Protentokrát namísto kejdy voda

Předposlední skupinou strojů, které se představily v rámci dvoudenního programu Dne Zemědělce v Kostomlatech byly aplikátory kejdy. V praktických ukázkách se prezentovalo deset strojů různých značek a je jen škoda, že díky panujícímu vedru nebyl o praktické ukázky zájem, jinak hojně navštívené akce, takový, jaký by si moderní technika zasloužila. Přitom namísto kejdy používaly všechny aplikátory pouze čistou vodu, takže se opravdu nebylo čeho obávat …

Holandskou značku Veenhuis zastupoval model Ecovac 12 000 s diskovým zapravovačem. Kejdovače Veenhuis se vyrábějí v kapacitách nádrže 8 až 34 m³ v jednoosém až čtyřosém provedení. Představený kejdovač s objemem pozinkované nádrže 12 m³ je vybaven tandemovým podvozkem s řiditelnou nápravou s možností výbavy nuceného řízení. Použitá vývěva Veenhuis má ocelové lopatky s minimální nutností údržby. Vývěva pracuje jako dvojitá s výkonem 2 x 6000 lutrů vzduchu/min. Diskový aplikátor vlastní výroby uložený na čtyřbodovém závěsu má pracovní záběr šest metrů. Třídílné šroubované disky o průměru 35 cm jsou uloženy na paralelogramu. Jejich přítlak do půdy lze hydraulicky regulovat. Aplikátor je vhodný hlavně pro práci na travním drnu, ale kvalitní práci odvádí i na poli. V nabídce značky Veenhuis najdeme i radličkové aplikátory s pracovním záběrem 5,3 až 6,44 m, případně hadicové aplikátory se záběrem 9 až 27 m. Všechny aplikátory jsou vybaveny rozdělovací hlavou s řezacími noži s možností reverzního chodu.
S hadicovým aplikátorem na prasečí kejdu o pracovním záběru devět metrů se představil stroj Vakutec 12 500 VA. Tyto kejdovače se vyrábějí v kapacitách od 3 do 27 m³ na jedné, dvou nebo třech nápravách. Firma Vakutec vyrobila již přes 15 000 kusů cisteren různého provedení a v České republice jich pracuje 80 převážně při aplikaci prasečí kejdy. Regulace dávky je velice jednoduše ovládaná jostickem z kabiny. Cisterna může být vybavena horním plnicím otvorem, plnicím ramenem umístěným na boku je možné cisternu plnit i z přijíždějících dopravních prostředků. Do kapacity 15 m³ jsou upřednostňovány žárově pozinkované cisterny, u nádrží s vyšší kapacitou jsou vhodnější lehčí sklolaminátové cisterny vybavené čerpadlem.
Aplikátory kejdy německé značky Wienhoff zastupoval model s kapacitou 14 m³ a exaktním hadicovým aplikátorem s pracovním záběrem devět metrů. Firma Wienhoff vyrábí cisterny v provedení od 7 do 27 m³ na jedné až třech nápravách. Konstrukce cisteren je stavebnicová, takže jejich technické parametry je možné upravit podle podmínek konkrétních farem. Cisterny jsou žárově pozinkované a v nabídce jsou i plastové cisterny s velice hladkým vnitřním povrchem. Vývěvy se vyznačují vysokým výkonem 14 000 l vzduch/min. Pro urychlení nasávání materiálu je na cisterny montováno pomocné zařízení s jehož pomocí dosahuje obsluha velké úspory času (zhruba tři minuty při objemu 27 m³). Při odebírání kejdy z hlubokých jímek mohou být cisterny vybaveny čerpadlem. Samozřejmostí u větších cisteren jsou hydraulicky odpružené spodní závěsy zajišťující komfortnější jízdu a pohodlný převoz na větší vzdálenosti. Cisterny pracují na širokých pneumatikách s nízkým valivým odporem při minimálním riziku utužení půdy.
Hned tři stroje zastupovaly při praktických ukázkách německou značku Annaburger. Prvním byl výměnný systém HTS 22.79 s cisternou o kapacitě 18 m³ vybavenou nasávací rukou. Novinkou byl aplikátor holandské výroby Bomech s taženou botkou vhodnou do travních porostů, ale i strniště nebo obilí. Botka aplikuje kejdu přímo ke kořínkům a nedochází k zašpinění listů. Výměnný systém je vybaven hydropneumatickým odpružením náprav a hydraulicky odpruženou ojí.
Výměnný systém Annaburger HTS 20.79 se představil v agregaci s radličkovým zapravovačem kejdy Kongskilde o pracovním záběru 4,3 m. Na tridemovém podvozku se prezentovala přívozná cisterna Annaburger vybavená nuceným systémem řízení náprav. Cisterna pracovala s kapacitou 23 m³.
Belgickou značku Joskin zastupoval model Quadra v plné výbavě s kapacitou 18 m³. Cisterna je žárkově zinkovaná zevnitř i zvenčí, uvnitř nádrže jsou umístěny vlnolamy a výztuže. Plnicí jednotkou je vakuové čerpadlo s výkonem 14 000 l vzduch/min, tj. 4500 litrů kejdy vstupující do tanku. Přední oj je odpružena listovými péry a náprava cisterny je nuceně řízená. Předvedený stroj měl plnění řešeno horním hydraulickým otvorem. Diskový aplikátor s nastavitelným přítlakem jednotlivých disků o průměru 41 cm je vhodný pro aplikaci kejdy do podmítky nebo nepřipravené půdy.
Na univerzálním podvozku TC 21 000 pracovala plastová cisterna s kapacitou 15 m³ z produkce společnosti StromExport. Jde o jednu z možných nástaveb výměnného systému s možností dodání i v pozinkovém provedení. Aplikátor o pracovním záběru 9 m je umístěn na čtyřbodovém závěsu.
Více než padesát let vyrábí ve Skandinávii kejdovače a rozmetadla dánská firma Samson Agro a v letošním roce vstoupila i na český trh. V nabídce budou cisterny o objemu 15 až 25 m³ i rozmetadla hnoje. V Kostomlatech se značka Samson prezentovala strojem s označením PG 20 s diskovým aplikátorem o záběru šest metrů. Systém plnění není u strojů Samson řešen vakuově, tlakové čerpadlo je vybaveno speciální pumpou umožňující mixování kejdy a plnění. Stroj s kapacitou nádrže 20 m³ je naplněn do dvou minut a plnící rameno dosáhne až do pětimetrové hloubky jímky. Do standardní výbavy patří počítač s regulací dávky.
Terra-Gator 2104 se zapravovačem kejdy a kapacitou cisterny 15 m³, který se v této skupině strojů představil jako poslední, byl jediným v samojízdné verzi. Jeho pohonnou jednotkou je motor o výkonu 325 koní. Může se pohybovat rychlostí 5 až 30 km/h. Může zapravovat kejdu do hloubky 5 až 25 cm.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *