30.10.2015 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakouské stroje na rodinné farmě v severních Čechách

Okolí obce Hořenice na Chomutovsku v minulosti patřilo především pěstování vinné révy. V současnosti zemědělská půda slouží hlavně produkci tržních plodin či pícnin. Dohromady 350 hektarů zemědělské půdy v této části Čech obhospodařuje také pan Oldřich Kobza. Na 50 hektarech orné půdy pěstuje obilniny a pícniny pro účely živočišné výroby: vojtěšku, jetel či luskovinoobilné směsky. Zbývající výměru tvoří louky.

Rodinný podnik začal hospodařit v roce 1995 a postupně byla rozšiřována výměra orné půdy. V současnosti zahrnuje živočišná výroba chov 130–150 kusů masného skotu plemena limousin, pro jehož výživu slouží kromě pastvy také seno z luk a vojtěšková a jetelová senáž.

Rodinná farma hospodaří v ekologickém režimu. V dodávkách zemědělské techniky spolupracuje se společností Agrozet České Budějovice. K prvním pořízeným strojům patří traktor Zetor, doplněný později čelním nakladačem.

Vzhledem k velké ploše luk i pícnin na orné půdě uvažoval Oldřich Kobza o zvýšení plošné výkonnosti při jejich sklizni. V roce 2014 vložil svou důvěru do čelně neseného žacího stroje NovaCat 301 F alpha-motion firmy Pöttinger. Při zpětném pohledu vidí toto rozhodnutí jako správné. Při návštěvě redakce ocenil nejen kvalitní kopírování terénu díky jedinečnému aktivnímu závěsu, ale i kvalitu a životnost nožů. Na základě spokojenosti s technikou značky Pöttinger bylo rozhodnuto o nákupu secí kombinace. V letošním roce byl pořízen mechanický secí stroj Vitasem 302 A spolu s rotačními bránami Lion 302 s pracovním záběrem tří metry. Na podzim pak strojový park rozšířil ještě nesený čtyřradličný otočný pluh Servo 35 Nova.*

Více informací a praktických zkušeností přinese Mechanizace zemědělství 12/2015.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down