18.12.2023 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reactor, který urychlí postřikovač

Reaktor. Když se řekne reaktor představím si jaderný reaktor, tedy zařízení, které velmi efektivně a účinně vyrábí elektrickou energii z řízené jaderné reakce. Ovšem když jsem vyrážela podívat se na cisternu Zunhammer, která nese označení Reactor, vůbec jsem netušila, co si mám představit.  Až na místě jsem se dozvěděla, že cisterna slouží jako dopravní prostředek k postřikovači a že jejím unikátem je schopnost předmíchat postřikovou jíchu, čímž významně zvyšuje produktivitu práce aplikační linky.

„Jednoduše řečeno hlavním impulzem pro koupi nové cisterny Zunhammer Reactor s přimíchavacím zařízením byla potřeba zrychlit aplikační linku, tak aby v podniku mohl být pouze jeden samojízdný postřikovač.„ vysvětluje pohnutky pro koupi nové cisterny mechanizátor podniku František Novák. Druhý postřikovač by pak mohl být jen menší tažený.

Jeden samojízdný postřikovač

Moras akciová společnost je konvenčním zemědělským podnikem s rostlinnou i živočišnou výrobou. Celkem hospodaří na výměře přibližně 2500 ha na které pěstuje ječmen, pšenici, kukuřici a řepku. Na přibližně 100 ha pěstují též jetel nachový na semeno a jako půdu zlepšující plodinu. Rostlinná výroba slouží jako krmivová základna pro živočišnou výrobu, kam patří chov a výkrm prasat a drůbeže.

V minulosti měl podnik samojízdné postřikovače dva, ale přeci jen držet dva takové stroje je nákladné. Navíc slabým článkem celé aplikační linky byly i dvě staré deseti kubíkové dopravní cisterny.

Když tedy přišel čas obnovy, který v Moras akciová společnost nastává jednou za pět až šest let, rozhodli se v podniku změnit technologii od základu. Místo dvou samojízdných postřikovačů pořídili jen jeden, ale dopřáli mu sofistikovanou dopravní cisternu s pořádnou kapacitou a se směšovacím zařízením. Výsledkem je zvýšení produktivity linky a významné ušetření nákladů. V praxi to vypadá tak, že dopravní cisterna Zunhammer Reactor dopraví vodu na kraj pole, a zatímco postřikovač stále aplikuje cisterna mu zatím předmíchá postřikovou jíchu. Následně díky svému výkonnému čerpadlu postřikovou jíchu do postřikovače „natlačí“.

Rychlejší aplikační linka

Nový postřikovač v podniku pracuje od letošního jara a cisterna se k němu přidala v září. Jak říká František Novák s linkou jsou spokojeni, protože se výrazně zvýšila rychlost a produktivita. Postřikovač má objem nádrže 6300 l a záběr ramen činí 36 m. předchůdci měli sice stejný záběr ramen, ale nádrž o objemu 4000 l. Zatímco dnes postřikovač s dopravní cisternou zvládne bez problému 240 ha za den (rekord má dokonce 360 ha), dříve to bylo jen 160 ha. A protože jsou dopravní vzdálenosti v podniku docela velké, může za zrychlení výkonná cisterna Zunhammer Reactor s předmícháním, jednak díky své velké kapacitě a jednak díky tomu, že využívá nulových časů postřikovače.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down