Prodali čtyři sta padesátý traktor

Celkem tři traktory Zetor společnosti Mitrenga, a. s., byly nedávno slavnostně předány svému novému majiteli, kterým se stal Školní zemědělský podnik Nový Jičín působící v Moravskoslezském kraji. Slavnostní atmosféru předávání navodila skutečnost, že tímto obchodem společnost Mitrenga dodala zákazníkovi svůj výroční 450. traktor.

Prodejce zemědělské a komunální techniky Mitrenga, a. s., jež na severní Moravě zastupuje mimo jiné i značku Zetor, působí na našem trhu již od roku 1995. Sortiment firmy zahrnuje i takové velikány, jako jsou Case IH či Kverneland, jež doplňují stroje dalších značek, například Farmet, Agrostroj, Wisconsin, ZDT, Molčík nebo NOPO. Během prvních deseti let svého působení firma prodala asi 250 traktorů a 700 dalších strojů. Nemuselo ani uběhnout dalších deset let, aby prodala téměř stejný počet. Letošní rok totiž uzavírá s 450 prodanými traktory, což taky náležitě oslavila. V rámci slavnostního předání 450. traktoru byla v areálu Školního zemědělského podniku Nový Jičín uspořádána i malá venkovní expozice traktorů Zetor, která byla přístupná také veřejnosti.

Chyběla jim střední výkonová třída
Majitel zmíněných tří traktorů Zetor, Školní zemědělský podnik Nový Jičín, se do nových technologií investovat nebojí. Jak uvedl jeho ředitel MVDr. Leo Kroupa, v několika uplynulých letech podnik vynakládal na rekonstrukce stájí či nákupu strojů zhruba dvacet milionů korun ročně. „Při dnešním tlaku na snižování pracovní síly je třeba investovat do nových technologií. V našem strojovém parku máme pět silných traktorů různých značek, a teď jsme se rozhodli obměnit stroje i ve střední výkonové třídě. Rozhodli jsme se pro Zetor, jelikož je to česká značka, která podle mě udělala na svých traktorech kus práce a jejich modely ve středním výkonovém rozmezí jsou pro nás plně dostačující. Máme staré zetory, které vydržely dvacet let, tak doufáme, že nám ty nové vydrží stejně dlouho,“ podává MVDr. Kroupa vysvětlení k výběru této značky. Pro hrál i fakt, že součástí firmy je i vlastní středisko opravárenství a služeb specializující se na traktory Zetor. Do strojového parku zemědělského podniku tak nyní přibyly Zetor Fortera 12441 (120 k), Zetor Proxima Plus 9541 (90 k) a Zetor Proxima Plus 10541 (100 k) s nakladačem Trac-Lift 120 SL, jež byly pořízeny v rámci akční sezónní slevy.
Jak uvádí výrobce, předností těchto traktorů je jednoduchá obsluha, vysoká životnost a univerzálnost použití. Vybaveny jsou motory Zetor nové generace, které se vyznačují nízkými provozními náklady, sníženou hlučností a vysokou spolehlivostí.

Široké spektrum činností
Školní zemědělský podnik Nový Jičín vznikl v roce1970 s cílem realizace pedagogické a vědeckovýzkumné činnosti, kterou zajišťuje dodnes pro studenty Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Podnik provozuje několik středisek, těmi nejdůležitějšími jsou Středisko živočišné výroby, Středisko opravárenství a služeb a Středisko obchodní činnosti.
Nosným programem zemědělské prvovýroby je chov dojného skotu (1150 holštýnek) a masného skotu (limousine, český strakatý skot), chov a odchov pernaté zvěře a chov koní. Podnik hospodaří na 3200 hektarech zemědělské půdy, přičemž prioritou rostlinného sektoru je produkce obilovin (700 ha pšenice, 300 ha ječmene), olejnin (300 ha řepky) a plodin pro zajištění krmivové základny. Jak prozradil ředitel, další investice budou směřovat do živočišné výroby. Po nedávné rekonstrukci a přístavbě stáje pro chov dojnic nyní přijde na řadu modernizace chovu prasat. „Co se týče stavebních investic, máme v plánu vybudovat zázemí jedné porodny, abychom dosáhli lepšího zdravotního stavu selat,“ informuje a dodává, že zkrátka nepřijde ani vozový park. Ještě několik nových strojů se v příštích dvou třech letech plánuje pořídit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *