Prověření schopností přímo v terénu

Kdo ještě neměl dost zahradnické a komunální techniky z veletrhu Techagro, mohl v dubnu navštívit nedaleko Brna předváděcí den prodejců techniky Kubota. Pro zájemce byly připraveny jak samotné traktory, tak přídavná zařízení. A to všechno přímo v terénu, s možností vyzkoušení vystavené techniky.

Společnost Bonas se stala v roce 2001 výhradním dovozcem komunální a zemědělské techniky Kubota v České republice. Vedle samotných strojů značky Kubota mohli návštěvníci na předváděcím dni prověřit kvalitu různých agregátů, kompatibilních s jednotlivými traktory. Nechyběly mezi nimi žací či secí stroje, štěpkovače, aktivní brány, rotavátory, kultivátory a spousta jiného zařízení. Pořadatelům se podařilo na jednom místě shromáždit 22 traktorů.
Vedle praktických ukázek v terénu mohli účastníci prodiskutovat své nároky a požadavky přímo s odborníky. Vedle společnosti Bonas prezentovali své výrobky i další z prodejců Kuboty – společnost Plantax, spol. s r. o., Živa zemědělská obchodní, a. s, Agriimport, s. r. o., a S + S Kärcher, s. r. o.

Široká základna značky

Ve svých výrobních závodech v USA a Japonsku společnost Kubota ročně vyrobí 300 000 traktorů a 1,2 milionu motorů do výkonu 130 HP. Traktory a komunální stroje se dostávají do Německa jako jednotlivé součástky a teprve tam jsou podle přání a objednávky zákazníka smontovány.
Většina základních komponent strojů společnosti Kubota je z vlastní dílny. Jak motor, tak převodovku, nápravy či hydrauliku si firma vyvíjí a vyrábí sama. Tak je zajištěna kvalita a vzájemná ideální kompatibilita mezi strojem a přídavným zařízením. Pod značkou Kubota se vyrábí i příslušenství k některým typům zemědělské a komunální techniky, hlavně agregáty na sběr a sečení.

Profesionální sekačky

Pro zahradníky či realizační firmy je využitelná řada F, zahrnující traktorové sekačky. V současné době se vyrábí ve třech variantách – 1900, 2880, 3680.
Nejstarší model 1900 je z řady velkoplošných sekaček Kubota s kompaktní konstrukcí. Pro použití v nejtěžších podmínkách je tento model ve variantě D vybaven pohonem na všechna kola.
U varianty 2880 je náhon na všechna kola automaticky zapínán. Funguje při jízdě vpřed i vzad a sám reguluje přenos síly na kola. Umožňuje snadné a efektivní projíždění zatáček při optimální ochraně trávníku. Náhon na všechna kola může být aktivován také trvale.
Nejnovější varianta 3680 je vybavena dieselovým motorem Kubota s výkonem 36 HP, který garantuje velmi dobré vlastnosti i při extrémním zatížení. Také u vysoké a vlhké trávy je možné dosahovat vysoký výkon, aniž zůstává tráva neposečená.
Pro zvýšení profesionality bylo nově vyvinuto žací ústrojí. K pohonu je použito řemenů a řemenic pouze při přenosu mezi noži, hlavní pohon je kardanovým hřídelem. Ten zabezpečuje přenos hnací síly od motoru k pracovnímu zařízení přímo a bez omezení. Pohon má snadnou údržbu a vyznačuje se vysokou spolehlivostí. Sedadlo s vysokou zadní opěrkou a spoustou nastavitelných funkcí nabízí optimální komfort pro obsluhu tohoto stroje.

Traktory pro komunální techniku

U traktorů pro komunální techniku se hlavní zřetel klade na výkon v kombinaci s všestranností a jednoduchou ovladatelností. Ideální pro údržbu veřejných prostranství je řada BX. Od loňského května je v nabídce model BX 2350, jež je zdokonaleným nástupcem předcházejícího velmi úspěšného modelu BX 2200 E/D.
Nový model disponuje tříválcovým, kapalinou chlazeným dieselovým motorem o výkonu 23 PS. Náhon na všechna kola poskytuje traktoru lepší tažnou sílu, hlavně při práci v extrémním terénu. K základní výbavě patří zadní tříbodový závěs se zvedací silou 550 kg. Na ten je možné ukotvit množství přídavných zařízení jako štěpkovač či kultivátor. Na objednávku je možné vybavit traktor čelním zvedacím zařízením a samostatnou přední hnací hřídelí.

Výběr ideálního stroje

Otázkou zůstává, zda si vybrat univerzální stroj nebo ten, který zvládá pouze jednu pracovní operaci. Podle Pavla Lorka, obchodního zástupce společnosti Bonas, je u univerzálního stroje výhoda ve velkém množství prováděných operací, pracovně náročná zůstává výměna agregátů. U strojů specializovaných na jeden úkon je výhodou vysoká kvalita prováděné operace, nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.
Na své si přišli i školkaři
V Ostrovačicích se mimo společnosti Bonas se prezentovala i firma Plantax, spol. s r. o. Nabízí příslušenství značky Imants, které zahrnuje stroje na přípravu půdy ve školkách, plantážích a v komunálním sektoru.
Zajímavým sortimentem jsou nabízené speciální technologie pro přesazování vzrostlých stromů prostokořeným způsobem nebo s balem, sázecí stroje, kultivátory, vyvětvovací plošiny, manipulační technika pro práci se vzrostlým sortimentem pod značkou Damcon. Podle Ing. Viktora Janauera, ředitele společnosti Plantax, je v současné době asi největší zájem o sázecí stroje. Jako novinku v sortimentu označil automatický sázecí stroj na řízky rychlerostoucích dřevin. Stroj si sám nařeže z prutu řízky, zasadí je na pole a nahrůbkuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *