Pro každého a na cokoliv

Pod pojmem manipulační technika se může ukrývat mnoho různých typů strojů a nářadí. Můžeme je všechny vyjmenovávat, a nebo je také vyjádřit zjednodušeně, konkrétně třemi písmenky – JCB. Tato prémiová značka stala jednoduše synonymem pro stroje nakládací, ukládací, přesunovací a posunovací. Díky široké paletě univerzálních a všestranných strojů dokáže uspokojit jakékoliv potřeby každého uživatele.

Manipulátory na jedničku

Největším trhákem v sortimentu teleskopických manipulátorů JCB jsou aktuálně modely AgriPRO. Tato řada začala se třemi modely s nosností od 3,1 do 4,1 tuny a sedmimetrovým ramenem. Tyto tři modely na podzim 2016 doplnil model s nosností 3,5 tuny a zdvihem až devět a půl metru. Aktuální novinkou, uvedenou na veletrhu SIMA 2017 v Paříži je model 536-60 AgriPro s nosností 3,6 tuny a šestimetrovým ramenem. Tento model si doslova vyprosili zákazníci s živočišnou výrobou, pro které je splněním snu o výkonném a spolehlivém stroji s unikátní převodovkou za rozumné peníze. Největší „lahůdkou“ u těchto strojů je právě převodovka, tedy vlastně dvě převodovky. JCB se podařilo vyvinout technologii, která spojuje dva diametrálně odlišné systémy řazení, hydrostatickou a Powershift převodovku. Výsledkem je DualTechVT Autoshift převodovka, která spojuje jak výhody hydrostatické, tak Powershiftové hydrodynamické převodovky. Ve spojení s JCB Smart Hydraulics – regenerativní hydraulikou, High-flow průtokem až 110 l/min v rameni, tlumeným dojezdem, automatickým odpružením ramene, vyklepáváním lopaty, atd. – doplněné o luxusní a komfortní AgriPro kabinu s topením, klimatizací a 360° Full-LED pracovním osvětlením, poháněné osvědčeným a špičkovým motorem JCB EcoMAX 4,8-litru s výkonem 108 kW / 145 koní a točivým momentem 560 Nm, který navíc splňuje emisní normy Tier 4 Final / EURO IV bez filtru pevných částic, jsou tyto stroje naprosto nepřekonatelným strojem, který na trhu nemá konkurenci!

Třikrát nejlepší

Aby bylo možné stroj maximálně efektivně využívat při různých aplikacích, lze převodovku využít ve třech různých režimech.

První dva režimy Eco a Power již svým názvem vypovídají o rozdílu ve výkonu. Zatímco v režimu Eco je hydrostat  využíván do 17 km/h s max. otáčkami 1700 ot./min. a následně Powershift do 27 km/h s max. 2000 ot./min. (28 – 40 km/h již až 2350 ot./min.), v režimu Power jsou u hydrostatu otáčky až 2200 ot./min. do 19 km/h a následně Powershift umožňuje od prvního stupně otáčky až 2350 ot./min. Rozdíl je tedy především ve větší dravosti a vyšším točivém momentu v režimu Power, který je určen především pro práci v opravdu náročném terénu.

Třetím režimem je tzv. Flexi mode, při kterém je využívána pouze hydrostatická část převodovky. V tomto režimu je možné s pomocí ručního plynu regulovat maximální a konstantní otáčky motoru a s pomocí potenciometru nastavit maximální povolenou rychlost v rozmezí 0-19 km/h. Tento režim je určen především pro pohodlné a intenzivní nakládání a práci s hydraulicky hnanými adaptéry, které vyžadují konstantní a dostatečný průtok hydrauliky na rameni při nízké rychlosti, jako zametací košťata, rozdružovače balíků, atp.

Agri SmartPower – na výkon se musí chytře

Další novinkou, uvedenou na veletrhu SIMA 2017 v Paříži, je další rozšíření již tak pestré palety teleskopických manipulátorů JCB. Tentokrát se však nejedná o rozšíření výkonu a výbavy směrem nahoru, ale naopak spíše směrem k zákazníkům, kteří preferují lidové stroje za lidové ceny. JCB jim tak chce dopřát možnost vlastnit stroj prestižní značky s odpovídající kvalitou a spolehlivostí, avšak za rozumný peníz. Modelová řada Agri SmartPower je tedy o stupínek níže než výbava Agri. A v čem se liší? Základním rozdílem je výkon motoru, neboť stroj je vybaven motorem JCB EcoMax o objemu 4,4 litru a s výkonem 55 kW (74 koní). Díky luxusnímu objemu motoru dosahuje motor točivého momentu neskutečných 400 Nm a zároveň se obejde bez jakéhokoliv ošetření zplodin, postrádá tedy jak filtr pevných částic, tak SCR (AdBlue) systém s močovinou! Výkon je na kola přenášen s pomocí 4-stupňové manuální převodovky. Základní výbava obsahuje taktéž balíček Smart Hydraulics, tedy regenerativní hydrauliku, tlumený dojezd výložníku, automatické vyklepávání lopaty, a další. Řada Agri SmartPower zahrnuje dva modely – 531-70 a 536-60.

Co dodat na závěr?

Převodovka DualTechVT se určitě stává milníkem nejen v historii JCB, ale v celé historii vývoje a výroby převodovek pro zemědělskou manipulační techniku. Stejně tak model Agri SmartPower, který pomůže zaplnit další místečko na trhu s teleskopickými manipulátory a upevnit tak pozici JCB jako absolutní jedničky na trhu. Stroje AgriPRO s DualTechVT již máme v České republice, a proto neváhejte – přijďte se podívat!

 

 

Ing. Josef Vysoký

produktový manžer JCB

Pekass, a. s.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *