23.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přes 11000 Mh bez potíží

Nedaleko Českých Budějovic v obci Kamenný Újezd hospodaří společnost Konsivia a to na výměře 1600 ha zemědělské půdy (asi 1200 ha je půdy orné). V rostlinné výrobě se specializuje na pěstování obilovin, řepky a trav na semeno, v živočišné výrobě pak na chov prasat a masného skotu, přičemž tuto produkci zpracovává vlastní masná výroba.

V tomto podniku pracuje výkonná zemědělská technika Case, konkrétně jeden traktor Case Magnum, který je agregován se stroji firmy Kverneland a jedna sklízecí mlátička Case IH 2188 Axial Flow.

Traktor Case IH

Zmíněný traktor o výkonu 181 kW, tedy 246 k, který asi není třeba příliš představovat pracuje v podniku od roku 1993 a v dnešní době má natočeno více jak 11000 Mh bez větších problémů. Pokud se jedná o poruchy, pak nebyla zaznamenána žádná vážná závada a šlo především o drobné záležitosti, jakými jsou výměny různých ložisek, řemenů, hadic apod. Traktor nachází uplatnění především při operacích souvisejících se zpracováním půdy. Zvláště vhodný je pro orbu a to zejména díky převodovce PowerShift řazené pod zatížením.
Traktor je agregován jednak s obracecím pluhem Kverneland PB 100 se sedmi orebními tělesy a systémem pro plynulou změnu pracovního záběru Variomat. S tímto pluhem traktor odpracuje ročně 600 – 700 ha. Při největším vytížení pracuje na směny 24 hodin denně s výkonem 1 – 1,5 ha/h, někdy až 2 ha/h. Spotřeba v orbě se pohybuje podle podmínek od 15 do 25 l/ha.
Další pracovní operací, kterou Case zastává je setí secí kombinací o záběru 4,5 m, která je tvořena rotačními branami Kverneland PHB a pneumatickým secím strojem Accord. S touto secí kombinací traktor zaseje asi 1000 ha za rok při spotřebě okolo 13 l/ha a při výkonu 1 – 2 ha/h. Výkon je ovlivněn kromě podmínek také výsevkem a tím narůstajícími prostoji při plnění zásobníku na osivo.
V letošním roce byl traktor poprvé agregován s diskovou žací lištou Kverneland Taarup 4032 o pracovním záběru 3,2 m. Tato lišta je osazena 8 disky, výška sečení činí 30 – 40 mm a vytváří řádek o šířce 1,1 – 1,7 m. Navíc je vybavena zařízením, které umožňuje spojování řádků. Tato lišta zatím odpracovala asi 130 ha k plné spokojenosti uživatelů.

Sklízecí mlátička Case IH 2188 AF

Dalším strojem značky Case IH, pracujícím v podniku je axiální mlátička 2188 o výkonu 209 kW, tedy 280 k. Ta je osazena lištou o pracovním záběru 6,1 m a je vybavena kopírováním pozemku. Objem zásobníku zrna činí 7380 litrů. Pro sklizeň řepky je osazena prodlouženým válem tuzemské výroby.
Tato sklízecí mlátička pracuje ještě s druhým „axiálem“, který pracuje v podniku formou služby. Tyto kombajny musí za sezónu pokosit cca 700 ha obilovin, přes 300 ha řepky (letos 330 ha) a okolo 130 ha trav na semeno. Roční využití mlátičky, kterou v Kamenném Újezdě vlastní představuje 700 – 900 ha a to jak na vlastních polích, tak i ve službách.
Její spotřeba se pohybuje podle podmínek okolo 13 l/ha, při sklizni řepky s následným drcením slámy pak dosahuje 15 litrů. Průměrný denní výkon se pohybuje okolo 30 ha, ale pokud jsou dobré podmínky, pak není problém dosáhnout i výkon 40 ha/den.
Nejlépe se mlátička osvědčila při sklizni pšenice a řepky, méně pak u ječmene a trav. Na snížení ztrát mají vliv především pracovní podmínky stroje, zejména délka pozemku a soustavný přísun hmoty, tedy stálé zásobení mláticího bubnu sklízenou hmotou.
Jak je z toho co bylo napsáno výše zřejmé, jsou uživatelé s oběma stroji nesoucími značku Case IH spokojeni. Vysoké zatížení strojů sezónně pracujícíh i na tři směny a přitom dlouhodobě bezporuchový provoz je totiž tím co všichni zemědělci potřebují.

Filip Javorek,

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down