Prokypření a aplikace hnojiva společně

V budoucnu bude nutné celosvětově využívat zdroje cíleněji a efektivněji. Proto zahrnuje Pöttinger do nabídky i tažený podmítač/kypřič Terria ve spojení s čelním zásobníkem Amico F. To umožňuje zpracování půdy a současnou aplikaci hnojiva pouze jedním přejezdem.

Cílem kombinovaného procesu je prokypřit půdu a zároveň aplikovat hnojivo, protože to lze nejlépe absorbovat přímým umístěním do půdy. Tím se zabrání vyplavování živin. Nedostatky živin lze přesně kompenzovat jejich umístěním v různých vrstvách půdy. To podporuje cílený růst kořenů díky přitahovacímu účinku hnojiva. Silný kořenový systém podporuje růst rostlin a především stabilitu pěstované plodiny.

Stroj Terria lze použít jak pro podmítku, tak pro hluboké kypření při současné aplikaci hnojiva. Pro různé půdní horizonty lze dodávat požadovaná množství hnojiva. Lze nastavit celkem tři hloubky uložení:

  • Horní umístění – 100 % aplikace v horních vrstvách půdy (0 až 5 cm).
  • Kombinované umístění – 50 % výstup nahoře, 50 % výstup dole.
  • Dolní umístění – 100 % aplikace ve spodních vrstvách půdy (až 35 cm).

Široká rozteč radliček Terria umožňuje jisté použití i při vysokém podílu organické hmoty. Zapravování rostlinných zbytků a zeleného hnojení se provádí různými variantami středových i stranových radliček. Botka hnojiva může zůstat trvale namontovaná.

Ve spojení s kypřiči Terria nabízí čelní zásobník Amico možnost aplikace hnojiva, krycích plodin nebo obojího současně. S objemem 1700 nebo 2400 litrů a rozložením objemu 60 : 40 je široká škála použití zaručena. Zásobník je k dispozici s jednou nebo dvěma dávkovacími jednotkami. Dávkovací válečky s uzavíracími šoupátky jsou snadno přístupné zepředu zásobníku. To umožňuje jejich snadnou a rychlou výměnu. Test výsevku lze pohodlně provést zvenčí pomocí kalibračního tlačítka. Přídavné schůdky usnadňují plnění zásobníku. Pro zajištění pohodlné obsluhy je čelní zásobník Amico standardně vybavený systémem ISOBUS. Aby bylo možné zaručit aplikaci různých výsevků při dlouhé dopravní vzdálenosti, používá Amico tlakový systém. Různé výsevky jsou garantované v širokém rozsahu. Rozdělovací hlava zajišťuje příčnou rovnoměrnost uložení. Přetlakem osiva nebo hnojiva je navíc zajištěna vysoká provozní spolehlivost.

Podmítače/kypřiče TERRIA ve tří- nebo čtyřřadém provedení jsou dostupné s pracovními záběry od 4 do 6 m. Bezúdržbové mechanické nebo hydraulické nonstop jištění NOVA umožňuje bezproblémové zpracování půd za všech podmínek. Kompaktní stroj s integrovaným podvozkem do rámu umožňuje lepší ovladatelnost. Pracovní nástroje jsou uspořádány symetricky podél tažné linie. Tím je zajištěno rovnoměrné zpracování půdy bez působení stranových sil. Rychlé hydraulické nastavení hloubky (základní výbava) lze ovládat i za jízdy.

Běžný stroj TERRIA lze použít jak pro podmítku, tak pro hluboké kypření. V kombinaci s výbavou AMICO lze při jedné jízdě zpracovat půdu a současně aplikovat hnojivo

Pro optimální a cílené použití nabízí PÖTTINGER širokou škálu radliček s různými možnostmi uložení hnojiva do půdy v různých hloubkách

Kapacita zásobníku o objemu 1700 nebo 2400 litrů. Zásobník je volitelně k dispozici s jedním či dvěma dávkovacími ústrojími. Dvoukomorové rozložení v poměru 60 : 40 a inteligentní řízení zaručují širokou škálu využití

Čelní zásobník lze využít například v kombinaci s rotačními bránami LION a pneumatickým secím strojem AEROSEM. Secí kombinaci LION 403 C a AEROSEM 4002 FDD využívá také soukromý zemědělec Roman Moudrý z Lomnice nad Lužnicí

Ing. Zdeněk Bílý
A. Pöttinger, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down