První akumulační vůz na balíky

Společnost Krone představila je ve stroji BaleCollect 1230 na výstavě Agritechnica svůj první akumulační vůz na balíky. BaleCollect má při práci šířku 4,3 m, délku 3,2 m a vejdou se na něj až tři balíky o délce 2,7 m.

Krone vychytávka

Oproti dosavadním známým akumulačním vozům má BaleCollect jedinečnou hydraulickou teleskopickou oj. V silničním módu je oj vytažená. Kola podvozku jsou zajištěna pro přímý směr a jako druhý přívěs sleduje stopu lisu (celková délka na silnici: 3,9 m). Brzdný výkon stroje Big Pack je dimenzovaný i na přidanou hmotnost stroje BaleCollect, takže souprava se chová vzorně např. i na svahu a nebezpečné rozkmitání je vyloučeno.

Další pozitiva

Povolení k provozu se v případě BaleCollect vydává pro jeden celý stroj (lis plus akumulační vůz). Zákazník tedy může být flexibilní při výběru traktoru. U jiných akumulačních vozů je oproti tomu potřebné takzvané schválení soupravy, kterou tvoří vždy pevně stanovená kombinace traktoru, lisu a akumulačního vozu. Potom např. při použití jiného traktoru povolení k provozu zaniká.
Dokonale komfortní ovládání je umožněné díky integraci správy dat stroje BaleCollect do systému hydrauliky a elektroniky (BUS systému) lisu. Lis a akumulační vůz se tak ovládají pomocí jednoho společného terminálu.
A takhle akumulační vůz funguje: Při jízdě po silnici leží sklopné boční stěny na ložném stole, přepravní šířka je přitom menší než 3 m. Akumulační vůz je tažen jako druhý přívěs za strojem Big Pack a kopíruje přesně jeho stoupu. Je to velká výhoda např. v zatáčkách nebo úzkých vjezdech na pole. Akumulační vůz BaleCollect, který je kompatibilní se všemi modely Big Pack, má konstrukční rychlost až 50 km/h.
Při práci na poli se hydraulická oj zasune, takže akumulační vůz je bezprostředně spojený s lisovacím kanálem. Po připojení k lisu se kola hydraulicky odblokují a mohou se volně otáčet. Boční stěny se hydraulicky vyklopí – a BaleCollect je připraven k práci.
Sklouzne-li nyní balík z lisovacího kanálu lisu Big Pack na vůz BaleCollect a sepne ukládací snímač, postará se posunovač o umístění balíku na jednu stranu. Další balík se pak posune na druhou stranu. Jakmile se na sběracím voze ocitne třetí balík, vysune vyhazovač všechny balíky z vozu ven. Tento proces, který umožňuje různé režimy skládání, probíhá zcela automaticky.

Dalším silným argumentem pro BaleCollect je vážicí zařízení:

Akumulační vůz má spodní a horní rám, které jsou navzájem propojené čtyřmi vážicími čepy. Zjišťuje, zobrazuje a ukládá se tak hmotnost všech balíků, které se na voze nacházejí. Dále je nainstalovaný snímač pohybu, který eliminuje rázy apod.

 

KRONE

Foto archiv firmy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *