10.02.2016 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přichází „doba pásová“

Současná doba přeje pásům, které nahrazují u zemědělské techniky kola. V zahraničí, zejména pak v USA, jsou dnes na pásech traktory, sklízecí mlátičky, jiné sklízeče polních plodin, překládací vozy a další stroje včetně samojízdných či tažených postřikovačů. Pásové technologie u těchto strojů zaručují menší prokluz, lepší tahové vlastnosti, vyšší výkonnost a menší provozní náklady. Co je ale podstatné a na co slyší nejen zemědělci za velkou louží, pásy jsou v porovnání s koly ohleduplnější a šetrnější k orné půdě.

Specialistou na pásové podvozky je firma Case IH, v nabídce má téměř dvacet různých modelů traktorů a sklízecích mlátiček s pásy. V loňském roce představila společnost Agri CS traktory Case IH Magnum Rowtrac s pásy pouze na zadní nápravě, které samy o sobě zaručují výborné tahové vlastnosti, přitom přední kola umožňují perfektní manévrovatelnost. Zadní náprava s uzávěrkou diferenciálu dokonale kopíruje i nerovný pozemek, přední odpružená náprava je zárukou dlouhé životnosti. Traktor má opět minimální prokluz, výborný tah, přitom na silnici je velmi stabilní i při vysoké rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. K dalším přednostem patří malý poloměr otáčení, lepší kopírování pozemku a šetrné otáčení na souvrati.

První traktor Case IH Magnum Rowtrac v České republice si pořídila akciová společnost ZEM Lužec nad Cidlinou, která obhospodařuje asi 4000 ha orné půdy. Klíčky od nového stroje si druhé únorové úterý převzal od zástupce firmy Agri CS Ing. Pavla Nováka ředitel společnosti Ing. Václav Matoušek. ZEM, a. s., Lužec nad Cidlinou už vlastní dva pásové traktory Case IH Quadtrac 535 a 600, které zvládnou většinou polních prací v podniku. Nový přírůstek by měl pracovat s klasickým i přesným secím strojem, s překládacím vozem a pravděpodobně i s cisternou při aplikaci kejdy.*

Celou reportáž naleznete v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down