Premiérové představení modelu K

Již tradičně jsme se na výstavě Země živitelka mohli setkat se společnou výstavní plochou strojů Deutz-Fahr a Geringhoff. Dr. Albín Hanák stručně představil nikoli rozměry ale novinkami velkou expozici strojů, které dominoval zbrusu nový Agrotron K.

Naprosto první předvedení na výstavě si odbyl nový Agrotron K. Ten byl výrobcem oficiálně představen teprve nedávno. Nová modelová řada čítá prozatím tři typy – K 90, K 100 a K 110. Brzy by však měl přibít ještě čtvrtý typ, a to K 120. Podle slov zástupce firmy by tato řada měla nahradit doposavad vyráběnou nejnižší řadu traktorů Agrotron. Označení K zdůrazňuje kompaktnost traktoru, což je základní prvek a důvod vzniku nové modelové řady. Konstruktéři tak chtěli vyhovět požadavkům zákazníků, kteří si žádají komfortní výkonné traktory ovšem kompaktních rozměrů vhodných jak na pole, tak i do stájí a těsnějších prostor.
Motor traktorů zůstává původní. První dva typy jsou osazeny čtyřválcovým přeplňovaným motorem, K 110 pak šestiválcovým přeplňovaným motorem s mezichladičem stlačeného vzduchu. Označení jednotlivých řad pak kopíruje maximální výkony motoru. Výkony jmenovité jsou přibližně o pět koní nižší. Zajímavostí je bezesporu to, že K 120 by měl být osazován čtyřválcem o max. výkonu 120 k, což jen podtrhne kompaktnost avšak výkonnost traktoru.
Jednou ze změn je přesunutí nasávání vzduchu do motoru z prostoru nad kabinou pomocí sacího kanálu pod kapotu do oblasti nad chladiče. I sestavení chladičů doznalo změn, ty jsou dnes ještě lépe uspořádány a hlavně je možné je velice snadno vyklopit pro jejich vyčištění.
Již dříve použitá převodovka ZF disponuje třemi stupni řazenými pod zatížením, čtyřmi stupni v základní skupině a dvěma rozsahy. Možný je také plazivý rozsah. Změnou je elektrohydraulické ovládání spojky pomocí tlačítka na řadící páce. Stejně tak lze pomocí tlačítka přeřazovat jízdní rozsahy. Tato převodovka nově umožňuje dosáhnout padesátikilometrové rychlosti.
Dále je traktor vybaven EHR tříbodového závěsu s nosností až 6,2 t, vývodový hřídel lze zapnout všemi čtyřmi myslitelnými rozsahy. Vzhledem k elektronickému ovládání obou prvků je možné jak tříbodový závěs, tak i vývodový hřídel ovládat tlačítky na blatnících kol. Traktor lze vybavit čelním tříbodovým závěsem i vývodovým hřídelem. K dispozici bude také souvraťový management známý z vyšších řad Agrotronů.
Změny doznala také přední náprava, ta dnes nese značku Carraro. Na přání ji lze dodat v odpružené podobě.
Již na první pohled je patrné snížení výšky střechy kabiny, které činí asi 15 cm. Kabina si však i nadále uchovává svůj původní tvar a je z ní dobrý výhled. Nově jsou uspořádány výdechy ventilace, k dispozici je automatická klimatizace.

Inovace i u adaptéru
Změny doznal také sklízecí adaptér na kukuřici Geringhoff RD-SC, nyní pod onačením HS, a to konkrétně změnou uspořádání dočišťovacích nožů na strniště. Díky tomu lze i při vyšším nastavení lišty, případně při nepřesném najetí na řádek pomocí dvojice kyvně uložených rotujících nožů dosáhnout krátké strniště.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *