24.01.2023 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro bezorebné zpracování

Zemědělství je neustále se vyvíjející sektor, který musí rychle reagovat na spoustu faktorů, aby bylo dosaženo optimálních výnosů pro zajištění rentability. Ať už se jedná o nejméně předvídatelný faktor, jako je počasí, zhutnění půdy nebo nařízení o správném hospodaření.

Problémem posledních let v České republice je především sucho a je potřeba na to brát zřetel při zpracování půdy. Sucho společně s velkým zhutněním půdy zabraňuje efektivnímu pohybu vody v půdním profilu, a proto se v dnešní době mnoho zemědělců dívá po náhradě pluhu, které půdu kvalitně promíchá, prokypří a prolomí podorniční vrstvu. K tomu je ještě potřeba brát v potaz nařízení o správném hospodaření, která zemědělcům definují, jaké postupy musejí dodržovat na vybraných pozemcích.

Z toho důvodu má společnost KUHN ve svém portfoliu stroj Kuhn Performer, který pomáhá šetřit vláhu díky zpracování půdy jedním přejezdem, a navíc také splňuje podmínky pro nová pravidla DZES ohledně zpracování půdy. Díky tomu pomáhá stroj Performer zemědělcům omezovat zmiňované faktory a přizpůsobovat se aktuálním požadavkům zemědělství.

Kuhn Performer je kombinovaný kypřič, který je schopný jedním přejezdem půdu zpodmítat a zároveň i kvalitně prokypřit a zapravit rostlinné zbytky nebo hnůj až do hloubky 35 cm, což stačí na prolomení utuženého podorničí, a následně zadním válcem opět konsolidovat. Performer je modulární stroj, to znamená, že je možné používat jednotlivé pracovní elementy nebo kombinaci. Všechny pracovní elementy jsou nezávisle hydraulicky ovladatelné a je na uživateli, který pracovní orgán chce zrovna používat. Jednou z možností pro náhradu zimní orby je použít přední disky a slupice a dát válec do plovoucí polohy nebo ho úplně zvednout a držet pracovní hloubku na pojezdových kolech. To je velice vhodné při podzimním kypření na zimu, kdy necháme půdu načechranou, neutuženou tak, aby dobře vstřebala zimní srážky a mráz rozbil hroudy a zničil rezidua chorob.

Co se týče jednotlivých pracovních orgánů v detailu stroje Performer, tak první jsou přední pracovní disky o průměru 510 mm s jemným ozubením pro perfektní nařezání rostlinných zbytků. Za nimi následují čtyři řady hydraulicky jištěných kovaných slupic s pracovní hloubkou až 35 cm. Přítlak na špičku dláta je v tomto případě až 900 kg.  Pokud však slupice narazí na překážku, tak je schopna vertikálního pohybu až 30 cm, ještě předtím však díky speciální oceli a uchycení je schopna se bočně vychýlit, a to na každou stranu o 15 cm tak, aby byla zachována pracovní hloubka a půdní profil byl řádně zpracován. Jelikož je tento stroj určen pro práci i ve velkém množství rostlinných zbytků, tak je zde důležitá průchodnost. Ta je zajištěna širokým rozestupem slupic v jedné řadě a to 90 cm, jinak vychází jedna slupice na 37,5 cm. Osazení slupic má několik možností a každé má jiné určení. Slupice stroje je možné osadit dvěma typy dlát, 80 mm určenými pro míchání půdy a 50 mm pro snížení tahového odporu při podrývání. Pro mělkou podmítku do 15 cm je možné na slupice osadit boční křidélka. Za slupicemi následují urovnávací disky se speciálním profilem pro dokonalé urovnání povrchu před zadním válcem. Posledním pracovním elementem je zmiňovaný zadní válec, kde je na výběr ze dvou typů válců, a to válce HD Liner 700 a dvojitého U válce. Stroj Performer lze také využít pro setí krycích plodin, pokud se stroj osadí přísevním zařízením SH.

Díky tomu pomáhá stroj Performer zemědělcům omezovat faktory ovlivňující výnos. Pracovní záběr od 3 do 7 m, jednoduché nastavování a ovládání ho předurčuje jako stroj vhodný pro každého zemědělce s těžkými podmínkami.*

Ing. Jan Augustin
produktový manažer strojů na zpracování půdy a setí
Kuhn Center CZ a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down