11.12.2021 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro setí hlavních plodin i meziplodin

Ztráty humusu, eroze, vyplavování nitrátů a prostředků na ochranu rostlin do podzemních vod, snaha o ekologickou produkci a potřeba přizpůsobovat se změnám klimatu, to vše stojí za nárůstem zájmu o pěstování meziplodin.

V časech, kdy byly běžnou praxí úzké osevní postupy, jako řepka, pšenice, ječmen, bylo pěstování meziplodin na okraji zájmu. Intenzivní technologie pěstování poskytovaly vysoké výnosy, tak na co ještě zakládat další kultury v meziporostním období. Ale tyto časy jsou pryč. Výše zmíněné problémy se objevují stále častěji. Jako meziplodiny dobře fungují nejenom svazenka či hořčice, ale také vikve, boby, různé jetele či ředkev olejná. Na úkor jednodruhových porostů nabývají na významu směsky. Čím pestřejší směska je, tím méně komplikované je její pěstování. Interakce jednotlivých druhů sahá od vzájemné kooperace až po konkurenci. Ale nejlepší je, pokud ve směsce panují oba tyto stavy společně. To je ten nejlepší vliv na půdu.

Zemědělci, kteří mají zájem o svou půdu, budou brzo zřejmé pozitivní dopady pěstování meziplodin na půdní úrodnost. Po třech až pěti letech se eliminuje půdní únava, vyvolaná stále stejnými osevními postupy, což je dáno hlavně činností kořenů meziplodin a jejich výměšky.

Takovým vhodným secím strojem pro zakládání kultur meziplodin jsou stroje BEDNAR Omega OO_L. Umožňují výsev různých typů plodin s velkou variací výsevků s meziřádkovou vzdáleností 12,5 nebo 16,5 cm. A to jak v podobě směsného osiva, tak i až tři plodiny najednou do různých řádků - po doplnění o stroj Alfa Drill 400 pro přísev, rovněž ovládaný pomocí ISOBUS.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down