Průkopník slaví kulaté výročí

Firma Fendt platí za průkopníka v oblasti konstrukce traktorů, což potvrdila již konstrukce plynulé převodovky Vario. Od svých nenápadných začátků až do současnosti tato revoluční převodovka doznala rozšíření do všech modelových řad traktorů Fendt, či dokonce i do jiných samojízdných zemědělských strojů. A letos má také kulaté výročí – v bavorské továrně firmy Fendt byla smontována skříň s pořadovým číslem 250 000.

Na samém začátku byla myšlenka – postavit převodovku se stoprocentně plynulou změnou převodového poměru. Protože to by umožnilo fungování řady automatických funkcí, které by mohly ovládání traktoru značně zjednodušit při současném zvýšení účinnosti jeho práce. Plynulá akcelerace bez opakovaného zvyšování a snižování otáček motoru při řazení byla lákavým cílem, stejně jako možnost poskytovat maximální výkon motoru na vývodovém hřídeli i při velmi pomalé pojezdové rychlosti, a tím i rozšíření možného využití traktoru.

Převodovka byla postupně instalována do traktorů Fendt všech modelových řad, včetně speciálních verzí Fendt 200 Vario V/F/P. V současnosti vděčí Fendt za své postavení prémiové značky právě vynálezu převodovky Vario zhruba před dvaceti roky. Manažeři si nenechali ujít příležitost k oslavě v průběhu 28. listopadu 2016, kdy sjela z výrobního pásu převodovka Vario s pořadovým číslem 250 000.

Čtvrt milionu vyrobených převodovek Vario znamená též shodný počet zákazníků, kteří jsou přesvědčeni o jejích výhodách a vsadili na její dynamiku, jízdní a ovládací komfort.*

Více informací v časopise Mechanizace zemědělství č.1/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *