27.04.2022 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přísevy luk nově s radličkovým setím

Až do současnosti se pro přísev luk a pastvin běžně využívalo setí na široko, většinou formou nárazových terčíků. Tento postup je úspěšný v případě, že se praktikuje na vysekaném, nízkém travním porostu. Tedy buď na jaře, kdy přísevu předcházelo důkladné vysečení na podzim, anebo lze pak takový přísev realizovat hned po seči.

Jemná semínka travních druhů se tak dostanou přímo na půdu, kde je jejich kontakt podpořen utužovacím válcem. Takové stroje nabízí i výrobce Gϋttler. Sestávají ze čtyř samostatných skupin, které jsou kombinovány do jedné sestavy. První z nich je smyková lišta, která urovnává povrch pozemku, odstraňuje krtince a poškození od divoké zvěře. Za ní umístěné pruty vytahují z porostu stařinu, mělce kypří půdu a vytváří vrstvu jemné půdy (vertikutace), připravují seťové lůžko, rozdělují a roztahují hnůj či kompost, rozdružují i pásky aplikované kejdy a vytrhanou stařinu zbavují půdy. Součástí kombinací Gϋttler je i secí stroj v různém provedení, mající mechanické dávkování a pneumatickou dopravu osiva až k rozdělovacím terčíkům. Osivo je na závěr přitlačeno do půdy válcem.

Ke stávajícímu sortimentu techniky nyní firma Gϋttler přichází s novinkou – setím pomocí secích botek. Ty vytváří v půdě mělkou rýhu, do které je osivo dopraveno. Až do secích botek se osivo dopravuje semenovody. Přísevy tak mohou fungovat i ve vyšším či vlhkém porostu či v jinak nepříznivých podmínkách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down