19.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekonstrukce postřikovačů z Křemže

Mnohé podniky stojí před rozhodnutím, zda zakoupit nový postřikovač, či se pustit do rekonstrukce toho stávajícího. Rekonstrukce je vhodná zejména pro menší podniky, nebo pro ty, kteří jej budou využívat pro ochranu a výživu některých kultur a například pro ošetření řepky zvolí samojízdný stroj z podniku služeb. Jedná se o rekonstrukce postřikovačů Global, Kertitox a dalších značek, kterými byly v minulosti podniky vybaveny.

Jednou z firem, která se zabývá jak výrobou, tak rekonstrukcemi těchto strojů je Agrio Křemže v jižních Čechách. Asi nejrozšířenějšími typy postřikovačů z hlediska pracovního záběru byly ty, u nichž tato hodnota představuje 18 m. Právě rekonstrukce strojů o záběru 18 m je jedním z programů firmy. Jedná se jak o jednoduché výměny rozvodů, tak o celkové přestavby včetně ramen a elektroniky. Podle firemních údajů se jde o stavebnicový systém, který lze kdykoli doplňovat.
Pro zmíněné typy nabízí firma v rámci rekonstrukcí písto-membránové čerpadlo Annovi Reverberi o výkonu 230 l/min. Z hlediska regulace se jedná o vzduchovou armaturu, která je ovládána z kabiny řidiče. V základním provedení je vybavena 4 záběrovými sekcemi. Míchání postřikové látky je jednostupňové, hydraulické. Filtrace je řešena jako třístupňová, přičemž je osazena 1 sacím a 2 tlakovými filtry. Samotná hlavní nádrž je doplněna o nádrž na čistou vodu o objemu 200 l a ekologickou nádrž na 50 l pro proplachování.
Z hlediska ramen se jedná o možnost jejich rozšíření a to až na záběr 30 m. Ramena jsou odpružena ve všech rovinách soustavou tlumičů a pružin. Pro jízdu v nerovném terénu je určeno automatické vyrovnávání ramen, při jízdě po vrstevnici je možné ramena libovolně naklánět podle svahu. S rameny souvisí také trysky, které mohou mít držáky jednoduché s proti-úkapovým ventilem, nebo na přání mohou mít držáky trojité. Samotné trysky jsou štěrbinové, nebo speciální pro aplikaci DAMu, suspenzích hnojiv, nebo známé trysky „turbodrop“ pro aplikaci za větrného počasí. Dále mohou nést ramena pěnový značkovač, který je konstruován se dvěma nerezovými tlakovými nádobami, přičemž je samostatné ovládání levé a pravé strany.
Důležitou součástí je řídící a kontrolní elektronika dánské firmy LH Agro. Jedná se buď o jednodušší model LH 1200, nebo o špičkový model LH 4000. Počítač LH 1200 funguje jako počítadlo hektarů, měří množství aplikované kapaliny, pracovní čas a aktuální dávku. Na odchylky, které monitor ukazuje má obsluha možnost reagovat změnou pracovní rychlosti, nebo změnou pracovního tlaku.
Počítač typu LH 4000 je vybaven pamětí, těch má k dispozici celkem 35 a také umožňuje programování úkonů postřikovače. Evidence jednotlivých úkonů spočívá v ukládání data, času, dávky, ošetřené plochy, atp. za provozu umožňuje sledovat údaje s automatickou změnou pracovního režimu stroje, zejména dávky v závislosti na pojezdové rychlosti.
Rekonstrukce postřikovačů v daném rozsahu umožňuje získat z již používaného a staršího stroje postřikovač, který se svými parametry blíží novým strojům. Je však nutné zvážit, zda lepší postřikovač rekonstruovat, nebo koupit nový stroj a to zejména v závislosti na pěstovaných plodinách a využití, případně v závislosti na typu používaných chemických látek. A samozřejmě svoji roli hraje též bezpečnost a komfort obsluhy.

Filip Javorek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down