16.10.2001 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přerov ocenil míchací krmný vůz

Cenu BVV na výstavě Přerov 2001 za přínos výrobku v praxi v kategorii stroje a zařízení pro živočišnou výrobu získal míchací krmný vůz z dílny nizozemské firmy Trioliet, na českém trhu zastoupené společností HZT - Technik, s. r. o, z Týna nad Vltavou. V jejím výrobním programu převažuje výroba strojů na přípravu a zakládání krmiv. Jako doplňkový program slouží výroba rozmetadel průmyslových hnojiv.

Míchací krmné vozy mají vertikálně umístěné jeden nebo dva šneky. V programu firmy lze nalézt tři základní řady krmných vozů, a sice:
- bez plnění,
- vozy s vyřezávacím ramenným štítem,
- a novinku - oceněný Triomix.
Triomix má vyřezávací štít na obrysovou šíři korby, může být tak plněn jednoduše a rychle. Vyrábí se v různých objemových velikostech: od čtyř do 14 kubických metrů. Ocenění z Přerova si distributoři odvážejí za vůz o objemu 10 m3 . Jde o horkou novinku na českém trhu a společnost odbytu pomáhá tím, že zákazníkovi zajišťuje financování.
Jak uvedl Ing. Zbyněk Neuwirth (NEZ AGRO - prodej na Moravě), firma se specializuje na krmné vozy s vertikálně umístěným šnekem. Jejich předností je podle prodejce především minimalizace destrukce krmiva: „Tím, že je použit vyřezávací štít s vertikálně uloženým šnekem, nedochází k narušení struktury krmiva a nesnižuje se procentický obsah vlákniny. Lze bez problémů míchat senáž, siláž s přídavkem sena nebo slámy bez omezení podílu suchého materiálu,“ doplňuje přednosti Neuwirth. Samozřejmě jsme se zeptali na cenu vítězného zařízení. Pohybuje se podle vybavení od 900 000 až do 1,3 milionu korun. „Nelze však srovnávat konkurenční typy, cena odpovídá cenám horizontálních krmných vozů s vybírací frézou,“ dodává další zástupce firmy pro oblast Moravy Jaroslav Bohatec. Za velice důležitou informaci je však třeba považovat životnost vozu. Ta je totiž podle tvrzení obou zástupců firmy několikanásobně delší než u horizontálních míchacích vozů. „Podle českých zkušeností a poznatků ze zemí bývalé NDR dosahuje při krmení 500 kusů skotu u horizontálního vozu dva roky a poté je třeba provést repas. Vertikální vůz Triomix však může sloužit ve stejně velkém stádě pět až šest let, aniž by byla nutná investice do generální opravy,“ říkají shodně.
Z dalších zajímavých technických detailů uveďme ty nejvýznamnější:
- Štít, který nahradil aktivní vyřezávací nože, zanechává hladkou řeznou stěnu, a tím se snížilo riziko oxidace krmiva
- Šnek je umístěn na ložiscích s roztečí jednoho metru, což má přímou souvislost s životností pohonné jednotky. Více šneků je umisťováno v krmných vozech o objemu vyšším než 10 m3.
Míchacích krmných vozů bylo z dílny nizozemské Trioliet prodáno během roku 30 kusů, do konce roku jistě přibudou další chovatelé, kteří se pro tuto investici rozhodnou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down