15.05.2022 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řešení nejen pro těžké půdy

Jak lze hodnotit přínos bezorebných technologií hospodaření s odstupem více než čtvrt století od samých začátků? Dokážou zjednodušit práci podnikům, hospodařícím na velmi těžkých, tzv. minutových půdách. Možnosti sloučit hluboké zpracování půdy s aplikací hnojiva do půdního profilu umožňuje snížit počet přejezdů a znovu šetřit čas.

A pro velké zemědělské podniky s produkcí tržních plodin na velkých výměrách přináší bezorebné systémy do časových špiček zpracování půdy a setí úsporu času a značné zvýšení denní výkonnosti, takže je možné provádět důležité operace za vhodných podmínek.

Ostatní zemědělské podniky praktikují kombinaci klasické a konzervační technologie, kdy se orba využívá například k zapravení statkových hnojiv či zpracování půdy na zimu v mokrém podzimu. V suchém roce se naopak doporučuje s půdou co nejméně hýbat, pak přichází ke slovu jen její mělké zpracování. Nelze také upřít pozitivní vliv přítomnosti posklizňových zbytků na povrchu pozemku k omezení eroze půdy.

I nyní pokračuje v oblasti bezorebných systémů hospodaření další vývoj. Krátké talířové brány s talíři o průměru i 700 mm či více mohou půdu kypřit v hloubkách až dvaceti centimetrů přímo po sklizni. Takové pracovní hloubky byly do té doby vyhrazeny výhradně radličkovým kypřičům. Je-li posklizňových zbytků opravdu hodně, pak mohou být těžkými talířovými branami účinněji nařezány a rovnoměrněji zapraveny do půdy. Totéž platí o zpracování porostů meziplodin, jejichž pěstování rovněž nabývá na významu. Meziplodiny zajišťují návrat organické hmoty do půdy, omezení rozvoje plevelů a ochranu půdy před škodlivým vysycháním. Moderní secí stroje umožňují vysévat směsi různých druhů při jednom přejezdu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down