06.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přesné setí na 50cm rozteč řádků vyvolalo revoluci v podniku

Důkazem toho, že hospodaření formou zemědělského družstva může být vysoce efektivní a spojeno s využíváním nejmodernějších technologií, je Zemědělské družstvo Dolní Újezd. Jedná se o velký podnik v blízkosti Litomyšle, který obhospodařuje celkem 9400 hektarů zemědělské půdy. Z nich je celých 8200 hektarů půdy orné, často na svažitých pozemcích, kde je třeba řešit problémy spojené s vodní erozí.

V šesti- až osmihonném osevním postupu jsou zastoupené převážně obiloviny (ozimá pšenice a jarní sladovnický ječmen), ale také na 500 hektarech mák, dále ozimá řepka a plodiny pro výrobu objemných krmiv – silážní kukuřice, jeteloviny a ozimé žito na GPS. Pro zajištění návratu organické hmoty do půdy se podnik intenzivně věnuje pěstování meziplodin. Meziplodiny pokrývají půdu od podzimu do jara a brání erozi půdy a vyplavování živin do spodních vrstev.

V roce 2020 se manažeři podniku rozhodli vyzkoušet systém pásového zpracování půdy, tzv. Strip-till, pro pěstování kukuřice. Předplodinou bylo ozimé žito sklizené na GPS. Poskytovatel služeb zasel vytyčenou plochu, kde se prokázalo zvýšení výnosu hmoty. O rok později se pokusně založilo třicet hektarů kukuřice do řádků v rozteči 50 cm. Tato technologie přináší spoustu předností, jako je lepší využití světla listovou plochou, dřívější zakrytí půdy, účinnější rozbití velkých dešťových kapek při bouřkách jako ochrana proti erozi a další.

Zemědělské družstvo Dolní Újezd je spokojeným uživatelem techniky od výrobce Horsch, dodávané společností Lukrom. Po dohodě byl objednán nejen nový secí stroj Horsch Maestro 24.50 SV se záběrem 12 m a 24 řádky v 50cm rozteči, ale i řádkový kultivátor Horsch Transformer 12 VF rovněž na 12 řádků. V celé ČR byla taková sestava velkých strojů Horsch objednána vůbec poprvé.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down