První ročník se v Sázavě vydařil

Premiérový Den zahradnické a komunální techniky proběhl 13. června v městě Sázava. Uspořádalo jej vydavatelství Profi Press za přispění jeho časopisů Komunální technika a Zahradnictví a po spolupráci s městem a Povodím Vltavy. Organizátoři, jejichž zkušenosti s pořádáním obdobných akcí se zemědělskou technikou jsou více než bohaté, přece jen tentokrát prožívali určité napětí. Zájem zemědělců se dá přibližně odhadnout, ale jak se k podobné akci postaví zaměstnanci technických služeb nebo starostové měst a obcí?

Program byl na ideálních pozemcích uprostřed města Sázava zaměřen na údržbu travnatých ploch, zakládání trávníků a zpracování dřevního odpadu. Jak uvedl v zahajovacím projevu starosta města Petr Šibrava, tradičně sklářské město se alespoň přechodně změnilo na centrum komunální a zahradní techniky.
„Uspořádání takové akce je i pro nás přínosem, staráme se totiž o 16 hektarů travnatých ploch, z nichž deset udržujeme intenzivně a dalších šest extenzivně ve svažitých podmínkách. Naše technické služby fungují jako organizační složka městského úřadu a ve stálém pracovním poměru zaměstnávají šest lidí, k nimž v letních měsících ještě přibývají další na vedlejší pracovní poměr nebo v režimu veřejně prospěšných prací. A se zimní údržbou komunikací nám zase vypomáhají okolní zemědělci. Základem strojového parku je zatím až na výjimky technika, která už má něco za sebou. Jeden z traktorů Zetor slouží již třicet let a nemá ani přední vývodový hřídel, takže jednoznačně nevyhovuje a obměnit by si zasloužilo i přídavné nářadí. Mezi moderní techniku by se dal zařadit univerzální nosič Rondo ve verzi s kabinou. Ten využíváme v létě právě při sečení travnatých ploch se sběrem do zásobníku a v zimě v agregaci se sypačem při údržbě chodníků. Představení toho nejlepšího, co momentálně trh nabízí, může být tedy i pro nás přínosem,“ řekl tajemník městského úřadu Ing. Jiří Huml.

Největší svého druhu
Také podle vyjádření zástupců vystavujících firem, kterých se v Sázavě sešlo dvacet osm, šlo jednoznačně o setkání, které v oboru komunální techniky dosud nemá v České republice obdoby. Samozřejmě, na výstavách a veletrzích bývá k vidění větší množství strojů, ať již jde o brněnské veletrhy Techagro nebo Urbis Invest či českobudějovickou Zemi živitelku. Tam se mnohdy některými expozicemi ani nedá projít a jednotlivé modely si detailně prohlédnout, jak blízko u sebe stojí. A právě proto, že pouze stojí, nemůže si potencionální zájemce stejně udělat dokonalý úsudek o jejich pracovních vlastnostech.
Uprostřed města Sázava se aktivně předvedlo více než sto strojů a souprav v praktických ukázkách s alespoň stručným odborným výkladem jejich předností. A až na malé výjimky, které by se daly spočítat na prstech, při tomto představení nechyběl nikdo, kdo na českém trhu v prezentovaných kategoriích techniky něco znamená.
Návštěvníci, kterých se během dne vystřídalo okolo pěti stovek si tak mohli vytvořit ucelený obraz toho nejlepšího, co lze momentálně na trhu najít. Možná škoda, že si jich do Sázavy nenašlo 13. června cestu ještě více, ale nevadí, vzhledem k tomu, že šlo o první ročník, nedá se toto číslo rozhodně považovat za neúspěch. Zvláště proto, že ti, kteří přišli, rozhodně nelitovali a nenudili se. Program byl totiž skutečně nabitý. Téměř pětihodinové předvádění muselo uspokojit i toho nejnáročnějšího fandu. V kategorii sekání se sběrem se aktivně předvedlo 24 strojů, intenzivního mulčování se jich zúčastnilo 27 a téměř třicítku strojů prověřil řádně vzrostlý a hustý porost u řeky Sázavy při extenzivním mulčování, čtrnáct souprav mohli diváci sledovat při zakládání trávníků a praktické ukázky uzavřelo třináct strojů v kategorii zpracování dřevního odpadu.
Proto zřejmě nezbývá než souhlasit s názorem většiny zúčastněných. Den zahradnické a komunální techniky by se měl stát akcí, která stojí v Sázavě za zopakování.

Roman paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *