První automatické otáčení na souvratích pro sklizňový stroj

Jednou z věcí, kterou musí každý řidič sklízeče na cukrovou řepu řešit, je orientace na neznámém pozemku. Situaci zhoršují veliké pozemky a případný nedostatek světla. Současně musí kontrolovat parametry, jako je pojezdová rychlost, hloubka vyorávání bulev či otáčky prosévacích hvězdic.

Těžko se za takových podmínek vyvaruje chyb, a ty pak mají své důsledky: vyorávací ústrojí je na souvrati vyzvednuto příliš pozdě, na souvratích jede stroj zbytečně po dlouhé dráze či jsou špatně spočteny řádky řepy a vyorávací ústrojí na špatném místě spuštěno k zemi. Výsledkem je zvýšená spotřeba paliva, zvýšení podílu neproduktivních časů, ztráty bulev a nadměrné zatížení řidiče, stejně jako zvýšení půdního zhutnění v důsledku velkého počtu přejezdů.

Řešením je nový systém SmartTurn firmy Holmer, který společnost DLG ocenila stříbrnou medailí. Jedná se o integrovaný software pro samojízdný sklízeč cukrové řepy Terra Dos T4, vyvinutý ve spolupráci firem Reichhardt a Holmer. Nové řešení je kombinací mechanického systému pro navádění na řádky na vyorávači a souvraťového managementu s otáčením na souvrati, řízeným pomocí signálu GLONASS. To znamená, že je k dispozici zcela první systém automatického otáčení na souvratích pro samojízdný sklizňový stroj. A to včetně vyzvednutí a opětovného spuštění vyorávacího ústrojí a s tím spojených nezbytných manévrů řízení.

V řádku je sklízeč cukrové řepy Terra Dos T4 v průběhu sklizně veden automaticky pomocí snímačů listů a impulzů od vyorávacích těles. Hranice pozemku a porostu snímá a hlídá systém Reichhardt SMART CONTROL s řízením GNSS. Systém souvraťové automatiky Holmer TerraControl zvedá, resp. spouští vyorávací agregát.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 11/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *