03.06.2024 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řádkovač Pöttinger Mergento VT 9220 perfektně kopíruje terén

Na předvádění, které proběhlo nedaleko obce Byzhradec v okrese Rychnov nad Kněžnou a připravili jej pracovníci firmy ZÁLESÍ a.s. Luhačovice, proběhly také praktické ukázky řádkovače Pöttinger Mergento VT 9220. Na nerovné louce bylo možné dobře sledovat, jaké má tento stroj výjimečné schopnosti kopírování terénu.

Pásový řádkovač Pöttinger Mergento VT 9220 (s pracovním záběrem až 9,20 m při ukládání středového řádku a 8,70 m při ukládání stranového řádku) je určený jak pro sklizeň vojtěšky a jetele, tak i pro širokou škálu rostlin od trvalých travních porostů až po slámu.

Základní rozdíl oproti rotorovým shrnovačům spočívá v tom, že píce není do řádku dopravována po strništi, ale šetrně a bez dalšího kontaktu se zemí příčnými dopravníkovými pásy. Z místa, kam ji odložil žací stroj, hmotu zvedá řízený sběrač a nečistoty s kameny zůstávají na zemi. Tím, že píce není dopravovaná po zemi, ale po dopravníku, se minimalizují ztráty odrolem, zejména u plodin s velkým podílem lístků. Sklízené krmivo tak má vyšší energetickou hodnotu a méně popelovin.

Vzájemně sladěné komponenty

Aby toho bylo možné dosahovat, musí celá řada komponent u Mergenta pracovat v dokonalém vzájemném sladění. Řízený sběrač má poměrně velký průměr a šest řad prstů. Díky tomu si poradí jak s velkými objemy hmoty, tak naopak i při velmi malém množství krátké travní píce na povrchu louky.

Pokud by hmota měla tendenci od sběrače odskakovat dopředu, pak ji spolehlivě vrátí k prstům přítlačné válečky. Ty jsou usazeny na nejvhodnějším místě před sběračem a napomáhají i rovnoměrnějšímu rozdělení hmoty na šířku sběrače při práci na objemných řádcích.

Sběrač blízko pásům

Píci v jejím pohybu vhodně usměrňují také plachty a velkou výhodou je to, že sběrač se nachází velmi blízko k pásům. Příčný dopravníkový pás je umístěný o 120 mm níže než vodicí pruty sběrače. Výsledkem je, že během nasazení padá sklízený materiál snadno na pás. Následný přísun hmoty plní pás po celé šířce. Plná funkčnost je zajištěna i při jízdě z kopce.

Úroveň předpětí pásů je nastavena z výroby, ale je možné ji změnit. V případě, že se bude se shrnovačem shrnovat sláma, anebo obracet mokrá sláma, mohou být přítlačné válečky jednoduše hydraulicky zvednuty mimo záběr.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down