11.07.2022 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Revoluce v krmení skotu se blíží

Aura je pojem z oblasti parapsychologie, alternativní medicíny a okultních věd. V oblasti zemědělské techniky také označuje stroj, který se vymyká běžným zvyklostem. Aura je samojízdný míchací krmný vůz firmy Kuhn, který nepotřebuje obsluhu. Nemá ani kabinu – je totiž plně autonomní.

Každodenní příprava krmné dávky pro skot představuje řadu po sobě jdoucích úkonů, které se většinou stále stejně opakují. Proto automatizace této činnosti je nasnadě. Takovou možností je instalace krmicího robota. Ten ovšem vyžaduje dva- až třikrát týdně provést doplnění kuchyně čerstvým krmením. Není tedy plně autonomní. Firma Kuhn si proto stanovila cíl, vyvinout systém, který si sám nabírá jednotlivé komponenty krmné dávky v místě jejich uložení (včetně senáží a siláží ve žlabu), vytvoří homogenní krmnou dávku a krmivo odloží skotu na krmný žlab.

Výsledkem je míchací krmný vůz Kuhn Aura. Díky své plné autonomii je to stroj zcela jiné kategorie než krmicí robot. Poprvé byl veřejně prezentován na Tiskových dnech firmy Kuhn ve Francii, a to i při práci na farmě. Plně přijde technologie Aura na trh za dva až tři roky.

Zástupci společnosti Kuhn si řekli, že nejlépe bude ukázat novou Auru přímo při práci. Proto vzali zástupce odborných periodik na farmu, kde byl autonomní míchací krmný vůz již delší dobu v provozu. Jednalo se o farmu nedaleko výrobního závodu Kuhn na míchací krmné vozy. Typická farma pro západní Francii měla čtyři vlastníky, bioplynovou stanici, 430 hektarů zemědělské půdy, z toho 205 hektarů silážní kukuřice a 20 hektarů čiroku a intenzivní chov skotu s tržní produkcí mléka.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down