oba motory s velmi nízkými ztrátami splňují emisní normu Euro II a jsou připraveny na Euro III.
V nabídce traktorů TS-A Delta jsou tři typy převodovek: jednak čistě mechanická jako u modelů TDD, dále převodovka Dual Command s rozsahem 24×24 převodových stupňů a konečně známá převodovka Electro Command 16×16 se čtyřstupňovým násobičem točivého momentu. Poslední dvě varianty převodovek jsou vybaveny elektrohydraulickým řazením směru jízdy pod zátěží Power Shuttle. Modelová řada TS-A Delta s výkonnou hydraulikou (dvě čerpadla s celkovým výkonem100 l/min) nabízí zemědělcům podle Tomáše Kopy traktor na špičkové technické úrovni za zajímavou cenu. V současné době probíhá na vybrané modely akce s podporou výrobního závodu New Holland nazvaná „Modré jaro“, kdy jsou pro zákazníky připraveny významné slevy na jarní sezónu.
Pro těžké práce na poli i v dopravě
Největší novinkou Dnů techniky Agrotec byla modelová řada těžkých traktorů New Holland T8000, nástupce řady TG. Čtyři nové modely T8010, T8020, 8030 a 8040 pohání přeplňovaný šestiválcový motor s maximálním výkonem od 218 do 337 koní splňující emisní normu Euro III. Čtyřventilový motor o objemu 8,3 litrů s turbodmychadlem a mezichladičem stlačeného vzduchu je vybaven vstřikováním Common Rail, které na třikrát vstřikuje palivo do spalovacího prostoru během jednoho cyklu. „V Hustopečích jsme si ověřovali výkon modelu T8030,“ popisuje Ing. Kopa. „Podle výrobce je výkon na motoru 303 koní, při 18 procentní ztrátě na PTO by měl být výkon na vývodové hřídeli něco kolem 257 koní. Na vývodové hřídeli jsme však naměřili 274 koní, přitom točivý moment byl 1151 Nm při 1500 otáčkách, tedy při otáčkách bližších zemědělské praxi.“ Vzhledem k výkonu je u nového traktoru kompletně přepracováno chlazení – všechny kapaliny včetně paliva ochlazuje šest chladičů. Speciálně pro ČR jsou traktory vybaveny filtrem, který chrání vstřikovací systém před nečistotami a vodou v palivu, neboť podle Tomáše Kopy u nás často překračují tyto hodnoty několikanásobně povolenou normu.
Všechny modely jsou dostupné bud´ s odpruženou přední nápravou Terraglide nebo unikátní nápravou SuperSteer. Pouze s nápravou SuperSteer je možné otočení v radiusu 4,6 m. Traktor je v základní výbavě opatřen převodovkou Ultra Command 18×4. K dispozici je i nová převodovka Ultra Command 19×4 ECONOMY, která může být vybavena plazivými rychlostmi 23 vpřed a šest vzad s plným řazením pod zatížením. Největší výhodou této převodovky je snížená spotřeba paliva v zemědělské dopravě, a to o významných 11 až 13%, což znamená roční úsporu až 150 000 korun (v porovnání s převodovkou 18×4). Maximální rychlost traktoru je 43 km/hod. Ve vybavení kabiny je monitor IntelliView, který umožňuje snadný a rychlý přístup k automatickým funkcím a nastavení traktoru. Model T8000 je vhodný pro těžké tahové práce na poli i v dopravě.
Velká rychlost při nízkých otáčkách
Tomáš Kopa se zastavil u převodovky Ultra Command 19 x 4 s unikátním devatenáctým převodovým stupněm. „Devatenáctka“ je řešena jako přídavný rychloběh, který dovoluje pracovat s nižšími otáčkami motoru. Při zařazení devatenáctého převodového stupně jde veškerý výkon přes vývodový hřídel, kde je dodatečná spojka přímo do diferenciálu. Pokud chce obsluha traktoru dosáhnout co nejvyšší výkonnosti bez ohledu na spotřebu paliva, jsou při provozu na devatenáctý převodový stupeň elektronicky omezeny maximální otáčky motoru na 1850 ot/min a traktor si tak „hlídá“ automaticky řidiče před vysokou spotřebou paliva.
„Mnozí škarohlídové tvrdí, že traktor řady T8000 je krátký, má malou hmotnost na přední nápravě a nemůže utáhnout náklad jako ostatní podobné traktory,“ řekl v závěru svého vystoupení Ing. Tomáš Kopa. „Rozvor traktoru je ale nejdelší ve své třídě – 3,08 m. Pokud má traktor nejdelší rozvor, nemůže být nestabilní.“ Traktor bez závaží má 65 % hmotnosti vzadu a 35 % vpředu, a pro těžké tahové práce je již ve výrobním závodu vybaven předním závažím o hmotnosti 1600 kg. Model T8000 je dokonale připraven na práci s tříbodovým závěsem, ke standardní výbavě patří čerpadlo o výkonu 146 l/min a monitor s ISO zásuvkou, na přání lze traktor vybavit autopilotem s naváděním využívajícím satelitní navigace s přesností až jeden centimetr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *