Přerov se stává i stánkem techniky

Národní výstava v Přerově byla nejen chovatelským svátkem, ale i příležitostí pro výrobce a prodejce zemědělské techniky. Svým rozsahem šlo o největší letošní akci svého druhu na východní Moravě. Proto se některé firmy rozhodly vystavovat právě na této akci, přičemž nejedna z nich byla v roli vystavovatele poprvé.

Jednotliví, často i prostorem limitovaní vystavovatelé se zaměřili jen na stěžejní nabídku svého sortimentu. Vedle gigantů na poli zemědělské techniky se představily i menší, spíše regionální společnosti.

Diskový podmítač si odnesl cenu
Český výrobce zemědělských strojů – společnost Farmet z České Skalice – předvedla na výstavě svůj nový výrobek, diskový podmítač Disker 4,5 T, který v kategorii zemědělských strojů získal hlavní cenu výstavy – Zlatý Přerov 2005. Tento stroj je určen pro podmítání po sklizni plodiny nebo ke kypření a přípravě půdy před setím.
Je koncipován jako nesený nebo polonesený, agregovaný do ramen traktoru (TBZ III). U poloneseného provedení je poloha oje vůči hlavnímu rámu regulovatelná a umožňuje seřízení podélné roviny stroje. Příčné kopírování je zajištěno odpružením pístnic rozklápění. Vzadu je transportní náprava s koly šíře 500 mm. Stroj je standardně vybaven vzduchovými brzdami. Díky pracovní rychlosti, která se pohybuje v rozpětí deset až patnáct kilometrů za hodinu, je výkonnost stroje Disker vyšší než u konvenčních diskových podmítačů. Polohu přední řady disků lze příčně regulovat. Za druhou řadou disků je umístěn prutový deflektor. Polohou zadního válce, jež se dá zaměnit (trubkový za gumový či segmentový) může obsluha regulovat hloubku zpracování. Maximální pracovní hloubka dosahuje 15 cm. Disker 4,5 T má šířku 4,5 metru a přepravní šířku tři metry.
Hmotnost podmítače nepřesahuje 4400 kg a pracovní výkon může být až šest hektarů za hodinu. Firma vyrábí podmítače v řadě tři, 4,5 a šest metrů . Podmítač doporučují zástupci firmy především do extrémních podmínek. Diskové nářadí vyvíjeli odborníci ve Farmetu na základě poptávky zákazníků . Výstavy v Přerově se firma účastnila prvním rokem a již teď se těší na další ročník.

První místo získal stroj pro přísev
Společnost Toko ČR získala na přerovské výstavě první místo za stroj Einböck Pneumaticstar 600, který je určen pro přísev do lučních porostů. Zařízení slouží k vyhrabání stařiny, provzdušnění a nakypření povrchu půdy.
Má celkem šest řad prutů z pružinové oceli s roztečí 150 mm, tedy každých 2,5 cm jde jeden prut. Unikátní způsob upevnění prutů na rámu spočívá na kulatém profilu, odolném proti námaze. „Testování výrobku probíhá již tři roky a nezaznamenali jsme vážnější připomínky,“ říká zástupce firmy Toko ČR Ing. Bohumil Drábek z hlavního střediska společnosti v České republice v Rudicích. Vpředu je smyková deska, která dokáže rozhrnovat krtiny a drobnější nerovnosti. Vzadu může být stroj vybaven zamačkávacími válci. „Pneumaticstar 600 slouží i k přísevům,“ dodává Ing. Drábek. „Výsevní zařízení je pneumatické, výsevní váleček vyhrnuje osivo, a to je pomocí dvou ventilátorů dopravováno do výsevních jednotek.
Pohon je od pojezdového kola bovdenem, nejsou tak žádné prokluzy a výkon stroje se v případě přísevu pohybuje kolem 50 až 60 hektarů za den, to znamená, že plochu 30 ha stroj vyhrabe a také oseje. Při pojezdové rychlosti 10 km/h se ocelové pruty optimálně rozvibrují a provzdušňují půdu.“

Vertikální krmný vůz
Firma Cerníns, s. r. o., z Kružberku představila na Přerovské národní výstavě vertikální krmný míchací vůz model C-11. Model je zesílen soustavou přírub, vybaven samostatným rámem se čtyřmi snímacími senzory. Je určen podnikům větší velikosti s předpokladem vyšší zátěže. Ve standardu má palubní hydrauliku, která je na hydraulice traktoru nezávislá. Materiál dopravníku je nerezový, včetně řetězu, což má pozitivní vliv na životnost vozu. Celkově se vyznačuje velkou pevností a stabilitou a lze jej použít i pro zastýlání až do vzdálenosti 14 metrů.
„Zákazníkům můžeme nabídnout typovou řadu od čtyř do 26 m3, říká Ing. Jiří Černín, majitel firmy. „Máme celkem čtyři typy vozů. Nejjednodušší typový model „T“ nemá vlastní dopravník a vyrábí se ve velikostech 4,5 a 6m3. Model „H“ má tři snímací senzory, může mít vyskladňovací dopravník z oceli poháněný palubní hydraulikou. Velikost vozu je od šesti do 11m3. Model „C“ lze opět vybavit palubní hydraulikou a vyskladňovacím dopravníkem. Vyrábí se ve velikostech od šesti do 15 m3 a je možná také montáž vlastního hydraulického nakladače.“
Modely bez dopravníku není nutné vybavovat vlastním hydraulickým obvodem, otvírání uzávěry se zajišťuje pomocí hydraulického okruhu traktoru. Podle Ing. Černína lze všechny typy vozů opatřit dvoustupňovou převodovkou, která snižuje požadovaný výkon tahače o 36 procent. Převodovka pohánějící vertikálně uspořádaný šnek je planetová.
„Míchání směsné krmné dávky trvá asi čtyři minuty a komponenty krmné směsi, včetně sena, které se může vkládat i v balících, si podrží své přirozené vlastnosti,“ uzavírá Ing. Černín.

Místo železa technologické poradenství
„Na přerovské výstavě představila společnost P + L, s. r. o., Biskupice, základní nabídku pro zemědělce,“ uvádí produkt manažer této společnosti Petr Formánek. Výstavní plocha, kterou měla firma k dispozici, nemohla podle něj pojmout celý sortiment. Důraz proto kladli na stroje, které se během posledních dvou let nejvíce prodávaly. „Letos jsme vystavovali techniku firem, s nimiž úzce spolupracujeme. Jde o výrobce Köckerling, Wienhoff, Kinze, Elho, Welger a Bergmann,“dodal.
Od firmy Bergmann byl prezentován výměnný systém a univerzální rozmetadla, německá firma Wienhoff z Bawinkelu poskytla kejdovač – cisternu s hadicovým aplikátorem. Na výstavní ploše byla také ukázka pícninářské technologie zastoupené mulčovači, klasickými rotačními žacími lištami i žacími lištami s kondicionérem, vše od finského výrobce Elho. „Další vystavovaná technologie navázala na předchozí. K vidění byly svinovací lisy na kulaté balíky od německé firmy Welger a balička od finské společnosti Elho,“ pokračoval P. Formánek. Celý program doplňovala mobilní technika, konkrétně traktory značky New Holland, řady TS 110A plus pásový traktor Challanger řady 700 přibližně o výkonu 330 koní.
Dalším „hitem“ byl podmítač firmy Köckerling s označením Exaktgrubber-Vario, vhodný k celoročnímu využití. „Protože ještě spolupracujeme s firmou Agropt Pačlavice, byl představen samojízdný sklízeč cukrovky Holmer Terrados, nosič nářadí Terra Variant – stroj určený například na univerzální rozmetadlo Bergmann s objemem 19 m3 nebo pro překládací nástavbu na cukrovku, “upřesnil produkt manažer. „Nabízíme techniku ne formou prodeje standardního železa, ale formou technologického poradenství. Pracujeme se zákazníky společně s firmou Monsanto, proto jim můžeme doporučit co nejlepší řešení pro dané podmínky tak, aby technika byla u nich úspěšně, tedy agrotechnicky a ekonomicky správně využita. Naše stroje – podmítače – se využívají především v technologiích mělkého zpracování půdy, minimalizaci či setí do mulče. Řádkový kultivátor PPL-6, vyznamenaný exponát na Techagru 2004, byl „střípkem“naší vystavované technologie mělkého zpracování půdy,“prohlásil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *