27.10.2021 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Razantní pokrok v kombajnech

John Deere vyrábí a stále zdokonaluje své kombajny již 75 let. Milníky historie a přednosti nových sérií T, S a X9 zazněly v kombajnovém show, vysílaném z nového John Deere studia. V pořadu byly k vidění i ukázky z práce mlátiček John Deere při sklizni v nelehkých podmínkách letošního roku.

Vývoj kombajnů John Deere má za sebou řadu milníků. V roce 1970 byla uvedena na trh řada 900 a první hybridní stroj pak v roce 1990. Ve snaze o další zvýšení průchodnosti hmoty nad běžnou úroveň pro vytřasadlové stroje postavil John Deere první axiální kombajn s jedním velkým rotorem v roce 1999. Tato řada S se pak dočkala přepracování v roce 2012. Velké kombajny již dobře nastavovat po celý den nemusí všechny obsluhy bavit, a tak přišel John Deere v roce 2015 s první automatizovanou sklízecí mlátičkou. A poslední velkou novinkou je řada X9, která své první hektary sklidila v roce 2020.

Kombajnéři tráví v kabinách dlouhé, až šestnáctihodinové směny. Pak je důležitý pracovní komfort, ale i asistenční systémy. K nim patří navigace Autotrac, nyní na trhu již po dobu dvaceti let. Řada X9 má již přijímač integrovaný ve střeše a tím lépe chráněný před odcizením. Ale i systém Combine Advisor je velmi užitečný: před začátkem práce zadá obsluha požadované parametry a kombajn je pak udržuje automaticky.

Zástupci výrobce připomněli úspěšné absolvování DLG testu, kdy nová mlátička X9 1100 dokázala pracovat s průchodností až 120 tun zrna pšenice za hodinu při deklarované úrovni ztrát pouze 0,4 procenta. Význam mělo i správné nastavení, podpořené asistenčním systémem Combine Advisor. John Deere také nasadil mlátičku X9 1100 na podniku, kde pracoval typ menší řady T. X9 1100 zvládl za hodinu odeslat do skladu přesně dvojnásobné množství zrna - 100 tun. Řada T dosahuje průchodnosti 50 tun zrna za hodinu a je to v sortimentu výrobce „univerzální talent“. Řada S pak v testech výrobce sklízela s průchodností 75 t/h při úrovni ztrát 0,3 procenta, ale v optimálních podmínkách dokázal S790i sklízet i 85 tun za hodinu (průměrná hodnota).*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down