Ocenění za exponát z oblasti zemědělské techniky, a sice za přínos pro praxi mezi stroji a zařízeními pro rostlinnou výrobu, si z výstavy Přerov 2001 odvezli zástupci společnosti Lukrom Zlín, a. s., kteří zde představili secí kombinaci Horsch. Tato německá firma je největším výrobcem bezorebných secích strojů v Evropě a čtvrtým největším na světě.
Secí stroj Horsch Concord CO 8 je určený pro minimalizaci zpracování půdy, tj. vlastně setí do podmítky. Zástupce firmy Lukrom Robert Hába však upozornil na skutečnost, že musí jít o velice kvalitní podmítku. Jak dále uvedl, vystavený kus je první stroj vybavený zásobníkem na hnojivo a osivo ve velkém objemu. Jejich plnění probíhá za pomoci šneku a sacího čerpadla. Ještě před výstavou zakoupila tuto secí kombinaci společnost Agrochov Jezernice, která již má od Horsche také podmítač.
Proč podkořenová výživa?
Neoraná půda má tendenci vázat živiny na organickou hmotu. Půdní mineralizace probíhá pomaleji. Podkořenová výživa proto podsouvá mladé rostlince koncentrované živiny přímo ke kořenům. Po vyčerpání zásobních živin z osiva začne rostlina okamžitě přijímat živiny z koncentrovaného hnojiva. Hnojivo je při využití technologie Horsch fixováno pod osivem a dělicí fixační vrstva mu neumožňuje vzlínání vzhůru. Díky patentované konstrukci radliček dochází k separaci rostlinných zbytků od osiva a rozmístění těchto radliček umožňuje vysokou průchodnost. Ekonomicky zajímavá je, jak řekl Robert Hába, nízká energetická náročnost, při přípravě setí je to osm až devět litrů nafty na 1 ha.
Drill – Manager
Novinkou je podle prodejce nové výsevní ústrojí zkonstruované ve firmě Horsch a nazývané Horsch– Drill Manager. Superpřesné dávkovací ústrojí musí udržovat nastavený výsevek nezávisle na rychlosti stroje. Při stále se snižujících výsevcích stoupá požadavek na přesnost. Rychlost stroje odměřuje radar a krokový elektromotor přizpůsobuje výsevku rychlost otáčení dávkovacího válečku. Tok osiva ve vedení ke každé radličce snímá plný počet senzorů. Odpočtem prošlých zrn sleduje počítač celkový výsevek a ihned hlásí chybu výsevu na kterékoliv radličce. Dávku hnojiva odměřuje průtokoměr a regulační obvod udržuje nastavenou hodnotu. Systém umožňuje vysoký výkon, až 12 ha/h.
Technika a zkušenosti
Koeficient opotřebitelnosti stroje je velmi nízký. Pracovní záběr vítězného typu CO 8 dosahuje osmi metrů. Jinak se pohybuje od tří až do 12 metrů. I při této šíři však splňuje podmínky pro provoz po veřejných komunikacích. „Jako jediný na světě,“ tvrdí Hába. Podmínkou pro vjezd na silnici je totiž složení na potřebnou přepravní šíři, a ta je u všech vyráběných typů Concordu tři metry. Výška dosahuje čtyř metrů.
Minimalizace přináší efekt pouze při dodržování zásad předseťové přípravy. Aby rozjezd technologie byl bezproblémový u každého nového uživatele, je součástí dodávky bezplatný poradenský servis. „Naší velkou silou je právě poskytování informací,“ říká zástupce Lukromu. Firma je získává nejen z evropských zdrojů, ale také z Ameriky. Stroje německé firmy Horsch distribuuje na Moravě firma Lukrom a v Čechách společnost Stagra. Cena secí kombinace závisí samozřejmě na typu. Při záběru od třech do dvanácti metrů zaplatí zákazník od 800 tisíc až po 3,8 milionů korun. Chce-li zákazník zakoupit stroj se záběrem osm metrů, sáhne do peněženky přibližně pro tři miliony korun.
Technické údaje
U typu Concord CO 8 dosahuje pracovní záběr osmi metrů. Denní výkon za směnu uvádí společnost 65 až 80 ha. Zásobník osiva se u všech typů pohybuje mezi 3500 až 10 000 litry. Tahový příkon u CO 8 činí optimálně 230 k. Stroj je vybaven 32 radličkami a udávaná pracovní rychlost je podobně jako u ostatních typů 10 až 17 km/h. Ani spotřeba paliva se u různých typů neliší a činí pět až sedm litrů nafty na 1 ha. Životnost radliček závisí na půdě a může se značně lišit: od 30 do 200 ha na metr záběru.