25.01.2016 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přesné setí pro každou výměru

Francouzská společnost KUHN nabízí ve svém širokém výrobním programu také přesné secí stroje pro výsev širokořádkových plodin. Má v něm stroje s kotoučovým výsevním ústrojím Maxima 2 a stroje s radličkovým ústrojím Planter 3. V nabídce jsou jak stroje se třemi výsevními jednotkami, tak velké šestnáctiřádkové sečky. Firma svým rozsahem výroby dokáže nabídnout řešení pro každého farmáře a pro každou plodinu.

V podmínkách českých farem jsou nejčastěji prodávanými stroji nesené sečky Maxima 2 s šesti nebo osmi výsevními jednotkami, které lze jednoduše skládat do transportní šířky tři metry, jež vyhovuje našim legislativním požadavkům pro pohyb po pozemních komunikacích. Nicméně lze u nás nalézt třeba třířádkové stroje na setí dýně nebo dvanáctiřádkové sečky agregované s velkými taženými zásobníky TT. Variabilita modelů, kdy si každý zákazník volí svým způsobem originální stroj podle svých požadavků, je obrovská. V nabídce strojů najdeme také přesné sečky s variabilní změnou záběru umožňující setí do meziřádkových vzdáleností od 45 do 80 cm.

Přesné setí nemůže být rychlé

Dlouholeté zkušenosti společnosti KUHN vychází při výrobě a vývoji přesných secích strojů z jednoduchého poznatku: Přesné setí, pokud má být opravdu přesné, nemůže být zároveň rychlé. Gravitační zákon platí jen jeden, pro precizní uložení osiva je třeba dodržet pracovní rychlost a dovolit tak osivu „přirozené“ uložení v řádku. Vynikajících výsledů v přesnosti ukládání osiva lze s přesnými secími stroji Kuhn dosáhnout ještě při rychlostech v rozsahu osm až jedenáct km/h. Vyšší rychlosti již mohou mít na přesnost uložení negativní vliv, velkou roli v maximální rychlosti hraje také pozemek a úroveň přípravy před setím.

Jádrem secích strojů Maxima 2 je výsevní vozík

Jádrem secích strojů Maxima 2 je výsevní vozík. Bez ohledu na typ rámu, záběr nebo plodinu je výsevní vozík vždy stejný. S nastavitelným přítlakem na půdu až 152 kg umožňuje setí ve všech podmínkách, od perfektně připravených půd přes kamenité pozemky až po přímé setí do vymrzlých meziplodin.

Jednoduchou úpravou – výměnou výsevních kotoučů, lze jednoduše přestavit secí stroj z jedné plodiny na druhou. Další seřízení se provede již jen změnou rychlosti mechanické převodovky, hloubky setí a citlivosti jednoticích kartáčků. Výsevní vozíky jsou poháněny mechanicky s ručně řazenou převodovkou, o dávkování osiva se stará podtlakový systém s mechanickým tříděním.

Podle individuálních požadavků lze vozíky vybavit různými adaptéry. Například radličkami pro setí v kamenitých podmínkách, prořezávacími disky pro setí do mulče, přítlačnými kolečky pro setí v suchých podmínkách. Variabilita výbavy je obrovská, navíc všechny tyto prvky lze jednoduše přidávat nebo odstraňovat.

Připojení k traktoru systémem ISOBUS

Secí stroje Maxima 2 nabízí také možnost připojení k traktoru protokolem ISOBUS se všemi výhodami tohoto systému. Uživatelé tak mohou využít automatické vypínání vozíků pomocí signálu GPS. Zvláště u secích strojů s velkými záběry je tento systém nespornou výhodou šetřící osivo a snižující únavu obsluhy.

Agregace se zásobníky pro přihnojení

Variabilitu přesných secích strojů doplňují možnosti agregace se zásobníky pro přihnojení. V nabízeném sortimentu jsou jak zásobníky na rámu stroje s objemy až 1350 litrů, tak externí zásobníky nesené nebo tažené o kapacitě až 6000 litrů. Denní výkony souprav se po­dle velikosti zásobníku na hnojivo pohybují od 20 až po 100 hektarů.

Z nabídky francouzské společnosti KUHN si vybere opravdu každý. Zázemí největšího výrobce závěsné techniky v Evropě dává navíc jistotu, že o stroj bude postaráno také při práci na polích a svoji práci bude odvádět s odpovídající kvalitou.

 

Ing. Marcel Krumphanzl

KUHN CENTER CZ a. s.

 

Secí stroje Maxima 2 nabízí také možnost připojení k traktoru protokolem ISOBUS se všemi výhodami tohoto systému. Uživatelé tak mohou využít automatické vypínání vozíků pomocí signálu GPS

Variabilitu přesných secích strojů doplňují možnosti agregace se zásobníky pro přihnojení. V nabízeném sortimentu jsou jak zásobníky na rámu stroje s objemy až 1350 litrů, tak externí zásobníky nesené nebo tažené o kapacitě až 6000 litrů

V podmínkách českých farem jsou nejčastěji prodávanými stroji nesené sečky Maxima 2 s šesti nebo osmi výsevními jednotkami. Nicméně lze u nás nalézt třeba třířádkové stroje na setí dýně nebo dvanáctiřádkové sečky agregované s velkými taženými zásobníky TT

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down