Pro obslužnost bioplynových stanic

Společným jmenovatelem techniky pro obslužnost bioplynových stanic je vysoký výkon, každodenní nasazení a maximální spolehlivost strojů a servisu. Všechny tyto požadavky JCB splňuje na 100 %, a proto se již dlouhá léta starají tyto žluté stroje o bioplynové stanice napříč celou Českou republikou.

Jedním z nejvyužívanějších strojů pro náročnou práci kolem bioplynových stanic je teleskopický manipulátor JCB 550-80, resp. JCB 560-80 (sériová výroba modelu JCB 550-80 byla začátkem roku oficiálně ukončena).

Teleskopický manipulátor JCB 560-80

Teleskopické rameno modelu JCB 560-80 v případě potřeby dosáhne do výšky 7,9 m, a to při maximální nosnosti 6000 kg v případě zasunutí výložníku. Tento výkon a další parametry stroje beze zbytku splňují požadavek uvedený na samém začátku tohoto článku. Dalšími parametry totiž jsou možnost stroj vybavit šestistupňovou Powershiftovou převodovkou s možností automatického řazení, nebo v případě výbavového stupně Agri PRO variabilní převodovkou DualTech VT s automatickým řazením. Prvním stupněm je hydrostatický převod (0–19 km/h), 2., 3. a 4. stupeň je přímý převod řazený pod zatížením (20–40 km/h). Srdcem manipulátoru JCB je čtyřválcový dieselový motor JCB EcoMax s variabilním turbodmychadlem o výkonu 145 koní. Navíc se v loňském roce dostalo i u tohoto modelu vylepšení, konkrétně je stroj nově vybaven bezkonkurenční kabinou CommandPlus, která se pyšní tím, že úroveň hluku uvnitř kabiny dosahuje pouze 69 dB a je tak nejtišší kabinou na trhu teleskopických manipulátorů. Nové kabiny jsou delší i širší, v konečném důsledku o 12 % větší než předchozí. Panoramatické čelní sklo přechází plynule do střešního. Díky absenci sloupku obsluha lépe vidí na pracovní část stroje včetně břemena. Čtyři přední stěrače obsáhnou a vyčistí 92 % čelního skla. Hlavním ovládacím prvkem je elektrohydraulický joystick jako součást loketní opěrky sedačky, jež kopíruje její pohyb. Všechny další ovladače, například režimu řízení, pohonu náprav, otáček motoru, pro přídavnou hydrauliku, nastavování konstantního průtoku oleje či světel, se přesunuly do loketní po pravé straně. Nejpoužívanější tlačítka byla na základě statistického výzkumu umístěna dopředu. Veškeré informace má obsluha k dispozici na novém sedmipalcovém displeji rovněž vpravo. V kabině nechybí klimatizace s volitelným automatickým udržováním teploty. Pro práci v mrazu je velice užitečná funkce rychlého odmrazování skel. Příjemnými benefity jsou držáky na nápoje a mobilní telefon s možností handsfree volání, 12V zásuvka nebo USB port.

Velké kloubové nakladače

Vedle největšího teleskopického manipulátoru JCB 560-80 obsluhuje bioplynové stanice také skupina velkých kloubových nakladačů, kterých má společnost k dispozici hned několik možných variant. Nejprodávanější model – nakladač JCB 427 HT Agri se díky větším kolům a 100% uzávěrce diferenciálu pohybuje výrazně rychleji (tedy i efektivněji) než manipulátor, který efektivitu ztrácí prokluzem kol. Hrubé odhady v produktivitě práce v porovnání s manipulátorem jsou o 30 % více ve prospěch kloubového nakladače, a to při srovnatelné spotřebě PHM. Kloubové nakladače JCB mají široký záběr jejich běžného využití, a to například při senážích, silážích, rozhrnování, nakládání hnojů, obilí apod. Další přednosti jsou rychlost (40 km/h), kdy se zkrátí přesuny mezi středisky, obratnost, úspornost a v neposlední řadě také vysoký komfort pro obsluhu. Nakladač JCB 427 HT Agri je vybaven motorem Cummins QSB o objemu 6,7 litru a výkonu 179 koní, přenášející výkon na kola díky 6stupňové automatické převodovce ZF se zámkem hydrodynamického měniče ve všech šesti stupních. Stroj je dále vybavený automatickým centrálním mazáním, luxusní High-Spec kabinou s integrovanou zadní kamerou, sekundárním displejem pro ovládání stroje a regulaci průtoku oleje pracovní hydrauliky a Full-LED pracovním osvětlením. Pro nejnáročnější podmínky a extrémní výkon JCB nabízí model kloubového nakladače s označením 435S a přízviskem „farm master“. Tento zemědělský speciál se pyšní výkonem 252 koňských sil (motor Cummins QSB, Stage V), šestistupňovou Powershiftovou převodovkou se zámkem hydrodynamického měniče na všech stupních a hodnotou 16,8 koňských sil na tunu své hmotnosti.

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down