V loňském roce se na území České republiky pohybovaly dva polní roboty typu Agrointelli Robotti, model 2020, které jako první zahájily éru komerčního nasazení autonomních strojů v rostlinné výrobě. V režii dovozce, společnosti Leading Farmers CZ, a. s., prováděly setí a plečkování v běžných zemědělských podnicích. Cílem bylo prakticky ověřit jejich provozuschopnost a získat další zkušenosti pro nasazení této převratné zemědělské technologie.
O prvních poznatcích z autonomní praxe na polích jsme si povídali s Ing. Václavem Jirkou ze společnosti Leading Farmers.
Jak je řešena autonomie strojů?
Autonomie stroje je vlastním vývojem společnosti Agrointelli. Jako řídicí signál jsou využívány dostupné GNSS systémy a jako korekce síť RTK VRS přijímaná pomocí GPRS modemu. Uživatelské rozhraní tvoří výrobcem naprogramovaný vlastní software pro PC nebo tablet. V softwaru proběhne po zadání hranic pozemku, parametrů pracovního nářadí a aplikované dávky nebo výsevku automaticky výpočet optimální pojezdové linie robotu. Vlastní ovládání robotu a některé změny v nastavení lze provádět přímo na dotykovém displeji umístěném v zadní části levé gondoly stroje.
Pro provoz robotů je důležité i zajištění bezpečnosti.
Z hlediska bezpečnosti je robot Robotti vybaven několika úrovněmi zabezpečení. Stroj lze kdykoliv zastavit na dálku pomocí tabletu nebo obyčejného smartphonu. Pak je to klasický geofencing, kdy stroj nemůže vyjet z předem vyznačené oblasti (pozemku), přičemž například známé překážky na poli (sloupy elektrického vedení, skruže apod.) jsou předem zaznamenány v plánu pojezdu a robot se jim vyhýbá. Dále je stroj vybaven LIDARem, který neustále skenuje prostor před robotem. V přední části stroje je také tlakový nárazník, na jehož i nepatrný dotek s překážkou robot reaguje okamžitým zastavením. O tom jsme se sami přesvědčili. Další pojistkou jsou pak ještě bezpečnostní tlačítka umístěná po obvodu stroje, která lze v případě nebezpečí manuálně stisknout (stroj při jeho nízké pojezdové rychlosti lze snadno dostihnout).
Jaké stroje lze agregovat?
Do tříbodového závěsu robotu lze implementovat jakýkoliv nesený pracovní stroj, který vyhovuje šířce mezery mezi motorovými gondolami a splňuje maximální hmotnost pro zdvih, v našem případě 750 kg. Pro provozní nasazení robotů v České republice jsme měli k dispozici dva přesné secí stroje Monosem NC se šesti výsevními jednotkami a záběrem 2,7 m, které nám laskavě zapůjčila společnost Moreau Agri, spol. s r.o. Ta také zapůjčila plečku. Další plečka, pro robot nasazený v Zemědělském družstvu Dolní Újezd, byla vyrobena a zapůjčena společností P&L, spol. s r. o., a je to vlastně první pracovní stroj vyrobený speciálně pro polní robot Agrointelli Robotti! Pro plné využití obou robotů společnost Leading Farmers CZ, a. s. na své náklady pořídila ještě secí stroj Kverneland Monopill v provedení e-drive s elektrickým pohonem, rovněž se šesti výsevními jednotkami.*
Více v březnovém Farmáři.