Pro vysokou výkonnost

Současné zemědělské podniky s výměrou v řádech několika tisíc hektarů začíná být obvyklé použití samojízdného postřikovače. Protože málo platné má to celou řadu výhod.

Tyto výhody jsou ale obecně známy a tak není třeba znovu vyjmenovávat, vyšší světlou výšku, vyšší výkonnost či pohodlí obsluhy i nižší nároky na údržbu než u soupravy traktor-postřikovač a tím výčet nekončí.
Všechny tyto přednosti byly známy také zemědělskému podniku ZEM, a.s. Nový Bydžov, kam si před měsícem pořídili nový postřikovač Hardi Aplha 3500 plus. Tento podnik hospodaří na výměře 5200 ha zemědělské půdy z čehož 4900 ha tvoří půda orná, na které jsou pěstovány převážně obilniny. Plochu orné půdy doposud chemicky ošetřovaly tři tažené postřikovače Hardi s nádržemi na 2500 l a postřikovacími rameny se záběrem 18 metrů. Tyto stroje jsou však již v podniku používány přes deset let takže to nejlepší již mají za sebou a navíc stejně nebyly s to stačit 5000 hektarů. Proto padla volba na nový samojízdný postřikovač, a protože se značkou Hardi byly dobré zkušenosti zůstali u ní. A nemalou roli v tom hrála i blízkost servisu prodejce Terop Smiřice, který podniku servisuje zejména traktory John Deere a s nímž byli rovněž spokojeni.

Největší z nabídky

Hlavním kritériem při nákupu nového postřikovače byla vysoká výkonnost. Proto byl požadavek na největší nádrž s objemem 4100 litrů a postřikovací ramena se záběrem 36 metrů. Jiný záběr ramena ani mít nemohla, protože pokud postřikovač jezdí na stejných pozemcích jako tažené verze s rameny 18 metrů může mít jen ramena 18 nebo 36 metrů a 18metrová ramena by na samojízdný postřikovač byla trochu málo. Proto tedy ramena se záběrem 36 metrů, z důvodu hmotnosti v hliníkovém provedení.
Postřikovací ramena jsou vybavena držáky pro pět trysek, v Bydžově mají osazeny čtyři druhy. Jednak nízkoúletové, dále pro aplikaci DAMu, které jen málo rozprašují aby nedocházelo k popálení listů a dále dvě klasické trysky s různým průměry podle aplikované dávky postřiku.
Samozřejmostí pro výkonný samojízdný stroj pak je komfortní kabina s klimatizací a uhlíkovým filtrem a také palubní počítač sloužící pro přesné nastavení postřikovací dávky.

Různé pneumatiky

v Bydžově si vybrali dva rozměry pneumatik (kol), což nebývá obvyklé protože zemědělci většinou šetří a kupují jen jeden rozměr. Nicméně volba ze dvou druhů pneumatik (kultivační se šířkou 300 mm a druhé se šířkou 520 mm) má své opodstatnění. Veškeré časně jarní práce jsou prováděny na širších pneumatikách stejně tak kupříkladu preemergentní aplikace či postřiky pro likvidaci výdrolu po sklizni. Postřikovač se na širších pneumatikách neboří a i komfort jízdy je vyšší. Jakmile však začnou obilniny sloupkovat je čas nasadit užší pneumatiky aby se co nejméně poškozoval porost.
U samojízdných postřikovačů Hardi je používán hydrostatický pohon všech kol, takže lze i snadno měnit jejich rozchod. V Bydžově mají nastaven ten nejmenší možný a to 1,8 metru, který je používán v kolejových řádcích u všech obilnin. U kukuřice bude rozchod měněn ale nikoliv posunem náprav, ale otočením kol na discích.

Zatím bez problému

Za první měsíc provozu postřikovač ošetřil 2500 ha a to bez vážných závad (ročně by měl zvládnout asi 10000 ha). Některé drobné poruchy byly servisem rychle odstraněny a samozřejmostí při prvních hektarech provozu byla častá kontrola šroubových spojů, než si vše jak se říká sedlo. Jinak postřikovač jezdil bez problému a i jeho obsluha s ním vyjádřila spokojenost. Podle slov řidičů dokáže Aplha 3500 plus ošetřit denně snadno i 180 ha (100 ha je obvyklý průměr) a největší brzdou výkonnosti jsou tak hlavně sloupy elektrického vedení a to zejména při preemergentní aplikaci herbicidů, kde agronom vyžaduje důkladné objetí sloupů, aby se mu do porostu nešířily plevele.
Zajímavým postřehem z praxe je přitom to, že samojízdný postřikovač není ideální do cukrovky, kde se obsluha lépe trefuje do řádků když řídí traktor z nějž je lépe vidět. Ale to nemusí platit vždy a všude.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *