Přes dvacet pět let na českém trhu

Nejstarším obchodním partnerem německého výrobce zemědělských strojů Amazonen Werke ve střední a východní Evropě je Unicom Agro, a. s., která k nám dováží techniku této značky již více než pětadvacet let. Proto není divu, že během letošních 10. výstavních a prodejních dnů převažovala v jejím tišnovském areálu oranžovo-zelená, charakteristická barva pro rozmetadla, postřikovače, secí stroje i techniku na zpracování půdy Amazone.

V rámci tradičních prodejních dnů se uskutečnila také přednáška dr. Svena Dutziho ze společnosti Amazonen Werke, který se zabýval ekonomickou výhodností různých pracovních postupů při zpracování půdy a setí. Během provozních pokusů v Sasku se využívaly stroje, které si s jeho odborným výkladem mohli prohlédnout i účastníci výstavy v Tišnově.

Rozmetadla průmyslových hnojiv
V areálu společnosti Unicom Agro byla vystavena řada nesených rozmetadel průmyslových hnojiv ZA-X Perfect s pracovním záběrem 10 až 18 m, od nejmenšího o objemu 600 l po největší o objemu 1400 l. Nechyběla ani rozmetadla řady ZA-M s výměnnými kotouči, objemem zásobníku 900 až 1500 l a větším rozsahem aplikace 10 až 36 m. Tyto stroje jsou i v luxusnější výbavě „Control“, kdy se dávka průmyslových hnojiv automaticky dávkuje. v závislosti na pojezdové rychlosti, nechybí ani odvažovací zařízení pod označením Profi. Všechna rozmetadla v Tišnově byla poháněna kloubovým hřídelem. V nabídce společnosti Unicom Agro je i model s označením Hydro, u nějž pohon kloubovým hřídelem nahrazuje hydromotor.
Z tažených rozmetadel byl vystaven model ZG-B 5500 s kapacitou zásobníku 5500 l, k dispozici je i typ s větším zásobníkem pro 8200 l. Oba modely se dodávají s plachtou a ve trojím provedení. Nejjednodušší typ s označením Super má mechanicky nastavitelné dávkování, vše ostatní ovládá hydraulika. Druhá komfortní verze Drive je již vybavena počítačem Amatron+, který řídí všechny úlohy s jednou výjimkou: neumí komunikovat se systémy GPS a N senzor. Poslední verze Precis již s oběma systémy komunikuje. Tažená rozmetadla ZG-B jsou určena k rozmetání granulátů nebo hrudkovitého vlhčeného vápence. V západní Evropě je vápnění jemnými práškovitými hnojivy vzhledem k ochraně životního prostředí již zakázané a lze předpokládat, že za čas to bude stejné také u nás.

Příprava půdy před setím
K aktivní přípravě půdy si mohli návštěvníci prohlédnout rotační brány KE 303 Speciál (připravuje se i verze Super) se železným nebo klínovým zadním válcem a s velkou průchodností. Brány KE se vyrábějí v záběrech od 2,5 do 4 m. V Tišnově nechyběly ani robustní rotační brány KG o záběru 4,5 m (možná je i pracovní šířka 3 a 4 m) se šikmými zuby, kterou jsou určené do horších půdních podmínek, zejména do těžkých kamenitých půd. Poslední modely jsou již vylepšené po straně umístěnými výkyvnými plechy, které zabraňují úletu kamenů od nožů. Tyto brány se začínají dodávat i se zesílenou převodovkou pod označením Super. K vidění byly také sklopné rotační brány KG se záběrem 5 m (možná je i šestimetrová varianta), které lze zapojit do secí kombinace Avant.
K pasivní přípravě půdy byly vystaveny nesené kompaktní diskové brány Catros 6001 se vzadu umístěným klínovým prstencovým válcem, který optimálně pěchuje půdu v drážkách pro secí botky. Tento šestimetrový stroj se dvěma řadami nastavitelných disků je určený ke zpracování půdy max. do hloubky 15 cm při rychlosti 16 až 17 km/hod. Mezi českými zemědělci získávají nesené diskové brány Catros, které se vyrábějí v záběrech 3, 4, 5 a 6 m, čím dál větší oblibu. Vhodným energetickým prostředkem je traktor s výkonem 200 koní a více pro záběry 5 a 6m. Za nimi byly vystaveny tažené dělené diskové brány Catros 7500 o záběru 7,5 m se dvěma řadami disků a pneumatikovým pěchem, který slouží i k přepravě po silnici. Tažený model bran vyžaduje traktor s menším příkonem, než nesené verze. Nechyběla ani nová generace taženého kypřiče Centaur 5001 Super s pracovním záběrem 5 m a hydraulicky sklopným rámem. Oproti původnímu modelu je lehčí o dvě tuny, takže je třeba menší energetický prostředek o výkonu asi 250 koní (k původnímu modelu byl nezbytný traktor s výkonem motoru 280 koní). Centaur je určený k univerzální přípravě půdy, od lehké podmítky do hloubky 5 až 6 cm se širokými radlicemi, přes přípravu do střední hloubky se spirálovitými radličkami až po hluboké kypření do 30 cm s úzkými radličkami. Má zachované prvky z původního modelu, tzn. čtyři řady slupic s výměnnými radličkami, dvě řady disků, které jsou shodné s branami Catros, vzadu je pak umístěn pěchovací válec totožný s pojezdovým válcem u taženého modelu Catros 7500. Kypřič lze využít jak na podzim, tak i na jaře.

Mechanické, pneumatické i přesné
Tak široká byla nabídka secích strojů a kombinací na 10. prodejních dnech. Z klasické secí techniky byl v Tišnově vystaven nesený, hydraulicky ovládaný model D9 30 Special s kompaktními botkami a pracovním záběrem 3 m. Jde o velmi levný mechanický secí stroj určený pro menší farmáře s výměrou 50 až 200 hektarů orné půdy. Pro náročnější zemědělce je k dispozici lépe vybavený model Super s nástavbou na zásobník osiva, který však na letošní výstavě chyběl.
Zbylé čtyři secí stroje byly vybaveny pneumatickým výsevním ústrojím. Vedle sebe stály dvě secí kombinace, a to Cirrus 6001 Super a Cirus 6001 Special. Obě kombinace tvoří dvě řady disků a řada prstencových pěchů, které jsou u verze Super hydraulicky vyrovnávané. Tím je zaručeno stoprocentní kopírování terénu. U modelu Super zajišťují přesné ukládání osiva velké diskové botky PecTec umístěné na paralelogramu, jejich přítlak dosahuje 100 kg. Verze Super v záběru 3 až 9 m s objemem výsevní skříně 2200 až 5000 l jsou určené k setí do podmítky a v dobrých podmínkách i do mulče, nehodí se jen k setí do strniště v extrémně těžkých podmínkách. Vystavený model vyžaduje příkon kolem 250 až 260 koní. Cirrus 6001 Speciál o záběru 6 m je lehčí stroj než typ Super. Zásadní rozdíl je v tom, že pěchy nejsou hydraulicky vyrovnávané a secí botky Rotec (přítlak 36 kg) nebo Rotec plus (přítlak 50 kg) nejsou zavěšeny na paralelogramu. Tato secí kombinace je určena do podmítky, spolehlivě pracuje i v dobře připravené půdě bez velkých nerovností, naopak se nedoporučuje k přímému setí do strniště. V současné době připravuje výrobce i secí kombinaci Cirrus Activ s aktivní nářadím pro přípravu půdy.
Návštěvníci si mohli prohlédnout také diskový secí stroj Citan 8000 s pracovním záběrem 8 m (vyrábí se i v záběrech 9 a 12 m). Na rozdíl od předešlých modelů u něj chybějí dvě řady disků, secí botky jsou však stejné jako u modelu Cirrus Speciál. Obdobně jako u kombinací Cirrus má i Citan vzadu přesné zavlačovače vidličkového typu silné 15 mm. Stroj je určen k setí do jakkoli zpracované či nezpracované půdy, vzhledem k velkému zásobníku pro 5000 l a vysoké pracovní rychlosti dosahuje značných pracovních výkonů.

Univerzál pro všechny plodiny
Takovou charakteristikou se může pyšnit secí stroj pro přesný výsev ED 602 K Contour o záběru 6 m. Tento stroj je určen nejen k setí kukuřice a slunečnice, ale při použití univerzálních výsevních kotoučů v dávkovací komoře s ním lze sít i všechny ostatní zemědělské plodiny. Do univerzálních kotoučů se totiž nechají vložit vložky pro semena všech kulturních plodin. Strojem lze sít i cukrovku, k dispozici je přestavbová sada, která se skládá z odlišné špičky, vodicího kolečka, příp. jiných pěchovacích kol. Vystavené provedení Contour má již pěchovací kola vhodná i pro cukrovku. Výsevní ústrojí je poháněno od kol, vzdálenost zrn v řádku se nastavuje v přístupné převodovce přesmyknutím řetězu na ozubených kolech, rozteč řádků od 35 cm do 80 cm se pak mění posuvem výsevních jednotek na rámu. Celý stroj je hydraulicky ovládán, vše, včetně sklápění, řídí počítač. Secí stroj ED 602 se vyrábí v záběrech 3, 4,5, 6 a 9 m, transportní šířka nepřevyšuje 3 m.
Vystavené secí stroje s výjimkou modelu ED jsou ovládány počítačem Amatron+. Jde o zobrazovací terminál, který lze použít ke všem strojům Amazonne, ať již k rozmetadlům, postřikovačům či secí strojům. Propojením software stroje s přenosným terminálem se zobrazí veškeré funkce, které jsou pro daný stroj v software nainstalované.

Chytré postřikovače
V Tišnově byly vystaveny i dva postřikovače Amazone. Prvním byl nesený model UF 1500 v provedení Super S se záběrem ramen 18 m. Pro snadno manipulaci je vybaven podvozkem a hydraulickým nakláněním ramen.
Větší pozornost návštěvníků však poutal tažený postřikovač nové generace UX, který se vyrábí ve třech verzích – s objemem nádrže 3200, 4200 a 5200 l a záběrem ramen 18 až 36 m. Vystavený stroj měl ramena Super S o záběru 24 m, ramena podélně skládaná nesou označení Super L. Modely UX jsou již vybaveny tlakovým cirkulačním systémem DUS, který pomocí tlakového redukčního ventilu umožňuje po ukončení postřiku (na souvrati) cirkulaci kapaliny v ramenech pod nízkým tlakem. Redukcí tlaku se zamezí odkapávání trysek a trvalým prouděním se současně zabrání usazování účinné látky. Navíc je všude až po trysky zajištěna stejná koncentrace přípravku. Protože kapalina zůstává v ramenech, dosáhne se hned od počátku nové práce okamžité přesné dávky v celé šíři záběru a není třeba čekat na natlakování. Všechny modely UX jsou vybaveny vzduchovými brzdami, lze volit mezi řízenou ojí či řízením kol s variabilním rozchodem, velký výběr je i v pneumatikách. Postřikovač je opět vybaven počítačem Amatron+, novinkou je joystick, který usnadňuje ovládání všech funkcí.
Od firmy Amazone nechyběl na výstavě ani vylepšený univerzální samojízdný profesionální stroj na úpravu travnatých ploch Profihoper určený k sečení a provzdušňování trvalých travních porostů a sběru listí. Proti původnímu modelu má zvětšený zásobník na 720 litrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *