Prodejem spolupráce teprve začíná

Pevné místo v kalendáři zemědělců si vydobyl předjarní Den otevřených dveří firmy Agrometall, s. r. o., z Heřmanova Městce v Pardubickém kraji. Zájemci na něm mohou pokaždé shlédnout celkovou nabídku společnosti s důrazem na novinky, které nechyběly v areálu firmy ani letos v březnu.

Agrometall oslavil loni patnácté narozeniny. Vedle prodeje a servisu zemědělských strojů i služeb v oboru vyrábí také techniku komunální a zahradní. Prezentační den se konal v Heřmanově Městci letos už posedmé.

Pro zemědělství a komunální sféru

„Začínali jsme s dovozem použité zemědělské techniky. Pak jsme se pustili do zakázkové zámečnické výroby. Deset let se věnujeme komunální technice. Nyní jsme v segmentu radlic a zametacích kartáčů pevně usazeni na trhu a řadíme se mezi největší tuzemské výrobce. Komunální technika je pro nás velice důležitá také proto, že počet potenciálních klientů je vyšší než v zemědělském sektoru. Z celkového obratu dnes generuje zhruba jednu třetinu. Tento poměr ale zkreslují vyšší ceny velkých zemědělských strojů,“ vysvětlil výrobní ředitel Agrometallu Petr Bohuněk.
„Dále prodáváme především traktory – komunální i zemědělské, sklízecí mlátičky a postřikovače, lisy a mačkače píce od firmy John Deere a pluhy a stroje pro pícninářství Kverneland. Obě tyto značky se vhodně doplňují. Od společnosti STROM Export máme především dopravní techniku a stroje na zpracování půdy. Působíme na území bývalého okresu Chrudim a severní části Žďáru nad Sázavou. Tady máme kolem šedesáti procent trhu. Ročně prodáme v regionu zhruba dvacet zemědělských traktorů,“ doplnil obchodní ředitel Ing. Jaromír Donát.

Přesnost a úspory

Zelenou dává v poslední době Agrometall systému družicového navádění AMS, kdy zjednodušeně řečeno jezdí traktory po poli samy. Regionálním průkopníkem je družstvo Agricola Bylany, které již má na svých strojích tato zařízení čtyři a používá je od setí až po sklizeň. Systém přijímá signály ze tří družic a jednoho pevného bodu s přesností určení polohy na pět centimetrů.
Na poli obsluha vyznačí bod A, ujede určitou vzdálenost a označí bod B. Pak si nalinkuje plochu podle záběru. Traktor poté drží zvolenou linii sám, kromě otáčení na souvrati si obsluha může s nadsázkou číst noviny. Předností je přesnost práce a s ní spojená úspora pohonných hmot i například postřiku. Pokud by se stejné místo mělo postřikovat ještě jednou, automaticky se příslušná sekce postřikovače vypne.
„Zemědělcům nabízíme zkušební sadu, aby se sami přesvědčili o výhodnosti navádění AMS. Důležité je zmínit, že všechny traktory vybavujeme systémem Eco Shift, kdy stroj jede čtyřicetikilometrovou rychlostí na snížené otáčky, což obnáší až dvacetiprocentní úsporu pohonných hmot proti jízdě na plný plyn,“ řekl Ing. Donát.
Novinkou pro letošní rok je kolový traktor John Deere JD5R se třemi modely ve výkonovém rozmezí 87 až 108 koní. Předností je úsporný motor JD PowerTech Plus, Tier III, přeplňovaný turbodmychadlem s elektronickým vstřikováním paliva. Hydraulické čerpadlo „dává“ až 65 litrů oleje za minutu, vývodový hřídel je třírychlostní a poskytuje 540/540E/1000 otáček za minutu. Převodovky PowrQuad Plus nebo AutoQaud Plus mají 16/16 stupňů. Traktor se pohybuje rychlostí 3,3 až 40 km/hodinu. Komfortní a tichá kabina je vybavena klimatizací.

Doprava hraje prim

Z dopravní techniky od společnosti STROM Export stojí za zmínku především osmnáctitunové a jedenadvacetitunové návěsy, dále rozmetadla chlévské mrvy a kejdovače. Výhodný je výměnný systém, kdy může jeden podvozek nést tři typy nástaveb. Novinkou je zemědělský a cenově výhodný návěs Wagon. „Doprava je v oboru velmi důležité téma. Nákladní automobily se na pole nehodí a agregace traktoru s návěsem je optimální. Lepší je i spotřeba, významnou úsporou je také absence silniční daně,“ pravil Ing. Donát.
Ze sortimentu firmy Kverneland byly k vidění především nesené a polonesené pluhy. Zajímavý je pluh „tři v jednom“, který má uprostřed nápravu a za ní pluh další. Je celkem osmiradličný, po rozpojení lze získat pluhy dva: pětiradličný a tříradličný. Na Chrudimsku pracuje již pět těchto pluhů. Následují secí kombinace, rotační brány, talířové (???) podmítače, různé typy kompaktorů a rozmetadla minerálních hnojiv, k nimž vyrábí Agrometall i podvozky. Z pícninářské techniky Kverneland se představily obraceče a shrnovače. Stroje na úpravu, provzdušňování a přísev travních porostů dodává společnost Hatzenbichler. Novými členy sortimentu Agrometallu jsou manipulátory Merlo od pelhřimovské firmy CIME.

Služby podporují prodej

„Protože tvrdím, že prodejem techniky spolupráce nekončí, ale začíná, zajišťujeme pro zemědělce veškeré služby. Zmíním podporu při financování, odkup starého stroje na protiúčet nebo do bazaru. Velmi důležitý je servis a prodej náhradních dílů, do něhož jsme investovali nemalé finance. Dnes máme devět techniků, pět servisních vozidel a čtyři dílny. Jsme smluvním servisním střediskem techniky Kverneland i John Deere. Držíme nepřetržitou službu po celý rok. Tento fakt výrazně pomáhá podpoře prodeje. Dále provozujeme půjčovnu strojů, především plošných mulčovačů, kompaktorů a zametačů, a traktorů John Deere řad 6000 a 8000. S pomocí sklízecí mlátičky JD C 670 nabízíme zájemcům sklizeň obilovin a kukuřice. Stroje v půjčovně, se kterými se mohli zákazníci podrobně seznámit v praxi, nám již také pomohly při prodeji nové techniky,“ pokračoval Jaromír Donát.
Agrometall se snaží průběžně doplňovat sortiment zejména o výrobky, které na trhu chybějí. Například na nakladače a teleskopické manipulátory vyrábí vidle s přidržovačem na manipulaci s dřevní hmotou, dalším pomocníkem je třeba shrnovač klestu při vyklízení pasek. Zemědělcům jsou určeny lopaty na manipulaci se siláží nebo velkoobjemové lopaty na okopaniny. Z náhradních dílů lze zmínit válečky pro stroje na přípravu půdy, válce do secích kombinací, frézy na siláž, zadní lopaty na krmné vozy nebo přední přihrnovače krmiva na samojízdné krmné vozy.

„Komunál“ boduje

Stěžejními výrobky pro komunální oblast se značkou Agrometall jsou zametače se šířkou záběru od 1250 do 2300 milimetrů. Osazují se na čelní nebo zadní tříbodový závěs jakéhokoli nosiče a pohonem může být vývodový hřídel nebo hydromotor. Předností je stavebnicová konstrukce. K příslušenství se řadí bantamová kola, boční přimetací kartáč, stavitelná clona, vana na nečistoty, tlakové vodní zkrápění nebo škrabka na sníh.
Další významnou skupinou jsou sněhové radlice, čelní i zadní, rovné i šípové, s břity z různých materiálů, jichž vyrábí Agrometall kolem pětadvaceti typů. Společným jmenovatelem je opět možnost připojení na jakýkoli nosič. Petr Bohuněk poznamenal: „Jsme schopni pružně reagovat na požadavky zákazníků ohledně uchycení a pohonu. Vždy je totiž lepší přizpůsobit nářadí technice než opačně.“
Tečkou za Dnem otevřených dveří byly křtiny nového zametače SW – Grand s větší šířkou záběru i průměrem válcového kartáče pro agregaci s velkými nosiči. Vhodný je na očistu silnic v městech a obcích, úklid areálů a výjezdů ze staveb. Může být připojen na nosič s požadovaným výkonem 100 kW. Pracovní šířka je 2100 nebo 2800 mm, průměr kartáče 700 mm. Poradí si se sněhovou vrstvou až do deseti centimetrů.
„Grand se parametry, výkonem i cenou ve srovnání s dovozovými výrobky jeví velice dobře. Na rozdíl od svých předchůdců je na technicky vyšší úrovni. Hodně si od něj slibujeme a měl by nám pomoci k dalšímu nárůstu prodeje zametačů,“ uzavřel výrobní ředitel Bohuněk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *